Přispíváte dětem? Peníze můžete dát podvodníkům

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 9. 2013 22:55
Lidé v tričkách UNICEF vybírají na ulici peníze. Jenže fond nikdy hotovost nevybírá
Dobrovolnice z UNICEF. Tyto jsou opravdové.
Dobrovolnice z UNICEF. Tyto jsou opravdové. | Foto: Michal Štůsek

Olomouc - Oslovují vás na ulici, mají tyrkysová trička s logem mezivládní organizace UNICEF, "její" průkazky i podpisové archy s "její" hlavičkou. Žádají příspěvky v hodnotě 200-500 Kč. Má to háček. Jde o podvodníky. UNICEF na ulici hotovost nikdy nevybírá.
 
Mohli na ně narazit občané Plzně či Sokolova, naposledy pak Olomouce.

Olomoučtí policisté prověřují v těchto dnech oznámení o možném podvodném výběru finanční hotovosti jménem společnosti UNICEF.

"Vedení společnosti obdrželo v prvním srpnovém týdnu žádost o podání informace, zda má vyhlášenou pouliční sbírku na dobrovolné příspěvky pro neslyšící. Tazatel se odkazoval na dva muže, které potkal na ulici Barvířská v Olomouci," informuje tisková mluvčí zdejší policie Marie Štrbáková.

Potkáte podvodníka s kasičkou? Volejte policii

Podvodníci se prokazovali podpisovým archem s hlavičkou UNICEF a vybírali dobrovolné příspěvky na charitativní účely. Na podpisovém archu bylo jméno dárce, město a podpis. Výše příspěvku se pohybovala od 200 do 500 korun. 

Dětský fond UNICEF

Založen byl v roce 1946, původně jako Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci (United Nations International Children's Emergency Fund) pro pomoc dětem, postiženým 2. světovou válkou.

Od roku 1953 se UNICEF, již pod názvem United Nations Children's Fund, stal trvalou součástí OSN, specializovanou na programovou pomoc strádajícím dětem celého světa a na krizovou pomoc v situacích katastrof.

Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější - do nejchudších zemí a do oblastí stižených přírodní nebo válečnou katastrofou.

Zdroj: www.unicef.cz

"Informujeme tímto občany, kteří v kterémkoli městě v České republice potkají a budou oslovení jménem společnosti UNICEF, že jde o podvodné jednání, neboť tato společnosti nikdy nevybírá finanční prostředky prostřednictvím pouličního výběru. V tomto případě volejte ihned na linku 158," nabádá Štrbáková.

Dětský fond OSN - UNICEF je hlavní světová organizace pro pomoc dětem. Funguje již od roku 1946, trvale nyní pracuje ve více než 190 zemích.
 
Také stránky této organizace upozorňují, že  UNICEF na veřejných prostranstvích vůbec nepoužívá formu veřejné sbírky získáváním finančních prostředků v hotovosti. "Proto budete-li s tímto cílem osloveni, určitě na ulici v hotovosti nepřispívejte," nabádá veřejnost.

Jak poznat skutečného pracovníka UNICEF?

Jak poznat skutečného dobrovolníka z řad tohoto dětského fondu? Nikdy nevybírá hotové peníze, ale žádá lidi o zasílání pravidelných příspěvků na programy UNICEF.

"Pokud s touto formou podpory souhlasíte, vyplněním speciálních formulářů, schválených bankami v ČR, se stanete 'Přáteli dětí UNICEF ', čímž se zavážete k pravidelným měsíčním příspěvkům, které můžete kdykoliv zrušit," vysvětluje organizace.

Tak vybíral fond UNICEF na záchody pro děti:

Ve formuláři je kromě jiného uvedeno číslo účtu, na který má dotyčný přispívat (2200022/0300). Lze si ho ověřit na oficiálních stránkách organizace.

Aktivity podvodníků, jež se snaží zneužít dobrou vůli lidí přispět na ohrožené děti, tento zavedený fond poškozují. Podává proto trestní oznámení.

Pár rad, aneb než nasypete do kasičky peníze

Počínání podvodníků navíc snižuje ochotu veřejnosti přispívat. Zde je proto několik rad pro ty, kdo přispívají na charitu na ulicích v hotovosti.

Rozhodně není dobré sypat hned peníze do každé nastavené kasičky. Nejprve byste měli poznat, zda akce je legální.

Neni UNICEF jako UNICEF.
Neni UNICEF jako UNICEF. | Foto: Michal Štůsek

Každý dobrovolník humanitární organizace, jejímž jménem vás s žádostí o příspěvek oslovuje, by měl být vybaven pověřením této organizace. To by mělo obsahovat základní informace o sbírce,  jako účel, datum konání, popřípadě i doklad o povolení sbírky.

Kasička na příspěvky, kterou má dobrovolník s sebou, musí být podle zákona o veřejných sbírkách zajištěna proti jakémukoliv neoprávněnému otevření. Je proto opatřena pečetí příslušného finančního úřadu, většinou číselnou, aby ji mohl pořadatel a zejména finanční úřad evidovat a správně zkontrolovat.

A navíc, humanitární organizace, která sbírku pořádá, o jejím konání většinou veřejnost prostřednictvím médií a internetu informuje.

"Pokud se vám ten, kdo o příspěvek žádá, věrohodně neprokáže nebo budete-li mít jakékoliv podezření, neobávejte se tyto náležitosti vyžadovat. A pokud vám nebudou předloženy, nepřispívejte!" nabádá Dětský fond OSN - UNICEF.

 

Právě se děje

Další zprávy