Holokaust byl konflikt mezi bělochy, nešlo o rasismus, řekla herečka Goldbergová

Magazín Magazín
1. 2. 2022 13:54
Americká herečka Whoopi Goldbergová, kterou proslavila mimo jiné role v komedii Sestra v akci, vzbudila kontroverzi svým výrokem o tom, že v holokaustu nešlo o nenávist vůči rase. V talk show The View prohlásila, že masové vraždění Židů nacisty bylo konfliktem mezi dvěma skupinami bělochů. Za svůj komentář se nakonec omluvila.
Herečka Whoopi Goldbergová
Herečka Whoopi Goldbergová | Foto: ČTK

Debatu v televizním pořadu The View vyvolala zpráva o tom, že školní rada v americkém státě Tennessee vyřadila z povinné četby komiks Maus, který vykresloval zkušenosti přeživších a obětí holokaustu. Přestože za něj jeho autor Art Spiegelman získal řadu cen, vedení školy vadilo, že se v něm objevují vulgarismy a nahota.

Šestašedesátiletá Goldbergová, která talk show stanice ABC společně s dalšími známými osobnostmi od roku 2007 moderuje, nejprve vyjádřila nad rozhodnutím školy nepochopení. "Překvapuje mě, že vás na knize rozhořčila právě nahota. Vždyť vypráví o holokaustu, o vraždě šesti milionu lidí. To vám bylo jedno?" ptala se herečka sarkasticky.

"Když už jsme u toho, pojďme si říct pravdu. Při holokaustu nešlo o rasu, ale o nelidské chování vůči druhým lidem," pokračovala Goldbergová. Další z moderátorek, komička Joy Beharová, se jí pokusila oponovat argumentem, že nacisté vnímali Židy jako jinou rasu. "Nacisté přece byli přesvědčení, že jsou příslušníky nadřazené árijské rasy, a Židy nebo Romy vnímali jako méněcenné," souhlasila moderátorka Ana Navarrová.

"Ano, ale ve skutečnosti šlo o vyhlazení jedné skupiny bělochů jinou skupinou bělochů," stála si za svým Goldbergová. "Nacisté Židy nepovažovali za bílou rasu," zdůraznila moderátorka Sara Hainesová. "Nechápete ale podstatu věci. Pokud z holokaustu uděláte otázku rasismu, uniká vám, že opravdový problém spočívá v tom, jak se k sobě lidé dokážou chovat," uzavřela Goldbergová před reklamní přestávkou.

Po odvysílání pořadu se ozvala řada kritiků, kteří Goldbergovou odsoudili za šíření nebezpečných dezinformací. "Ne, Whoopi Goldbergová, holokaust byl systematickým vyhlazením Židů, které nacisté pokládali za podřadnou rasu. Přestali je brát jako lidské bytosti a svou rasistickou propagandou si ospravedlňovali jejich vraždění," napsal na Twitteru Jonathan Greenblatt, ředitel neziskové organizace Anti-Defamation League, která se snaží upozorňovat na projevy antisemitismu ve veřejném prostoru.

Podobný pohled zastávala také spisovatelka Meghan McCainová, která v pořadu The View dříve účinkovala. "Antisemitismus je jako rakovina. Je to jed, který se začíná v naší kultuře stále více omlouvat, což by nás všechny mělo znepokojovat," upozornila McCainová na Twitteru. "Rasismus byl základem nacistické ideologie, ve které židovství nebylo definováno jako náboženství, ale jako příslušnost k rase," uvedlo na Twitteru Americké muzeum holokaustu ve Washingtonu.

Goldbergová se po vlně kritiky za své výroky nakonec omluvila. "V posledním díle naší talk show jsem prohlásila, že holokaust nebyl o rase, ale o nelidském přístupu k druhým lidem. Měla jsem říct, že při něm šlo o obě dvě věci najednou. Židé po celém světě vždycky měli mou podporu. Proto mě mrzí, pokud moje slova kohokoli zranila," vyjádřila se herečka na Twitteru.

Mohlo by vás zajímat: Byl Churchill rasista? Mluvil tak a spoustě lidí to už tehdy nesedělo, říká Hnízdo

Známe spoustu výroků, které by pro to, že byl rasista, mluvily. O Indech řekl, že je to druhá nejhorší rasa hned po Němcích, líčí historik. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté v Evropské lize zdolali Belgii, jako jediní ve skupině jen vítězí

Čeští volejbalisté ve druhém kole Evropské ligy zvítězili v Kutné Hoře nad Belgií jednoznačně 3:0 na sety a jsou jediným neporaženým týmem ve skupině C. Zkomplikovali si závěr úvodní sady, kterou přesto vyhráli 26:24, ale v další dvou setech už dovolili soupeři jen 16 a 12 bodů. S plným bodovým ziskem vedou skupinu a udělali významný krok k postupu do Final Four.

Nejproduktivnějším hráčem českého výběru byl sedmnáctibodový univerzál Indra. Zdatně mu sekundoval smečař Jan Galabov, který zapsal 15 bodů.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu večer v Lotyšsku, které po úvodní porážce s Belgií nestačilo dnes doma ani na Estonsko a podlehlo 2:3.

před 1 hodinou

Hindley se v předposlední etapě Gira oblékl do růžového, Hirt zůstal šestý

Australský cyklista Jai Hindley v horské předposlední etapě Gira d'Italia vysvlékl z růžového trikotu lídra Ekvádorce Richarda Carapaze a před nedělní závěrečnou časovkou má v čele náskok 1:25 minuty. Jan Hirt dokončil 20. etapu o délce 168 km čtrnáctý a zůstal průběžně šestý. Z vítězství se po úniku radoval domácí Ital Alessandro Covi.

Šestadvacetiletý Hindley setřásl Carapaze za pomoci kolegy z týmu Bora-Hansgrohe Lennarda Kämny zhruba dva kilometry před cílem v náročném stoupání na Passo di Fedaia. Vítěz Gira 2019 a olympijský vítěz z Tokia Carapaz, jenž měl v průběžném vedení jen třísekundový náskok, na útok australského soupeře nedokázal zareagovat a ztratil půldruhé minuty.

Hirt ve stoupání na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu dlouho jel s nejlepšími a neudržel se jich až při závěrečném zrychlení. Do cíle dorazil půlminuty za Carapazem a za sebou nechal průběžně čtvrtého Vincenza Nibaliho z Itálie i pátého Pella Bilbaa. Na Španěla před časovkou ve Veroně ztrácí 12 sekund.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (Belluno - Marmolada, 167 km):

1. Covi (It./SAE Team Emirates) 4:46:34, 2. Novak (Slovin./Bahrajn Victorious) -32 3. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -37, 4. Pedrero (Šp./Movistar) -1:36 5. Arensman (Niz./DSM) -1:50, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -2:30, 7. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -3:04, 8. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost), 9. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) oba -3:19, 10. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe) -3:39, …14. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -4:25.

Průběžné pořadí:

1. Hindley 86:07:19, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -1:25, 3. Landa -1:51, 4. Nibali (It./Astana) -7:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -8:55, 6. Hirt -9:07, 7. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -11:18, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -16:04, 9. López (Šp./Trek-Segafredo) -17:29, 10. Carthy -17:56.

Zdroj: ČTK
Další zprávy