Češi jsou závislí na alkoholu. Každý sedmý dospělý má problém s nadměrným pitím

Magazín Magazín
30. 1. 2020 13:29
Přes milion Čechů pije přes míru. Vyplývá to z nového průzkumu, který vypracovala agentura Median pro ministerstvo zdravotnictví. "V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem," komentuje výsledky lékař Michal Miovský. Lidé podle něj balancují na hranici závislosti a hazardují se svým zdravím.
V západních zemích je střízlivost čím dál víc normální. Platí to především u mladších generací.
V západních zemích je střízlivost čím dál víc normální. Platí to především u mladších generací. | Foto: Shutterstock

Průměrný Čech vypije podle nového průzkumu agentury Median 14,4 litru čistého lihu za rok. To je pro představu dvakrát víc, než kolik činí světový průměr. 

Alkohol podle studie patří hlavně do životů mužů. Ročně vypijí až čtyřikrát víc lihu než ženy. Nejčastěji si dávají pivo, na druhém místě jsou silné lihoviny a třetímu místu vévodí víno. 

"Dlouhodobě je pro nás alarmující zejména pití alkoholu u těhotných," podotýká ředitelka odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Jarmila Vedralová. "Každý třetí člověk si myslí, že konzumace malého množství alkoholu v těhotenství je v pořádku. Není. To musí zaznít zcela jasně," upozorňuje.

Odborníci dále poukazují na negativní trend konzumování alkoholu po večerech, třeba při sledování televize. Průzkum ukázal, že každý dvacátý člověk v Česku si dá alkohol před spaním. "A to může vést k dlouhodobé závislosti," říká Denisa Kalousková ze Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. "Málo se například ví, že nadměrné a pravidelné pití zvyšuje také riziko rakoviny, infarktu nebo psychických poruch. Léčba těchto onemocnění je následně extrémně nákladná a ne vždy se žádoucím výsledkem." 

Foto: Median / Suchej únor

Rozverní pijáci zaplatí státu 13 miliard korun ročně, především na spotřební dani. Výlohy na úhradu škod napáchaných alkoholem jsou ale čtyřikrát větší, stát za ně ročně vydá 59 miliard korun. 

Pít alkohol už není tak trendy

Přestože z průzkumu vyplývá, že ve společnosti stále přetrvává nadměrná spotřeba alkoholu, světový průměr do budoucna naznačuje lepší výsledky. Alkohol už ve většině vyspělých zemí není v kurzu a povědomí o tom začínají mít i Češi, doplňuje Josef Petr, ředitel Ligy otevřených mužů.

Foto: Median / Suchej únor

"V západních zemích je střízlivost čím dál víc normální. Platí to především u mladších generací. Tento trend si pomalu nachází cestu také k nám, ale bude to ještě chvíli trvat," tvrdí Petr.

Liga otevřených mužů každoročně vyhlašuje akci Suchej únor, díky které si lidé mohou ověřit, zda vydrží měsíc nepít a jestli mají alkohol pod kontrolou. Podle zahraničních výzkumů po této zkušenosti v konzumaci alkoholu zvolní až 60 procent lidí.

"Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled," vysvětluje psycholog Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Petr Harazin: Do protialkoholní léčebny bych nikdy sám nešel

Petr Harazin pro projekt Aktuálně.cz Alkoholické Česko. | Video: Jakub Zuzánek, Erika Šedivá, Ivan Štibrányi
 

Právě se děje

Další zprávy