Konáním dobrých skutků si člověk může ulevit od vlastní fyzické bolesti, tvrdí vědci

Magazín Magazín
4. 1. 2020 16:19
Konání dobrých skutků lidem neprospívá jen psychicky, ale i fyzicky. Američtí vědci totiž zjistili, že když člověk pomůže někomu jinému, tak potom lépe snáší bolest. K tomuto závěru dospěli na základě několika experimentů, při nichž někteří účastníci dělali něco prospěšného pro druhé, zatímco jiní tak nečinili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Vědci již dříve dokázali, že nezištné jednání, při němž člověk upřednostňuje zájmy druhých nad svými vlastními, prospívá jeho zdraví. Snižuje stres, pomáhá při depresi a zvyšuje délku života. Zpravodajský web americké stanice CNN ale teď píše o čerstvě publikovaném výzkumu, který naznačuje, že altruistické jednání lidem ulehčuje snášení fyzické bolesti.

Jeho autoři totiž dospěli ke zjištění, že oblasti mozku, které reagují na bolestivé podněty, mohou být v situacích, kdy lidé pomáhají druhým, okamžitě deaktivovány. Studie, jejíž závěry se objevily v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, se skládala z několika experimentů, do nichž se zapojilo 287 účastníků.

Jeden z pokusů ukázal, že lidé, kteří darovali krev, aby pomohli zraněným při zemětřesení, cítili při vpichu injekční stříkačky menší bolest než ti, již pouze podstupovali krevní testy. Z výsledků dalšího zase vyplynulo, že lidé, kteří ve volném čase pracovali na učebnicích pro děti migrantů, lépe zvládali vystavení nízkým teplotám než ti, co se do dobrovolnických aktivit nepustili.

Výzkumníci ovšem pracovali i s onkologickými pacienty trpícími chronickými bolestmi a některé z nich požádali, aby uvařili a uklidili jen pro sebe, zatímco jiné poprosili, jestli by stejné činnosti neudělali i pro ostatní. Ti, kteří úlohy plnili i pro druhé, podle vědců pocítili o 62 procent větší úlevu od své bolesti než ti, co je dělali jen pro sebe.

V posledním experimentu se vědci zkoumaných dotazovali, jestli by darovali peníze na pomoc sirotkům. Následně účastníci podstoupili magnetickou rezonanci, při níž dostali nepříjemný elektrický šok do svých rukou. Skeny jejich mozků prozradily, že centra bolesti vytvářela silnější reakci u lidí, kteří se rozhodli žádné peníze nedarovat.

Autoři studie navíc zjistili, že záleží i na tom, jaký význam člověk svým dobrým skutkům přisuzuje. Čím víc totiž účastníci výzkumu věřili v prospěšnost svého jednání, tím menší bolest jejich mozek spouštěl. "Zatímco většina starších výzkumů hovořila jen o dlouhodobých a nepřímých přínosech altruistického jednání, my jsme zjistili, že může člověku od trápení ulevit okamžitě," citovala CNN autory.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy