Před dvaceti lety se stážistka Lewinská stala středem pozornosti. Dnes bojuje proti kyberšikaně

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
21. 1. 2018 14:07
Přesně dvacet let uplynulo tento týden od skandálu Clinton-Lewinská. Z neznámé stážistky ve Washingtonu se stala mediálně sledovanou osobností. Po letech mediálního honu a několika pokusech kariérně prorazit je dnes Monica Lewinská spojována s bojem proti kybešikaně a sexuálnímu obtěžování žen.
Monica Lewinská.
Monica Lewinská. | Foto: ČTK

Američanka Monica Lewinská slaví každý 16. leden jako "den, kdy přežila další rok od roku 1998". Právě před dvaceti lety vyšla najevo její milostná aféra s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem. Následovaly roky často nepříjemné mediální pozornosti, soudních přelíčení, neúspěšných pokusů o účinkování v televizi i útlumu společenských aktivit.

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Lewinská působí jako aktivistka bojující proti kyberšikaně a pravidelně na toto téma vystupuje na různých konferencích. Zapojila se také do loňské kampaně proti sexuálnímu obtěžování #MeToo a přispívá do amerického magazínu Vanity Fair. Právě zde uveřejnili v roce 2014 její esej popisující život po skandálu a neutuchající boj s hledáním práce.

"Cestovala jsem mezi Londýnem, Los Angeles, New Yorkem a Portlandem, absolvovala jsem pohovory v různých společnostech zabývajících se kreativní komunikací, s důrazem na charitativní kampaně. Přesto, kvůli tomu, co potenciální zaměstnavatelé taktně nazývali 'má historie', jsem nikdy nebyla 'správný kandidát' na danou pozici," popsala Lewinská.

Kdo ve dvaadvaceti neudělal chybu?

O rok později na konferenci TED v kanadském Vancouveru publiku vysvětlila, proč se rozhodla po více než deseti letech znovu vystoupit na veřejnosti. "Je čas přestat komentovat mou minulost, přestat žít život s opovržením a vzít znovu do rukou vlastní příběh," sdělila divákům. 

"Mohl by zvednout ruku každý, kdo ve dvaadvaceti neudělal žádnou chybu nebo něco, čeho by později litoval?" zeptala se publika. Právě v tomto věku tehdejší stážistka v Bílém domě Monica Lewinská měla poměr s americkým prezidentem Billem Clintonem. V lednu 1998 byla aféra zveřejněna.

Kauzu představil veřejnosti americký novinář Matt Drudge, jenž ji umístil na svůj web The Drudge Report. Zpráva tehdy hovořila o tom, že existují nahrávky intimních telefonických rozhovorů mezi Clintonem a jedenadvacetiletou stážistkou.

"Mladá stážistka psala prezidentovi Clintonovi dlouhé zamilované dopisy, které posílala prostřednictvím doručovatelské služby. Byla častým návštěvníkem Bílého domu po půlnoci, kde se zapisovala jako návštěvnice Betty Curryová," napsal Drudge.

"Dostala jsem nálepku běhny"

"Nemine den, aby se mi má chyba nepřipomněla a abych jí hluboce nelitovala," uvedla Lewinská. "V roce 1998 jsem přišla o svou pověst a důstojnost," dodala o sedmnáct let později. Aféra obletěla svět a z neznámé Američanky se stala jednou z nejprobíranějších osobností nejen v bulvárních médiích. "Dostala jsem nálepku běhny, coury, blbky…," vyjmenovala několik sprostých přirovnání.

"Skoro okamžitě byl ze mě první případ ztráty osobní pověsti v globálním měřítku. Tento přetlak odsouzení, umožněný technologiemi, vedl k davovému virtuálnímu kamenování," sdělila Lewinská s tím, že vedle komentářů a krutých e-mailových vtipů zahltily její fotky veškeré zpravodajství.

Aféra Clinton-Lewinská tehdy ohrozila další setrvání amerického prezidenta v úřadu. Bill Clinton však kauzu nakonec ustál a Bílý dům opustil až v roce 2001.

Kniha, značka kabelek i televizní pořady

Lewinská mezitím stihla kromě absolvování soudních přelíčení a skrývání se před senzacechtivými paparazzi sepsat společně s Andrewem Mortonem knihu Monica's Story pojednávající o jejím životě i kauze. Vytvořila také svou vlastní značku kabelek, objevila se v reklamách na hubnutí a spolupracovala na několika televizních pořadech.

Objevila se například v dokumentu HBO s názvem Monica in Black and White nebo v seznamovací reality show Mr. Personality na televizní stanici Fox Television Network.

Poté, co Bill Clinton vydal v roce 2004 autobiografii My Life, se Lewinská rozhodla přestěhovat do Londýna a studovat zde sociální psychologii. V rozhovoru pro Daily Mail tehdy na adresu Clintonovy knihy poznamenala, že místo aby aféru přiznal a uvedl tak věci na pravou míru, pošpinil její jméno.

V roce 2005 zmizela z hledáčku médií a Lewinská neúspěšně hledala práci v marketingu.

Krutost k ostatním není nic nového

Na již zmiňované konferenci TED přiznala, že důvodem, proč se nakonec rozhodla pustit do tématu kyberšikany, byl případ osmnáctiletého Američana. Ten v roce 2010 spáchal sebevraždu poté, co byla na internetu zveřejněna nahrávka jeho sexuálního aktu s jiným mužem.

"Krutost k ostatním není nic nového, ale internetové, technologií umocněné zostuzení je zesílené, neohraničené a neustále přístupné. Ozvěna ostudy dříve dosahovala jen k vaší rodině, vesnici, škole nebo okolí, dnes ale dosáhne také k internetové komunitě. Miliony lidí do vás často anonymně zabodávají svá slova a to je hodně bolesti," popsala Lewinská.

Na veřejnosti se začíná opět pravidelně objevovat od roku 2014. Vloni například oběhlo internet video experimentu s názvem In Real Life ukazující, jak by vypadala kyberšikana ve skutečném životě. Podílela se na něm právě Lewinská společně s newyorskou společností BBDO.

Video: Jak by vypadala kyberšikana ve skutečném životě?

Projekt In Real Life převedl on-line nadávky do skutečnosti | Video: In Real Life
 

Právě se děje

před 20 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským prezidentem a prohlásil, že nová íránská vláda bude "režimem brutálního popravčího", se kterým by svět neměl vyjednávat o návratu k jaderné dohodě z roku 2015. Raísí s přehledem ovládl páteční prezidentské volby, které však provázela nejnižší volební účast od založení islámské republiky.

Bennett na prvním televizním brífinku po jednání nové izraelské vlády prohlásil, že Raísího nástup k moci zajistil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, a nikoli svobodné a férové hlasování.

"Raísího zvolení je (…) poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout," řekl Bennett.

Zdroj: ČTK
Další zprávy