Pro Klause si kvůli peru přišly chilské policistky

ČTK ČTK
21. 4. 2011 13:19
Dvojici recesistek na Pražském hradě zadržela česká policie
"Chilské policistky" se snaží zatknout Václava Klause
"Chilské policistky" se snaží zatknout Václava Klause | Foto: ČTK

Praha - Případ údajné krádeže protokolárního pera, které si během návštěvy Chile přisvojil prezident Václav Klaus, žije vlastním životem.

Hlavu státu dokonce ve čtvrtek přišly na Pražský hrad zatknout chilské policistky. Dvojice recesistek ale sama skončila v rukou české policie.

Zatčení totiž oznámily Klausovi megafonem na závěr uvítacího ceremoniálu maďarského prezidenta Pála Schmitta na Pražském hradě.

Bylo to divadlo

Dívky v černých uniformách se zlatými nárameníky oznámení o zatčení provolávaly česky i španělsky zpoza hrazení od sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, a to v době, kdy končila přehlídka Hradní stráže.

Čeští muži zákona proti nim zasáhli až po chvíli. Řešili, zda se dívky nedopustily přestupku. Zjistili jejich totožnost, vyžádali si od nich vysvětlení a zhruba po hodině je propustili.

"Bylo to divadlo, to tam napište," řekla jim jedna ze zadržených. Podle druhé byla akce vyjádřením nesouhlasu s počínáním českého prezidenta.

Recesistická akce se u kolemjdoucích setkala s protichůdnými reakcemi. "Na co si to hrajete, pitomci," nechala se slyšet jedna z přítomných. Jiná žena ale měla pro jejich akci plné pochopení. "Díky, to bylo pro tebe," řekla Španielově soše Masaryka jedna z "policistek".

Projděte si obrazové vtipy, které na téma "prezident a pero" stvořili uživatelé

Kterak Klaus do světových televizí pronikl

Záběry českého prezidenta, jak potajmu bere pero a schovává jej ve svém saku, se staly jedním z hitů na serveru YouTube, viděly je miliony lidí.

"Chilskému peru" se věnovaly přední světové televizní stanice, stalo se také námětem různých parodií.

Klaus později řekl, že nešlo o pero, ale o obyčejnou propisku. Prohlásil, že "to člověk standardně dělá," že si z akce, na níž je, vezme tužku či blok. Podle deníku Právo nešlo o propisku, ale o luxusní umělecký výrobek z dílny chilských šperkařů.

Nová pera a tužky se Klausovi chystají poslat členové skupiny na sociální síti Facebook nazvané Sbírka per pro pana prezidenta!!!. Do půlky dubna svůj příspěvek přislíbilo zaslat přes 8000 lidí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy