Přežila holokaust, byla americkou špionkou a v 97 letech zpívá v metalové kapele

Magazín Magazín
23. 1. 2019 16:54
Utekla před nacisty, stala se americkou špionkou a psala texty písní pro ty nejznámější hollywoodské hvězdy. K tomu všemu se Inge Ginsbergová před třemi lety dala dohromady s metalovou skupinou The Tritone Kings.
Inge Ginsberg a kapela The Tritone kings
Inge Ginsberg a kapela The Tritone kings | Foto: Facebook The Tritone kings

Metalová babička, jak sedmadevadesátileté Inge Ginsbergové přezdívají, vyrostla na poslechu vídeňských valčíků, ale v posledních letech holduje trochu jinému hudebnímu šálku.

O metalu neměla ještě před třemi lety ani tušení, teď ale díky tvrdé muzice oslovuje desítky tisíc lidí. "Je důležité být stále aktivní, obklopovat se mladými lidmi a nezaleknout se aktivit, které jsme nikdy před tím nedělali," cituje Inge Ginsbergovou server Bored Panda.

Svět si sedmadevadesátiletou ženu křičící své básně do metalových zvuků okamžitě zamiloval. Texty si Inge píše sama a nejčastěji v nich řeší lásku, nenávist i životní prostředí. 

Ginsbergová se narodila v roce 1922 do bohaté vídeňské rodiny. "Měli jsme se opravdu dobře, dokonce jsme vlastnili i vilu mimo město," zavzpomínala na svoje dětství. Nebýt druhé světové války šla by ve Vídni studovat střední školu.

"Nemohli jsme uvěřit tomu, že se to mohlo stát," vypráví o době těsně před vypuknutím války. Jejímu otci se podařilo před nacisty uprchnout do Anglie, ona s matkou skončila v uprchlickém táboře ve Švýcarsku, kam je převedl rodinný přítel.

Ginsbergová se chvíli stala i americkou špionkou. Měla za úkol sledovat nacisty a koordinovat akce odboje proti Němcům. Několik let po skončení války se spolu se svým prvním manželem přestěhovala do Spojených států a natrvalo se usadila v Los Angeles. Věnovali se hudbě a skládali písně pro tehdejší pěvecké hvězdy.

"Jsem člověk řídící se morálními pravidly, ale svými. Nikdy jsem nikomu neublížila a nikdy jsem nespáchala žádnou nespravedlnost," uzavírá Ginsbergová s tím, že nejcennější je pro ni svoboda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy