Svatby nezletilých dívek. Zastavme to, burcuje lékařka

pej
24. 3. 2014 23:47
Proti dohodnutým svatbám nezletilých dívek začala bojovat jemenské lékařka, která chce prosadit do ústavy minimální věkovou hranici dívek pro vstup do manželství.
Nada Al-Ahda
Nada Al-Ahda | Foto: Facebook Nada Al-Ahdal

Video – V červenci 2013 bylo na YouTube zveřejněno video jedenáctileté dívky z Jemenu, která utíká před domluveným sňatkem s o mnoho let starším bohatým mužem ze Saúdské Arábie. Nada Al-Ahda v něm nabádá další jemenské dívky, aby se bránily těmto praktikám a bojovaly za své právo na budoucnost.

"Utekla jsem před manželstvím. Utekla jsem před nevědomostí a před tím, že mě chtěli prodat," řekla jedenáctiletá dívka ve videu, které dodnes zhlédlo před osm miliónů lidí.

Jedenáctiletá dívka z Jemenu utíká od svých rodičů
Jedenáctiletá dívka z Jemenu utíká od svých rodičů | Video: YouTube

"Nebudu mít žádný život, žádnou budoucnost a žádné vzdělání. Raději se zabiju než tohle," pokračuje ve zpovědi.

V Jemenu, kde není právně upravena minimální věková hranice pro manželství, jsou sjednané sňatky za peníze mezi mladými dívkami a staršími muži častou praktikou. Podle odhadů OSN je jedna ze tří jemenských dívek provdána před 18 rokem. Na celém světě pak každý rok vstoupí do manželství 14 miliónů nezletilých dívek.

Boj za práva žen

S problematikou dětských nevěst úzce souvisí i komplikace v těhotenství a při porodu. Podle organizace Girls not Brides dívky do 15 let mají až patnáctkrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou během porodu.

Nawal Ba Abbad

Nawal

"Měla jsem štěstí, že mě rodiče nechtěli provdat jako dítě."

Jemenská lékařka Nawal Ba Abbad ve spolupráci s organizací White Ribbon Alliance se snaží prosadit uzákonění minimální věkové hranice vstupu do manželství do nové ústavy, která má v Jemenu vzniknout do roka.

Ve svém sloupku, který publikoval server CNN, vysvětluje hlavní důvody svého rozhodnutí. "Měla jsem štěstí, že mě rodiče nechtěli provdat jako dítě, naopak mě chránili," píše Nawal a dodává, že ji ostatní tlačili do manželství.

"Spousta dívek v mé zemi nemám právo říct 'Ne, tohoto muže si nevezmu'... ztrácejí pak své osobnosti, štěstí, život," dodává Nawal, která se chce stát hlasem všech dívek nucených do manželství. 

 

Právě se děje

Další zprávy