Přelidnění působí problémy životnímu prostředí

Martina Kollerová
11. 3. 2008 15:20
Nejhůř jsou na tom rozvojová města
Studentíci z města Si-ning v čínské provincii Čching-chaj se učí venku poté, co v jejich škole nefunguje topení. Čína v roce 2007 odpustí 150 milionům chudých vesnických dětí školné.
Studentíci z města Si-ning v čínské provincii Čching-chaj se učí venku poté, co v jejich škole nefunguje topení. Čína v roce 2007 odpustí 150 milionům chudých vesnických dětí školné. | Foto: Reuters

Praha/Karáčí (Ekolist) - Největší hrozbou pro životní prostředí v rozvojových zemích je přelidnění a špatné hospodaření s přírodními zdroji.

Na mezinárodním workshopu nazvaném "Globální environmentální konflikty: Změna a adaptace" se na tom shodla řada světových odborníků. Informoval o tom deník Daily Times.

Přelidnění je problémem zejména v městských oblastech rozvojového světa. Podle italské odbornice z University IUAV v Benátkách Margherity Turvaniové je proto důležité zajistit dobrý způsob hospodaření právě v těchto oblastech.

Důvod? Jsou zatíženy obrovskou mírou migrace z venkova a do budoucna se v nich předpokládá další nárůst populace.

V největším čínském městě Šanghaji  žije více než devět miliónů obyvatel.
V největším čínském městě Šanghaji žije více než devět miliónů obyvatel. | Foto: Reuters

Čtěte také: Zemi pohlcují slumy, varuje OSN

"Podle současných odhadů by se do roku 2020 měla populace v asijských městech zvýšit až o 50 procent. Tento populační nárůst ohrozí možnost zajistit pitnou vodu a základní zdravotní péči," uvedla doktorka Turvaniová.

Za problémy mohou rozvinuté země

Turvaniová označila za hlavní příčinu klimatických změn a celkové degradace životního prostředí špatné hospodaření s přírodními zdroji. Uvedla také, že v rámci snahy o zlepšení životního prostředí je nutné, aby rozvinuté státy přesunuly moderní technologie na území zemí rozvojových.

Foto: Reuters

Rozvinuté země by totiž měly převzít zodpovědnost za změny globálního klimatu. Právě ony k těmto změnám skrze své neudržitelné vzorce spotřeby nejvíce přispívají. Ve vztahu k zemím rozvojovým jsou tedy velkými dlužníky.

K tématu: Nový turistický hit. Slumy v Keni

Prorektor Univerzity v Karáčí Pirzada Qasim Raza Siddiqui v této souvislosti vyzval k vyvinutí většího úsilí proti environmentálním změnám.

"Velká města, jako je Karáčí, bojují o zajištění základních potřeb, například o pitnou vodu. Environmentální degradace a boj proti ní pro nás proto představuje obrovskou výzvu," uvedl.

Souvislosti: V Egyptě se rodí dítě co 23 sekund. V Česku co 5 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy