Promítání filmů pro psy. Kino Aero láká čtyřnohé mazlíčky na zajímavé tituly i hvězdné psí obsazení

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 21:18
Již druhým rokem se v pražském kině koná festival Pes Fest. O víkendu si tak na své přijdou milovníci psích dokumentů i dojemných snímků o věrném přátelství s lidmi. Nebudou chybět ani filmy natočené pro specifické psí vnímání nebo přenos televizního vysílání DOG TV. Každý účastník filmového víkendu pak od organizátorů dostane balíček s hračkou a pamlskem.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žižkovské kino Aero má psy rádo a dveře na všechny projekce jsou jim otevřené. Během druhého ročníku festivalu Aero Pes Fest, který se uskuteční 9. a 10. října, však tento pražský kinosál dotáhne své přízvisko dog friendly cinema ještě o krůček dál. Vedle osmi filmů o psech, vlcích a divoké přírodě totiž uvede předfilmy natočené pro specifické psí vnímání a přenos psího televizního kanálu DOG TV. Připravena bude překážková dráha a ukázky cvičení asistenčních psů i dog dancingu.

"Psi k nám do kina mohli vždycky. Jejich filmovému zážitku jsme se ale zatím moc nevěnovali. To se během Aero Pes Festu změní a na speciálních psích předfilmech otestujeme psí vášeň pro film," komentovala akci ředitelka kina Zuzana Kameníková. Lidem prý bude vstup povolen pouze na vodítku.

Přehlídku zahájí v pátek celovečerní dokument Wernera Herzoga Šťastní to lidé: rok v tajze z roku 2010. Jde o snímek o sibiřských lovcích kožešin, kteří žijí bez výdobytků moderní civilizace v drsném prostředí tajgy. Druhý dokument bude uveden v sobotu 10. října v poledne. Vznikl v Kanadě a pod názvem Nespoutaní vlci sleduje práci světově uznávaného cvičitele zvířat Andrewa Simpsona.

Dále bude na festivalu promítnut maďarský snímek Bílý bůh, nositel ceny Palm Dog Award, která je na MFF v Cannes každý rok udělována nejlepšímu psímu hereckému výkonu, a slavný film Sydneyho Lumeta z roku 1975 Psí odpoledne s Al Pacinem v hlavní roli. Dojde i na francouzský rodinný příběh Bella a Sebastián či na americký šest let starý film Hačikó - příběh psa, který rozplakal i představitele hlavní mužské role Richarda Gera. Přehlídku zakončí v neděli před půlnocí černá britská komedie Sedm psychopatů.

Foyer kina Aero během festivalu podle organizátorů zkrášlí speciální kolekce dvaceti filmově psích plakátů například ke snímkům Vůně psí srsti, Bílý pudl, Psí dostihy, Ovčák Blesk a Neposeda. Každý psí návštěvník dostane balíček s pamlskem a hračkou.

"Na radu veterináře je nastavena hlasitost během celého festivalu na nižší úroveň," dodala Kameníková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy