Překvapivý objev: krátká sucha pralesům neškodí

ntq
2. 10. 2007 14:30
Je-li dost spodní vody, stromy se se suchem srovnají
Foto: Aktuálně.cz

Co je to fotosyntéza?
Autor fotografie: ntq

Co je to fotosyntéza?

Fotosyntéza je biochemický proces, při kterém se mění přijatá energie světelného záření na energii chemických vazeb. Využívá světelného - např. slunečního - záření a tepla k syntéze energeticky bohatých organických sloučenin cukrů z jednoduchých anorganických látek oxidu uhličitého a vody.

Převzato z Wikipedia.cz

Amazonie - Musí být sucho vždy synonymem neúrody? Vědci tvrdí, že ne. Deštné lesy Amazonie jsou vůči globálnímu oteplování možná odolnější, než se čekalo.

Odborníci na jihoamerickou vegetaci zjistili, že během období sucha v roce 2005 se deštný prales zazelenal a jeho růst značně zrychlil. Sucho ho nijak nepoškodilo, naopak.

To však kontrastuje s některými staršími počítačovými simulacemi, které před nedostatkem dešťů jednoznačně varují. Dokonce předpokládají, že Amazonie postupně vyschne. Na jejím místě má vzniknout rozsáhlá savana.

Není sucho jako sucho

"Zatím není jisté, jak by lesy odpověděly na dlouhotrvající suché období. Pouze jsme srovnali extrémně dlouhé sucho roku 2005 s dlouhodobým průměrem," vysvětlil Scott Saleska z Arizonské univerzity v Tusconu, který nejnovější výzkum prováděl. 

"Zjistili jsme, že stromy jsou mnohem aktivnější v procesu fotosyntézy, než je v tuto dobu obvyklé. To jim umožňuje pojmout nadprůměrné množství oxidu uhličitého," řekl pro BBC News.

Ke svému pozorování si Scott a jeho tým od NASA vypůjčili satelit Terra. Díky němu mimo jiné zjistili, že oblasti postižené lidskými aktivitami jsou mnohem sušší než ty zcela nedotčené.

Stromy se proti suchu brání uzavřením průduchů ve svých listech. To sníží odpařování vody, ale také zredukuje míru fotosyntézy. Do atmosféry se tak dostává mnohem méně vody, která je nezbytná k tomu, aby vydatněji pršelo.

Nebe bez mraků

Pokud by se tato teorie potvrdila, Amazonský prales by se časem opravdu změnil v savanu, upozorňuje BBC.

"Testovali jsme, jestli tento mechanismus fungoval i v Amazonii v roce 2005, ovšem nenašli jsme ani jeho náznak," vysvětlil Scott. "To ale neznamená, že by nemohlo dojít ke zhroucení ekosystému deštného lesa. Vše jen naznačuje, že počítačový model je s největší pravděpodobností chybný," dodal.

Jelikož kořeny mohutných amazonských stromů sahají do velkých hloubek, není pro ně problém získávat odtud spodní vodu, která je pro menší rostliny nedostupná.

Dalším faktorem podporujícím fotosyntézu je stále čistá obloha. Nadměrný přísun slunečních paprsků fotosyntézu hojně podporuje.

Nejistá budoucnost

Satelit Terra, NASA, pomáhal zkoumat vyschlé deštné lesy.
Satelit Terra, NASA, pomáhal zkoumat vyschlé deštné lesy. | Foto: NASA

Chris Jones z britského Centra pro změny klimatu studii komentuje slovy: "Celá situace jen naznačuje, jak je důležité vycházet hlavně z pozorování reálného světa".

"Počítačové simulace nebraly na vědomí hloubku gigantických amazonských stromů," uvedl. 

Navzdory nadměrnému bujení vegetace je ale podle vědců v Amazonii patrné, že něco není v pořádku.

I když sucho stromům, jak se zdá, krátkodobě prospívá, z dlouhodobého hlediska jde o závažný problém. Bez podzemní vody by stromy nepřežily. Jenže pokud bude trend pravidelného vysychání Amazonie pokračovat, dotknou se sucha i jí.

 

Právě se děje

Další zprávy