reklama
 
 

Přes 130 let starý dort se prodává za 4 tisíce

18. 4. 2009 13:30
Londýn - Příznivci britské monarchie se mohou těšit na skutečnou lahůdku. Do dražby totiž míří zákusek, na kterém si královský dvůr pochutnával na konci devatenáctého století.

Ukrojený kousek dortu byl servírován na svatební hostině čtvrté dcery královny Viktorie v roce 1871.

Slavnostní událost přitom ve své době vyvolala velký skandál, protože princezna Louisa si navzdory tradici nevzala muže královské krve, ale pouhého markýze z Lorne.

Dortík pamatující kontroverzní svatbu se bude dražit na veletrhu starožitností v anglickém Birminghamu. Netradiční suvenýr pochází ze soukromé sbírky obchodníka se starožitnostmi Johna Shepherda.

"Mám rád neobvyklé předměty s vlastní historií. Tento dort zřejmě schraňovala sama královská rodina," prohlásil o sladkém pokladu Shepherd, který dortík získal teprve před pár měsíci.

Nejezte ho, radí organizátoři

Plátek cukroví má v průměru asi 2,5 centimetru a jeho poškození brání obal z pergamenového papíru. Byl původně součástí obrovského, asi 1,5 metru vysokého dortu, který vážil přes sto kilogramů a jehož příprava zabrala tři měsíce. Podle znalců se jednalo o jeden z nejimpozantnějších dortů viktoriánské éry.

Vyvolávací cena zákusku činila 145 liber, tedy asi 4400 korun. Chuťové pohárky budoucího majitele ale s největší pravděpodobností neocení, jaké delikatesy se servírovaly na královském dvoře.

Organizátoři totiž vítězi aukce výslovně nedoporučují, aby dortík vzhledem k jeho tvrdosti zkoušel ochutnat. "Varujeme je, aby 138 let starý kousek dortu rozhodně nejedli," uvedla mluvčí birminghamského veletrhu Amy Kiernanová. Mluvčí zároveň nevylučuje, že existují další kousky dortu, které si návštěvníci svatby odnesli a uschovali.

Veletrh potrvá do neděle a kromě královského zákusku a bezpočtu šperků, šatů a nábytku zde bude ke koupi také jedinečná kolekce zásnubních prstenů z 19. a 20. století.

autoři: Kristina Winklerová, ČTK | 18. 4. 2009 13:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama