Při pohledu na Sydney tuhne krev v žilách

Adam Pešek
18. 7. 2011 16:30
Paletu zajímavostí v Sydney doplňují třeba i adrenalinové atrakce
budova opery v Sydney, Austrálie
budova opery v Sydney, Austrálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejrozlehlejší a nejlidnatější australskou metropoli Sydney provází reputace jednoho z nejkrásnějších a k bydlení nejvhodnějších měst světa. Překypuje totiž kulturou, historií, přírodou i zajímavou architekturou, přímořská poloha zase nadělila desítky pláží a o přívětivosti okrajově vypovídá i vývoj přírůstku místních obyvatel, kde jeho tři čtvrtiny tvoří přistěhovalci. Z původně malé osady deportovaných trestanců se tak Sydney vyšvihlo až na turisty nejnavštěvovanější místo celého kontinentu.

Světoznámou dominantu města tvoří podle plánů architekta Jorna Utzona postavený Opera House s protějším mostem Harbour Bridge. Mohutná ocelová konstrukce však už neslouží jen jako obyčejné přemostění přírodního přístavu Port Jackson, ale také jako adrenalinová atrakce. Oblouk s více než pětisetmetrovým rozpětím totiž můžete doslova přejít po svých a během několikahodinového dobrodružství vás průvodce náležitě poučí i o historii velkolepé stavby.

most Harbour Bridge, Sydney
most Harbour Bridge, Sydney | Foto: Isifa/Thinkstock

Významným turistickým lákadlem, nabízejícím úchvatný výhled, je nejvyšší městská stavba Sydney Tower. Když se totiž nespokojíte s úplným rozhledem ve vyhlídkovém patře či otočných restauracích, můžete se po zaplacení vstupného a navlečení do bezpečnostní výbavy připojit k organizované výpravě na otevřenou vyhlídkovou plošinu. A věřte, že na pohled ze skleněné plošiny za hranicí ochozu doopravdy nezapomenete.

pevnost Denison už Sydney před okupanty chránit nemusí
pevnost Denison už Sydney před okupanty chránit nemusí | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina městských prohlídek začíná na nábřeží Circular Quay s centrální zastávkou autobusů a přístavních trajektů. Jakmile se pokocháte pohledem na již zmíněnou budovu opery, můžete ohromeni spočinout v příjemných zahradních restauracích nebo zamířit do některého z přilehlých muzeí. Za zmínku stojí například vyhlášené Muzeum současného umění.

Z Circular Quay to není nijak daleko k pozoruhodné historické čtvrti The Rocks, jež mísí staré koloniální budovy s luxusními restauracemi a kavárnami, dopravní uzel vám ovšem usnadní i přesun za vzdálenějšími zajímavostmi.

australské město Sydney, v pozadí jeho nejvyšší věž Sydney Tower
australské město Sydney, v pozadí jeho nejvyšší věž Sydney Tower | Foto: Isifa/Thinkstock

Už svým názvem láká oblast Darling Harbour, která kromě obchodních center skýtá i prvotřídní muzea či 3D kino s největším plátnem na světě. Turistickou atrakcí číslo jedna však je mořské akvárium, v jehož podvodních tunelech zhlédnete fascinující australskou vodní říši včetně rejnoků, žraloků nebo simulace Velkého bariérového útesu. Hned vedle se pak nachází zvířecí park Wildlife World s typickými zástupci australských suchozemců, nicméně za zvířaty zamiřte raději do Taronga Zoo kousek za městem, kde je uvidíte v jejich přirozeném prostředí.

O kulturní rozmanitosti Sydney svědčí čínská čtvrť, symbolizující blízkost asijskému prostoru i viktoriánská část Paddington, obavy z ruské invaze během Krymské války připomíná pevnost Denison, nedávnou olympiádu velkolepý stadion Australia, nejvíce z celého města pak pamatuje pískovcová budova Cadmans Cottage.

populární oblast Darling Harbour, Sydney
populární oblast Darling Harbour, Sydney | Foto: Isifa/Thinkstock

Překážkou v cestě za městskými krásami ovšem může být velká vzdálenost a z ní plynoucí vysoké náklady na dopravu. Přímé letecké spojení z Prahy bohužel neexistuje a s mezipřistáním v Londýně vyjdou zpáteční letenky do Sydney na něco přes třicet tisíc korun. Dovolená v režii cestovních kanceláří pak začíná na padesáti tisících korunách.

 

Právě se děje

Další zprávy