Při seskoku padákem málem zemřela, manžel přeřezal šňůry. Teď se do vzduchu vrátila

Magazín Magazín
18. 10. 2018 17:28
Victoria Cilliersová přežila před třemi lety pád z jednoho kilometru poté, co její manžel záměrně poškodil padáky. Kvalifikovaná instruktorka parašutismu nedávno sebrala odvahu a z letadla vyskočila znovu. A nezapomněla ani na své šťastné boty.
Victoria Cilliers v rozhovoru pro pořad Good Morning Britain
Victoria Cilliers v rozhovoru pro pořad Good Morning Britain | Foto: Profimedia.cz

Když před třemi lety spadla z kilometrové výšky do měkké půdy čerstvě zoraného pole v anglickém hrabství Wiltshire, málem přišla o život. Před časem se však do letadla vrátila a skočila znovu, tentokrát všechno klaplo bez problému. 

Seskok brala 42letá Victoria Cilliersová, někdejší instruktorka parašutismu, jako symbolický návrat ke sportu i poděkování doktorům, kteří jí zachránili život. Aby si seskok padákem pojistila, obula si stejné modré tenisky jako v osudný den. O příběhu informoval britský The Telegraph

"Co jiného bych si měla obout než moje šťastné boty? Dlužím jim hodně. Jsem stále naživu, můžu chodit a moje děti mají stále plně fungující matku," nechala se slyšet Cilliersová. Zároveň přiznala, že doufá, že seskok jí pomůže zahojit některé rány na duši.

Manželův pokus o vraždu

Nehodu Britky zavinil její manžel. Armádní seržant Emile Cilliers věnoval své ženě seskok jako oslavu návratu k parašutismu po porodu jejich druhého dítěte.

Při seskoku však selhal primární i záložní padák, a žena tak spadla z kilometrové výšky do čerstvě zoraného pole. Kdyby přistála jen o pět metrů dál, dopadla by na tvrdou cestu a zemřela by.

"Měla jsem dvě potenciálně smrtelná zranění," vzpomínala pro britský deník žena. "Zlomené kosti, které mi ze zad trčely z kůže ven, a ulomenou pánev, vedle které se nacházela důležitá tepna. Pokud by se mnou záchranáři špatně pohnuli jen o milimetr, byla bych mrtvá nebo na vozíčku," popsala.

Při vyšetřování nehody se přišlo na to, že šňůry padáku byly přeřezané a některé komponenty chyběly úplně. Emile Cilliers byl následně obviněn z pokusu o vraždu. 

Manžela kromě jiného usvědčil také incident před nehodou, kdy měl v jejich domě manipulovat s plynem a následně manželku po telefonu nabádat, aby použila sporák.

"Jste bezcitný!" prohlásil soudce

Rodák z Jihoafrické republiky, člen armády a fitness instruktor měl podle informací britských médií milostné aférky s mnoha ženami včetně prostitutek. Dalším motivem vraždy mohly být i jeho finanční problémy, které by vyřešila životní pojistka jeho ženy v hodnotě tří milionů korun. 

Cilliers byl odsouzen na doživotí. Verdikt padl hned při druhém soudním řízení. Při prvním se údajně porota nemohla shodnout na výsledku poté, co žena přiznala, že dříve lhala, aby některé věci vypadaly hůře.

Soudce Sweeney, který Cillierse odsoudil, prohlásil, že muž je nebezpečný. "Byl to závažný a zvrácený čin. Pokusy o vraždu vaší ženy byly plánované a provedené chladnokrevně ze sobeckých pohnutek. Jste bezcitný člověk, který se pro uspokojení tužeb před ničím nezastaví. Neprojevil jste ani špetku lítosti," prohlásil na adresu odsouzeného Sweeney.

"To, že vaše žena přežila, je zázrak. Možná se zotavila po fyzické stránce, ale rozhodně ne po té psychické," dodal.

Video: Podívejte se, jak se létá ve wingsuitech

Letět na wingsuitu je podobné jako letět letadlem | Video: Magdaléna Daňková, Tomáš Cetkovský, JUMP-TANDEM
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy