Vycpávky z latexu i milostná scéna s Rážem. Kariéra 15leté Dvorské startovala zostra

Michaela Lišková Michaela Lišková
3. 6. 2023 6:30
Oblíbená humorná pohádka s Janem Werichem Byl jednou jeden král obsahuje hned několik na první pohled skrytých hodnot významných pro komunistický režim. Filmová verze se od knižní předlohy Boženy Němcové v mnohém liší. Proč mají kladné vlastnosti v pohádce jen prostí lidé a proč Vlasta Burian roli získal od Wericha, který se vůči němu cítil provinile? Dozvíte se v Historkách z placu.
Prostí lidé jako ti nejlepší. Humorná pohádka s Werichem kopíruje komunistické hodnoty | Video: Aktuálně.cz

Prostí, pracovití lidé jako ti nejlepší a šlechtici jako povrchní, pyšní a zlí. Postavy v pohádce natočené v 50. letech zrcadlí tehdejší komunistický režim. Kladné vlastnosti mají jen "obyčejní lidé", jako je zahradník, rybář nebo třeba babička kořenářka. Naopak šlechticům se pohádka vysmívá a zobrazuje je jako padouchy.

Komunistický režim se projevil i v souvislosti s hereckou kariérou některých herců. Například na představitelku Drahomíry, herečku Irenu Kačírkovou, se zaměřila StB, která se snažila herečku donutit ke spolupráci. Jelikož odmítla, hrála od té doby menší a záporné role.

Komu se ale herecká kariéra po pohádce naopak rozjela, byla herečka Milena Dvorská. Když si šla k Janu Werichovi jako patnáctiletá studentka pro podpis, herec jí nabídl roli Marušky. Dívce pak postava nejmladší princezny v pohádce Byl jednou jeden král otevřela dveře do hereckého světa.

 

Právě se děje

Další zprávy