Příliš volného času škodí, tvrdí studie. Ideální počet hodin na zábavu překvapí

Magazín Magazín
14. 9. 2021 13:05
Všeho moc škodí a týká se to i koníčků, tvrdí vědci z Pensylvánské univerzity. V nové studii zjistili, že pocit pohody ve volném čase roste jen do určité chvíle, za ideální považují volno, které nepřesáhne pět hodin.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Příliš volného času vede k nižší spokojenosti, protože lidé si pak připadají neproduktivní a ztrácí smysl bytí," uvedla pro britský deník The Guardian spoluautorka výzkumu Marissa Sharifová. 

Studie, kterou publikoval odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology, vychází ze dvou starších velkých průzkumů, jichž se dohromady zúčastnilo více než 35 tisíc lidí. 

První studie z roku 2013 se zabývala tím, jak Američané nakládají se svým časem a jaké aktivity považují za volnočasové. Zjistila, že psychiku ovlivňuje, zda se lidé věnují něčemu smysluplnému a zda jsou v kolektivu. Pokud jen tak lelkují a zůstávají sami, má to negativní dopad na psychiku.

Druhým výchozím bodem byla studie o změně pracovního chování, která probíhala mezi lety 1992 a 2008. Vyplynulo z ní, že větší množství volného času již není od určitého bodu spojeno s větší spokojeností. 

Spokojenější jsou lidé, kteří čas tráví smysluplně

Pensylvánský tým pak na základě těchto akademických prací provedl dva on-line experimenty. Akademici se dotazovali účastníků na to, co by dělali s přesně stanoveným počtem hodin volna a zda by ho věnovali smysluplným nebo zbytečným aktivitám. 

Autoři studie došli k závěru, že velké množství volného času nutně nemusí souviset s větší pohodou. U lidí, kteří přemýšleli o produktivních aktivitách, zůstávala s rostoucím časem dobrá nálada přibližně stejná, v případě těch, kteří by své volné chvíle trávili neproduktivně, rostla nespokojenost.

Ačkoliv výzkumníci připouštějí, že nespokojenost vzrůstá u neproduktivních lidí jen nepatrně, za klíčovou označili hranici pěti hodin volna. Zároveň doporučili těm, kteří tráví čas nezajímavým způsobem, aby se zaměřili na budování mezilidských vztahů nebo si našli smysluplnou zálibu. 

Vyučující behaviorálních studií Andrew Oswald z britského Warwicku novou studii ocenil. "Jedná se o velmi hodnotný výzkum, protože přináší mnoho statistických dat, která podporují velmi intuitivní myšlenku - člověk potřebuje volný čas, ale musí ho být přiměřené množství," řekl.

Mohlo by vás zajímat: Mají volný čas a chtějí si ho užít. Senioři jsou nejaktivnější v historii

Podívejte se na trailer k dokumentu Jiřího Zykmunda Ještě nekončíme. | Video: Endorfilm
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy