Protestní pochody potáhnou Prahou. Zúčastníte se?

Domácí Domácí
17. 11. 2011 11:25
Jenom v Praze je na 17. listopad nahlášena desítka akcí, demonstrací a shromáždění
Foto: Marek Danč

Praha - Jako každý rok bude Praha 17. listopadu mimo vzpomínkových akcí kolébkou demonstrací a shromáždění různého druhu.

Podle průzkumů jsou lidé ze současné politické a ekonomické situace značně nesví, proto se symbolické datum 17. listopadu jeví jako po všech stránkách nejpříznačnější pro hromadnou ventilaci emocí v ulicích.

Jenom v Praze se uskuteční několik demonstrací, převažovat budou podle všeho protivládní hesla. 

Proti vládním reformám bude pochodovat iniciativa ProAlt a z podobného důvodu se sejde i Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Vyjádří tam svou nechuť k atmosféře českého politického prostředí.

V reakci na DSSS se zase sejde iniciativa Ne rasismu pod heslem "17. listopad patří studentům, ne neonacistům".

Ve značně protestním duchu se shromáždí také příznivci Spojenectví práce a solidarity, kteří se přímo na Staroměstském náměstí sejdou na akci s poetickým názvem Uctění památky zesnulé demokracie.

A co vy? Připojíte se ve čtvrtek 17. listopadu k řadám demonstrantů? Nebo necháte nohy v teple a dáte přednost svátečnímu programu v televizi?

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy