Před porodem manželovi navařte a upravte se. Vládní rady Korejkám vyvolaly poprask

Magazín Magazín
12. 1. 2021 17:03
Nejen v Jižní Koreji způsobily nedávno poprask rady na vládním webu o tom, co by ženy v jiném stavu měly dělat, aby uspokojily své manžely i během svého těhotenství. Obsahují mimo jiné doporučení, aby před porodem připravily manželovi jídlo a čisté oblečení nebo aby i po porodu vypadaly upraveně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Tipy na to, jak uspokojit manžela a nepolevit v péči o něj i během těhotenství, vydalo vládní vedení jihokorejské metropole Soulu. Například v prvních týdnech by se jihokorejské ženy neměly vzdát domácích prací, aby tak "zůstaly fit" a příliš nepřibraly.

"Pověste své oblečení, které jste nosily před těhotenstvím, na viditelné místo, aby vás motivovalo k tomu, udržet si správnou váhu a dostat se do ní i po porodu," citoval rady britský web The Guardian. "Pokud máte sklony k přejídání nebo vynechání cvičení, zadívejte se na toto oblečení," píše se v radách. 

Před plánovaným termínem porodu by také ženy podle vládních rad měly uklidit z lednice potraviny, které brzy projdou, a připravit muži až čtyři jídla, jako je kari nebo polévka, protože nejsou zvyklí vařit, a tak si předpřipravené jídlo mohou jenom ohřát a postarat se tak o sebe. 

"Kupte si čelenku, ať po porodu nevypadáte neupraveně"

Mimo to by se měly ujistit, že jejich manželé a děti mají dostatek čistého oblečení na týden dopředu. "A kupte si čelenku, ať po porodu nevypadáte neupraveně," radí ženám vláda. 

"Skutečně si stále myslí, že vdané ženy jsou mužovy hospodyně?" napsal podle jihokorejské tiskové agentury Yonhap jeden z uživatelů sociálních sítí. 

Instrukce jihokorejským ženám byly publikovány na oficiálním vládním webu pro těhotné a matky a jeho obsah kontrolovala korejská společnost porodníků a gynekologů, uvedl deník Korea Herald. Po ostré kritice však podle britského Guardianu byly instrukce staženy.

Soulské vedení se brání tím, že informace byly dříve uveřejněny i na webu ministerstva zdravotnictví. 

"Na konci těhotenství je nám zatěžko i jenom dýchat a oni očekávají, že budeme manželům chystat spodní prádlo a jídlo?!" kritizovala jedna z žen na sociálních sítích.

Jihokorejská porodnost, podobně jako například v Japonsku, v posledních letech klesá a na začátku ledna vyšla zpráva o tom, že poprvé v historii počet úmrtí předčil počet nově narozených dětí. Jedna z nejsilnějších asijských ekonomik tak doplácí na nízkou plodnost. 

Jihokorejská vláda byla již dříve kritizována za sexistické rady svým obyvatelům. Před třemi lety například zveřejnila informaci, že ženy by se měly starat o svůj zevnějšek, zatímco muži o co nejlepší finanční zabezpečení. Debatu vzbudilo i doporučení, že muži, kteří utrácí hodně peněz na rande s ženou, by za to měli být náležitě odměněni. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy