Svatby nezletilých dívek. Zastavme to, burcuje lékařka

pej
24. 3. 2014 23:47
Proti dohodnutým svatbám nezletilých dívek začala bojovat jemenské lékařka, která chce prosadit do ústavy minimální věkovou hranici dívek pro vstup do manželství.
Nada Al-Ahda
Nada Al-Ahda | Foto: Facebook Nada Al-Ahdal

Video – V červenci 2013 bylo na YouTube zveřejněno video jedenáctileté dívky z Jemenu, která utíká před domluveným sňatkem s o mnoho let starším bohatým mužem ze Saúdské Arábie. Nada Al-Ahda v něm nabádá další jemenské dívky, aby se bránily těmto praktikám a bojovaly za své právo na budoucnost.

"Utekla jsem před manželstvím. Utekla jsem před nevědomostí a před tím, že mě chtěli prodat," řekla jedenáctiletá dívka ve videu, které dodnes zhlédlo před osm miliónů lidí.

Jedenáctiletá dívka z Jemenu utíká od svých rodičů
Jedenáctiletá dívka z Jemenu utíká od svých rodičů | Video: YouTube

"Nebudu mít žádný život, žádnou budoucnost a žádné vzdělání. Raději se zabiju než tohle," pokračuje ve zpovědi.

V Jemenu, kde není právně upravena minimální věková hranice pro manželství, jsou sjednané sňatky za peníze mezi mladými dívkami a staršími muži častou praktikou. Podle odhadů OSN je jedna ze tří jemenských dívek provdána před 18 rokem. Na celém světě pak každý rok vstoupí do manželství 14 miliónů nezletilých dívek.

Boj za práva žen

S problematikou dětských nevěst úzce souvisí i komplikace v těhotenství a při porodu. Podle organizace Girls not Brides dívky do 15 let mají až patnáctkrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou během porodu.

Nawal Ba Abbad

Nawal

"Měla jsem štěstí, že mě rodiče nechtěli provdat jako dítě."

Jemenská lékařka Nawal Ba Abbad ve spolupráci s organizací White Ribbon Alliance se snaží prosadit uzákonění minimální věkové hranice vstupu do manželství do nové ústavy, která má v Jemenu vzniknout do roka.

Ve svém sloupku, který publikoval server CNN, vysvětluje hlavní důvody svého rozhodnutí. "Měla jsem štěstí, že mě rodiče nechtěli provdat jako dítě, naopak mě chránili," píše Nawal a dodává, že ji ostatní tlačili do manželství.

"Spousta dívek v mé zemi nemám právo říct 'Ne, tohoto muže si nevezmu'... ztrácejí pak své osobnosti, štěstí, život," dodává Nawal, která se chce stát hlasem všech dívek nucených do manželství. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy