Příliš volného času škodí, tvrdí studie. Ideální počet hodin na zábavu překvapí

Magazín Magazín
14. 9. 2021 13:05
Všeho moc škodí a týká se to i koníčků, tvrdí vědci z Pensylvánské univerzity. V nové studii zjistili, že pocit pohody ve volném čase roste jen do určité chvíle, za ideální považují volno, které nepřesáhne pět hodin.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Příliš volného času vede k nižší spokojenosti, protože lidé si pak připadají neproduktivní a ztrácí smysl bytí," uvedla pro britský deník The Guardian spoluautorka výzkumu Marissa Sharifová. 

Studie, kterou publikoval odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology, vychází ze dvou starších velkých průzkumů, jichž se dohromady zúčastnilo více než 35 tisíc lidí. 

První studie z roku 2013 se zabývala tím, jak Američané nakládají se svým časem a jaké aktivity považují za volnočasové. Zjistila, že psychiku ovlivňuje, zda se lidé věnují něčemu smysluplnému a zda jsou v kolektivu. Pokud jen tak lelkují a zůstávají sami, má to negativní dopad na psychiku.

Druhým výchozím bodem byla studie o změně pracovního chování, která probíhala mezi lety 1992 a 2008. Vyplynulo z ní, že větší množství volného času již není od určitého bodu spojeno s větší spokojeností. 

Spokojenější jsou lidé, kteří čas tráví smysluplně

Pensylvánský tým pak na základě těchto akademických prací provedl dva on-line experimenty. Akademici se dotazovali účastníků na to, co by dělali s přesně stanoveným počtem hodin volna a zda by ho věnovali smysluplným nebo zbytečným aktivitám. 

Autoři studie došli k závěru, že velké množství volného času nutně nemusí souviset s větší pohodou. U lidí, kteří přemýšleli o produktivních aktivitách, zůstávala s rostoucím časem dobrá nálada přibližně stejná, v případě těch, kteří by své volné chvíle trávili neproduktivně, rostla nespokojenost.

Ačkoliv výzkumníci připouštějí, že nespokojenost vzrůstá u neproduktivních lidí jen nepatrně, za klíčovou označili hranici pěti hodin volna. Zároveň doporučili těm, kteří tráví čas nezajímavým způsobem, aby se zaměřili na budování mezilidských vztahů nebo si našli smysluplnou zálibu. 

Vyučující behaviorálních studií Andrew Oswald z britského Warwicku novou studii ocenil. "Jedná se o velmi hodnotný výzkum, protože přináší mnoho statistických dat, která podporují velmi intuitivní myšlenku - člověk potřebuje volný čas, ale musí ho být přiměřené množství," řekl.

Mohlo by vás zajímat: Mají volný čas a chtějí si ho užít. Senioři jsou nejaktivnější v historii

Podívejte se na trailer k dokumentu Jiřího Zykmunda Ještě nekončíme. | Video: Endorfilm
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy