Přežila holokaust, byla americkou špionkou a v 97 letech zpívá v metalové kapele

Magazín Magazín
23. 1. 2019 16:54
Utekla před nacisty, stala se americkou špionkou a psala texty písní pro ty nejznámější hollywoodské hvězdy. K tomu všemu se Inge Ginsbergová před třemi lety dala dohromady s metalovou skupinou The Tritone Kings.
Inge Ginsberg a kapela The Tritone kings
Inge Ginsberg a kapela The Tritone kings | Foto: Facebook The Tritone kings

Metalová babička, jak sedmadevadesátileté Inge Ginsbergové přezdívají, vyrostla na poslechu vídeňských valčíků, ale v posledních letech holduje trochu jinému hudebnímu šálku.

O metalu neměla ještě před třemi lety ani tušení, teď ale díky tvrdé muzice oslovuje desítky tisíc lidí. "Je důležité být stále aktivní, obklopovat se mladými lidmi a nezaleknout se aktivit, které jsme nikdy před tím nedělali," cituje Inge Ginsbergovou server Bored Panda.

Svět si sedmadevadesátiletou ženu křičící své básně do metalových zvuků okamžitě zamiloval. Texty si Inge píše sama a nejčastěji v nich řeší lásku, nenávist i životní prostředí. 

Ginsbergová se narodila v roce 1922 do bohaté vídeňské rodiny. "Měli jsme se opravdu dobře, dokonce jsme vlastnili i vilu mimo město," zavzpomínala na svoje dětství. Nebýt druhé světové války šla by ve Vídni studovat střední školu.

"Nemohli jsme uvěřit tomu, že se to mohlo stát," vypráví o době těsně před vypuknutím války. Jejímu otci se podařilo před nacisty uprchnout do Anglie, ona s matkou skončila v uprchlickém táboře ve Švýcarsku, kam je převedl rodinný přítel.

Ginsbergová se chvíli stala i americkou špionkou. Měla za úkol sledovat nacisty a koordinovat akce odboje proti Němcům. Několik let po skončení války se spolu se svým prvním manželem přestěhovala do Spojených států a natrvalo se usadila v Los Angeles. Věnovali se hudbě a skládali písně pro tehdejší pěvecké hvězdy.

"Jsem člověk řídící se morálními pravidly, ale svými. Nikdy jsem nikomu neublížila a nikdy jsem nespáchala žádnou nespravedlnost," uzavírá Ginsbergová s tím, že nejcennější je pro ni svoboda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy