Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Překladatelé pomáhají firmám s online marketingem pomocí SEO překladů

21. 4. 2021 13:18
Optimalizace webů pomocí klíčových slov pomáhá firmám k lepšímu umístění ve vyhledávačích.
Foto: Skřivánek

Pod zkratkou SEO se skrývá jeden z nástrojů online marketingu napomáhající podnikatelům k úspěšné expanzi na mezinárodní trh a lepší dostupnosti pro zákazníky. "SEO neboli ‚search engine optimization‘ pojmenovává proces optimalizace nalezitelnosti na internetu, který doplňuje potřebný kvalitní překlad a správnou lokalizaci webových stránek či e-shopů. K již zavedeným službám jazykových agentur tak přibyl takzvaný SEO překlad, který v textu používá vhodná klíčová slova a fráze pro daný trh, cílovou skupinu nebo obor tak, aby byla stránka klienta ve vyhledávačích snadno dohledatelná a umístila se po vyhledání daných slov co nejvýše," říká Petra Sendlerová, metodička pro překlady a tlumočení z jazykové agentury Skřivánek.

Jak probíhá SEO překlad?

SEO je dlouhodobý proces vylepšování webů a zvyšování jejich viditelnosti v neplacených výsledcích internetových vyhledávačů. Jeho cílem je propojit texty s relevantními klíčovými slovy, která lidé často vyhledávají. Pokud tedy texty na webových stránkách potřebují přeložit, je výhodné překládat rovnou s optimalizací pro vyhledávače a spojit tak potřebné s velmi užitečným.

"Když nám klient zadá podklady pro SEO překlad, může očekávat následující postup - nejprve provedeme analýzu a překlad zdrojové stránky, posléze ve spolupráci se SEO specialistou vybereme klíčová slova a fráze vhodné pro daný obor či trh, tato klíčová slova poté zkonzultujeme s klientem (případně využijeme i jeho již zjištěných slov), následně přeložíme zdrojové texty a zároveň do nich implementujeme klíčová slova podle požadavků SEO. Na závěr provedeme jazykovou korekturu rodilým mluvčím cílového jazyka, která musí rovněž zohlednit zvolená klíčová slova, pro dosažení přesnosti a zajištění odpovídající kvality," popisuje Petra Sendlerová.

Účinná optimalizace pro vyhledávače poté závisí na více než 200 faktorech, které ovlivňují pozici přeloženého textu ve vyhledávání. Tyto faktory se dělí do pěti základních kategorií, a to na technické SEO, on-page SEO (faktory, které se dají ovlivnit přímo na webu), uživatelské signály, off-page SEO (faktory mimo daný web) a lokální SEO.

SEO je užitečné pro firmy i zákazníky

Systém SEO si představte jako užitečnou pomůcku knihovníka, který díky němu přesně ví, co komu doporučit. Vyhledávač umí z knihovny pojímajících nepřeberné množství obsahu na celém internetu podat návštěvníkovi přesně to, co hledá. Optimalizace překládaných textů pro vyhledávače je tak prospěšná jak pro zákazníky - návštěvníky "knihovny", tak pro firmy - autory "knih", které knihovník vyhledává. Návštěvníkovi se dostane toho, pro co přišel, a autor knihy má o dalšího čtenáře navíc.

"SEO navíc nesleduje jen jeden záměr, cíle se dají pro každou firmu, webovou stránku nebo pro jednotlivé texty upravovat. Pro každého je totiž důležité něco jiného - někdo chce nově proniknout na zahraniční trh, jiný se zase chce více zviditelnit v jeho současném podnikatelském prostředí a soustředí se na to, aby byl k zákazníkům zase o něco blíž než jeho konkurence. S tím vším umíme při SEO překladech pracovat," doplňuje Petra Sendlerová, metodička pro překlady a tlumočení z jazykové agentury Skřivánek.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy