Přežila holokaust, byla americkou špionkou a v 97 letech zpívá v metalové kapele

Magazín Magazín
23. 1. 2019 16:54
Utekla před nacisty, stala se americkou špionkou a psala texty písní pro ty nejznámější hollywoodské hvězdy. K tomu všemu se Inge Ginsbergová před třemi lety dala dohromady s metalovou skupinou The Tritone Kings.
Inge Ginsberg a kapela The Tritone kings
Inge Ginsberg a kapela The Tritone kings | Foto: Facebook The Tritone kings

Metalová babička, jak sedmadevadesátileté Inge Ginsbergové přezdívají, vyrostla na poslechu vídeňských valčíků, ale v posledních letech holduje trochu jinému hudebnímu šálku.

O metalu neměla ještě před třemi lety ani tušení, teď ale díky tvrdé muzice oslovuje desítky tisíc lidí. "Je důležité být stále aktivní, obklopovat se mladými lidmi a nezaleknout se aktivit, které jsme nikdy před tím nedělali," cituje Inge Ginsbergovou server Bored Panda.

Svět si sedmadevadesátiletou ženu křičící své básně do metalových zvuků okamžitě zamiloval. Texty si Inge píše sama a nejčastěji v nich řeší lásku, nenávist i životní prostředí. 

Ginsbergová se narodila v roce 1922 do bohaté vídeňské rodiny. "Měli jsme se opravdu dobře, dokonce jsme vlastnili i vilu mimo město," zavzpomínala na svoje dětství. Nebýt druhé světové války šla by ve Vídni studovat střední školu.

"Nemohli jsme uvěřit tomu, že se to mohlo stát," vypráví o době těsně před vypuknutím války. Jejímu otci se podařilo před nacisty uprchnout do Anglie, ona s matkou skončila v uprchlickém táboře ve Švýcarsku, kam je převedl rodinný přítel.

Ginsbergová se chvíli stala i americkou špionkou. Měla za úkol sledovat nacisty a koordinovat akce odboje proti Němcům. Několik let po skončení války se spolu se svým prvním manželem přestěhovala do Spojených států a natrvalo se usadila v Los Angeles. Věnovali se hudbě a skládali písně pro tehdejší pěvecké hvězdy.

"Jsem člověk řídící se morálními pravidly, ale svými. Nikdy jsem nikomu neublížila a nikdy jsem nespáchala žádnou nespravedlnost," uzavírá Ginsbergová s tím, že nejcennější je pro ni svoboda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy