Přečtěte si, co se dělo, než v Česku začal rok 2012

Aktuálně.cz Reuters ČTK Aktuálně.cz, Reuters, ČTK
1. 1. 2012 1:10
Sledovali jsme online, co se dělo doma i ve světě v poslední den roku 2011
Nebe zbarvené do ruda nad berlínskou Braniborskou bránou.
Nebe zbarvené do ruda nad berlínskou Braniborskou bránou. | Foto: Reuters

Praha - Začal rok 2012, spojovaný kvůli údajnému mayskému proroctví s možným zánikem světa.

Mnohem víc než dávné předpovědi se však svět obává, že rok 2012 bude ve znamení prohlubující se ekonomické krize. Německá kancléřka Angela Merkelová například v tradičním novoročním projevu řekla, že z pohledu eurozóny nás čeká rok ještě složitější než ten, který právě končí.

Krize nekrize, většina světových metropolí se s rokem 2011 rozloučila velkolepými ohňostroji. Videozáznamy těch nejzářivějších naleznete níže v online reportáži.

Ve šťastnější budoucnost věří i Japonsko, které v roce 2011 zdecimovalo zemětřesení a nálsedný úder tsunami. Japonci oslavili příchod Roku draka 108 údery zvonů, symbolizující 108 zel uplynulého roku.

Ve fotogalerii se můžete podívat na snímky z oslav z míst, kam rok 2012 už přišel.

Sledovali jsme pro vás v živé reportáži, co se v poslední den starého roku dělo.

1:00 - Rok 2012 právě dorazil do Londýna, Dublinu, Reykjavíku či do Casablanky.

0:45 - Hasičskou hadici museli použít zdravotníci v jedné z nemocnic na Novém Zélandu, aby mohli ošetřit lidi, kteří se zranili na silvestrovském večírku. Při koncertu pod širým nebem několik desítek lidí utrpělo zranění, když uklouzli v bahně a do nemocnice se dostali velmi špinaví. "Mnoho lidí bylo tak zablácených, že bylo těžké hned přijít na to, co s nimi není v pořádku," vysvětlila podle agentury DPA ředitelka nemocnice ve městě Thames na Severním ostrově.

0:30 - S nijak povzbudivým poselstvím přišel ve svém televizním novoročním projevu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Varoval, že nejhorší ekonomická krize od druhé světové války bude pokračovat i příští rok.

O roku 2012 Sarkozy řekl, že bude "plný rizik, ale i možností". "Jedinou cestou, jak si zachovat naši suverenitu, jak mít kontrolu nad osudem je cesta strukturálních reforem a ne unáhlených kroků, které by jen zvýšily zmatek...," řekl francouzský prezident, který tvrdí, že si je vědom toho, jak těžce jsou Francouzi zkoušeni.

00:00 - Nový rok 2012 se ujal vlády nad Českou republikou. V mnoha městech, Prahou počínaje, jej lidé přivítali ohňostrojem.

V České televizi diváky přivítala státní hymna a ředitel ČT Petr Dvořák, který sám sobě popřál, aby diváci s veřejnoprávní televizí strávili další rok. Na Nově si přípitek vystřihla wimbledonská vítězka Petra Kvitová, která připomněla, že když se chce, je všechno možné.

00:00 - Spolu s Prahou přivítaly nový rok další evropské metropole, vedle Bratislavy například Berlín, Kodaň, Paříž, Budapešť, Bělehrad, Varšava, Záhřeb, Oslo, Stockholm, Řím či Madrid. Rok 2012 ovšem vstoupil také do Alžíru či nigerijského Lagosu.

23:40 - Letos o Silvestra se po světě otevře přes 300 milionů lahví italského šumivého vína, což bude větší množství než u francouzského šampaňského. Tvrdí to italský zemědělský svaz Coldiretti.

Porazit v množství lahví francouzské sousedy se Italům daří podle svazu rekordním zvýšením vývozů o 25 procent za prvních 10 měsíců v roce. Největší prodej v zahraničí byl v USA, Británii a Německu.

V Řecku sice moc nálady na slavení asi není, přesto ohňostroj rozzářil i aténskou Akropoli.
V Řecku sice moc nálady na slavení asi není, přesto ohňostroj rozzářil i aténskou Akropoli. | Foto: Reuters

23:30 - Praha je letos nejdražším evropským městem z pohledu turistů, kteří se chystají na silvestrovské a novoroční oslavy. Tvrdí to ukrajinský server TSN.ua, který se odvolává na blíže neupřesněný průzkum specialistů na turistiku. Experti podle serveru zjistili, že dvoulůžkový pokoj v pražském hotelu o novoroční noci přijde v průměru na 361 eur (přes 9000 korun), zatímco obvyklá cena v prosinci je 98 eur. Praha se tak podle nich stává pro oslavy příchodu roku 2012 nedostupnou.

23:15 - Proti rachejtlím, dělbuchům a jiné zábavní pyrotechnice brojí také italské Benátky. Kdo nebude schopen na přelomu roku upustit od tohoto druhu zábavy, musí totiž počítat s pokutou 500 eur (téměř 13 tisíc korun). Agentura APA citovala starostu Giorgia Orsoniho, že toto italské město je kulturním pokladem, a tak to podle něj musí zůstat.

"Žádné rachejtle, nýbrž polibky", zní heslo benátské městské správy, která o silvestrovské noci pořádá místo ohňostrojů na hlavním náměstí svatého Marka "masové líbání". Podobné akce se už v minulých letech účastnily tisíce párů.

23:00 - Další silná sestava vstoupila do roku 2012: Půlnoc právě prošla Káhirou, Athénami, Ankarou, Istanbulem či Bejrútem.

Ohňostroj u Rudého náměstí v Moskvě.
Ohňostroj u Rudého náměstí v Moskvě. | Foto: Reuters

22:40 - Rakousko musí mít přesně změřené asi vše. Agentura APA citovala z výzkumu, podle kterého rachejtle a petardy odpalované na Silvestra výrazně znečišťují ovzduší jemným prachem a chemikáliemi. Měření rakouských odborníků ukázalo, že při loňských oslavách příchodu Nového roku byly ve 14 z 15 sledovaných míst překročeny limity pro množství jemného prachu v ovzduší. Ve dvanácti z nich pak byly nadlimitní hodnoty prachu v důsledku odpalování ohňostrojů zaznamenány ještě druhý den ráno.

Rakouští politici už kvůli tomu volají po vytvoření evropské směrnice, která by upravila složení zábavní pyrotechniky a pomohla omezit znečištění.

22:20 - Spojené Arabské Emiráty oslavily příchod roku 2012 dramatickou pyrotechnickou šou, která se soustředila na hypermoderní mrakodrap, obytnou věž Burdž Chalífa měřící 828 metrů.

Pusťte si video a podívejte se, jak také může vypadat ohňostroj.

Burdž Chalífa je v současnosti největším mrakodrapem světa. SAE ovšem plánují severně od města Jeddah, na pobřeží Rudého moře, vybudovat Jeddah Tower, který má měřit více než tisíc metrů. Cena projektu by měla činit 1,2 miliardy dolarů, postaveno má být prý už v roce 2016.

22:00 - Rok 2012 právě přivítali v Bělorusku, Saudské Arábii, v Keni či Tanzánii.

21:45 - Hasiči mají o silvestrovské noci v České republice v pohotovosti zhruba dva tisíce svých příslušníků, jejich počty se proti běžným dnům nezvyšují. V Praze do služby nastoupily přibližně dvě stovky požárníků. Posádky s cisternovými stříkačkami jsou připraveny na Staroměstském a Václavském náměstí, ale také u Národního divadla kvůli dohledu nad pražským ohňostrojem.

21:10 - Stanice Českého rozhlasu (ČRo) vysílají podle tiskové zprávy na Silvestra výběr toho nejlepšího, co za letošní rok natočily. Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvede od 22:00 pořad Silvestrovský Radiožurnál, který budou moderovat Lucie Výborná a Jan Pokorný. Půlnoční přípitek pronese tenistka Petra Kvitová.

Dvojka Českého rozhlasu uvádí pásmo scének, anekdot a písniček nazvané Silvestr U Hasičů, které poté vystřídá Humor Vladimíra Menšíka. Slavnostní přípitek pronese zpěvák Karel Gott.

ČRo 3 - Vltava má na programu Rakousko-uherský Silvestr, který bude vyvrcholením Roku německého jazyka. Zazní v něm například opereta Johanna Strausse Netopýr.

21:00 - Nový rok právě oslavila Moskva.

Příchod roku 2012 přivítaly zástupy lidí při mohutném ohňostroji na Rudém náměstí . Oslavy provázely bezpečnostní opatření, lidé si na ně nesměli přinést alkohol ani pití ve skleněných lahvích.

Oslavy v centru Šanghaje.
Oslavy v centru Šanghaje. | Foto: Reuters

20:30 - Oslav příchodu nového roku v New Yorku se zúčastní popová hvězda Lady Gaga, legendy rockové hudby Chuck Berry a Patti Smithová, ale i tenor Placido Domingo. Bude to ovšem Lady Gaga, kdo vypustí spolu se starostou města Michaelem Bloombergem křišťálovou kouli času s 32 tisíci světly.

20:15 - České dráhy kvůli očekávanému zvýšení poptávky po cestování ze strany lidí vracejících se z novoročních oslav posílí vlaky o 7000 míst k sezení. Nejvíce posilových vozů dopravce vypraví na tratích mezi Prahou, střední a severní Moravou a Slovenskem. Největší nápor cestujících dopravce očekává 1. a 2. ledna, mimořádné posílení kapacity dálkových vlaků nicméně chystá i na 3. a 4. ledna.

20:00 - Rok 2012 právě začal i v Pákistánu.

19:40 - Tisíce Čechů využily poslední den letošního roku k návštěvě lyžařských areálů v Libereckém kraji. Sněhové podmínky v řadě krkonošských a jizerskohorských středisek se navíc proti předchozím dnům zlepšily. Znovu se tak lyžovalo i v areálu Obří Sud Javorník nedaleko Liberce, kde se kvůli oblevě během týdne provoz zastavil. Ve středisku Severák silvestrovský večer zpestří příznivcům zimních sportů noční lyžování.

Zatím nejlepší den v této zimní sezoně za sebou mají lyžařské areály v Ústeckém kraji. Na svahy v jednotlivých střediscích dnes vyrazily stovky lidí. Například v Telnici jim lyžování zpestřil i lyžařský karneval.

19:30 - Indie a Srí Lanka právě přivítaly nový rok 2012.

Agentura Reuters publikovala video, které zachycuje monumentální pyrotechnickou show nad přístavem v australském Sydney.

Náklady na show, která nesla název Time to dream (Čas snít), se podle oficiálních údajů pohybují kolem šesti milionů dolarů.

Primátor města Clover Moore se ovšem nechal slyšet, že prý každý jeden utracený cent stál za to.

18:20 - První úraz pyrotechnikou: Muži z Kladenska vybuchla petarda v ruce. A to už v noci z 30. na 31. 12. Čtyři minuty po půlnoci byli záchranáři voláni k muži středního věku, kterému v ruce vybuchla petarda. Muž měl poraněné prsty a byl po ošetření převezen záchrannou službou do kladenské nemocnice," uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Celou zprávu naleznete zde.

18:00 - Jakarta, Bangkok, Hanoj. Další metropole už přivítaly rok 2012.

17:45 - Papež Benedikt XVI. zahájil ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu poslední letošní mši. Před týdnem na stejném místě vyzval lidi, aby se odpoutali od třpytu konzumní společnosti a pýchy liberálního myšlení.

17:40 - Umírněné oslavy začínají v Paříži. Město na Seině se vzhledem k dluhové krizi, která trápí Evropu, rozhodlo nepořádat žádné zvláštní slavnosti v ulicích, nechystá se ani velký ohňostroj.

Naproti tomu v Berlíně se připravuje velký koncert kapely Scorpions. Londýn zase očekává tradiční desetiminutový ohňostroj na Temži, který každoročně sleduje na 250 tisíc lidí z nábřeží i z vyvýšených prostranství ve městě.

První vteřiny roku 2012 v Hongkongu.
První vteřiny roku 2012 v Hongkongu. | Foto: Reuters

17:30 - Uznávaný barokní orchestr, který se věnuje interpretaci staré hudby, pořádá na Silvestra v kostele sv. Šimona a Judy v Praze další koncert z cyklu Hudební most Praha - Drážďany. Orchestr a sbor pod vedením dirigenta Václava Lukse přednese Te Deum Jana Dismase Zelenky a Magnificat D dur Johanna Sebastiana Bacha.

17:20 - Tradičně na konci roku vybrali zástupci několika pojišťoven perličky, které jim připadají vtipné nebo přinejmenším kuriózní. Jde především o písemná hlášení klientů. Například toto napsal klient Generali pojišťovně: Stál jsem na křižovatce a dával přednost vozidlům na hlavní silnici. Najednou, kde se vzalo, tu se vzalo, přijelo neviditelné auto, narazilo do mého vozidla a zase zmizelo.

Další perličky naleznete ve článku zde.

17:10 - Na Javořici, nejvyšším místě Českomoravské vrchoviny, se se starým rokem loučily davy turistů. Populární silvestrovský výstup počtrnácté pořádal telčský turistický klub. Na Javořici mohli lidé také přispět do sbírky určené na budování cest v přírodě pro vozíčkáře.

17:00 - Nový rok pozdravil Peking, Hongkong, Manilu či Singapur.

V Číně začal Nový rok televizním spektáklem. Poslední sekundy odcházejícího roku přitom byly promítány na 600 let starý chrám nebes, jenž je jedním ze symbolů čínské metropole. Podle agentury DPA to bylo poprvé, co se Peking připojil k ostatním světovým metropolím s vlastním odpočítáváním.

Samotní Číňané se v centru svého hlavního města shromáždit nesměli, protože čínské úřady vnímají jakékoli větší srocení lidí jako nepředvídatelné bezpečnostní riziko. Lidé tak show sledovali v televizi a náměstí Nebeského klidu, dějiště brutálně potlačených studentských demonstrací z roku 1989, zůstalo prázdné.

Pusťte si video a podívejte se na ohňostroj v Hongkongu.

16:40 - Přípitek sklenkou sektu je tradiční součástí mnoha oslav příchodu Nového roku. Ale holdování alkoholu často nezůstává omezeno na skleničku nebo dvě a na rovinu řečeno, je velmi snadné na Silvestra přebrat, napsal dnes list The Washington Times. Ten zveřejnil seznam ověřených rad, jak se zbavit kocoviny. Radí například sáhnout po banánech. "Všechna diuretika včetně alkoholu zbavují tělo draslíku, což vyvolává pocity malátnosti. Jíst banány nebo další potraviny s bohatým obsahem draslíku pomáhá tento deficit napravit; stejně účinné jsou z tohoto hlediska sportovní energetické nápoje," píše TWT.

Celý článek o zaručených metodách, jak bojovat s opilostí, najdete zde.

Vítání Nového roku ve filipínské Manile.
Vítání Nového roku ve filipínské Manile. | Foto: Reuters

16:30 - Nový rok přivítají berlínští filharmonikové se svým šéfdirigentem sirem Simonem Rattlem od 18:30 hodin v přímém přenosu po celé Evropě. Z Česka se připojily kinosály z Prahy, Olomouce, Náchoda, Mariánských Lázní, Kolína a Chomutova. Sólistou silvestrovského gala bude světově uznávaný ruský klavírista Jevgenij Kissin.

Zazní například Dvořákův Slovanský tanec č. 1, Straussův Tanec sedmi závojů z opery Salome či Stravinského Pták ohnivák. Vrcholem koncertu bude Symfonický tanec č. 2 a Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 16 norského skladatele Edvarda Griega.

16:15 - V parukách, s klobouky na hlavách či v kostýmu Obelixe skočili v Přerově do studené řeky Bečvy přes dvě desítky otužilců z celé Moravy. Tradičně a v duchu recese se tak rozloučili s letošním rokem. Plavbu otužilců sledovalo zhruba 2000 Přerovanů, kteří lemovali v teplých kabátech a v čepicích na hlavě v délce několika stovek metrů obě nábřeží řeky i přilehlé hradby. Recesistická akce se vzpomínkou na známého přemožitele kanálu La Manche a přerovského rodáka Františka Venclovského se uskutečnila letos již podvaačtyřicáté.

Plavbu v Bečvě si otužilci pochvalovali. Voda měla dva stupně, na vzduchu bylo o stupeň více.

16:00 - Nový rok 2012 právě přivítaly Tokio, Soul či Pchjongjang.

Japonci oslavili příchod Roku draka 108 údery zvonů, symbolizující 108 zel uplynulého roku.

15:40 - Obyvatelé Kyjova se na Silvestra sešli u radnice na tradiční Guláš párty. Sousedé si popřáli vše nejlepší do nového roku a společně ochutnali silvestrovský radniční guláš. Guláš párty uspořádalo město potřinácté. Kromě hovězího guláše se po úspěchu z minulých let podával i ten zvěřinový. "Hovězího guláše navařili v blízké restauraci 500 porcí, kančího 50 a jeleního 100," řekl ČTK místostarosta Antonín Kuchař (Sedmadvacítka nezávislých).

15:05 - V USA odpočítají poslední vteřiny starého roku statisíce lidí na newyorském Times Square při ceremoniálním spouštění velké koule. "Koule času" váží téměř 12 tisíc liber, pokrývá ji na 2 600 křišťálových trojúhelníků a osvětluje na 32 tisíc světel. Přesně o půlnoci se dotkne země a diváky v tu chvíli pokryjí tisíce poletujících konfet.

Novoroční dekorace na Times Square v New Yorku.
Novoroční dekorace na Times Square v New Yorku. | Foto: Reuters

14:40 - V Hongkongu je připraven čtyřminutový ohňostroj za milion dolarů, který osvětlí nebe nad slavným přístavem Victoria Harbour. Očekává se, že světelnou podívanou si nenechá ujít přes 400 tisíc lidí.

Mistr tradičního čínského učení Feng-šuej Raymond Lo se domnívá, že svět prožije lepší rok, než byl ten současný. Rok 2012 je podle něj spojen s oceánskou vodou, která představuje energii a která zbavuje starých zlozvyků a závislostí. Prý také znamená laskavost a velkorysost a ochotu rozdělit se s druhými.

14:25 - V Praze se obloha rozzáří ohňostrojem hned po půlnoci v prvních vteřinách Nového roku. Odpálen bude z pontonu na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Karlovým mostem. Ohňostroj nazvaný Praha matka měst potrvá 15 minut. Ve světelné show se objeví symbolika Prahy, květinové motivy, vějíře, světelné křižovatky, třpytky, hvězdy a další pyrotechnické efekty. Odpáleno bude více než 4000 převážně světelných efektů, některé až do výše 150 metrů. Všechny budou převyšovat Pražský hrad.

14:15 - Pět žiraf z nizozemské zoologické zahrady v Amersfoortu bude během rušné silvestrovské noci uklidňovat speciálně vybraná popová hudba. Podle agentury AFP o tom informovala správa zoo. "Zjistili jsme, že popová hudba je to nejlepší, co zvířata uklidní tak, aby výbuchy zvenčí představovaly jen okrajový hluk," řekl mluvčí zoo Josien van Eijk.

Podle něj jsou žirafy jediné ze 130 zvířat zoo, které rámus zábavní pyrotechniky odpalované v blízkosti areálu pravidelně děsí.

Školáci vytvářejí logo nového roku v indickém Ahmadábádu.
Školáci vytvářejí logo nového roku v indickém Ahmadábádu. | Foto: Reuters

14:00 - Ruský premiér Vladimir Putin v novoročním poselství popřál zdraví a úspěch všem Rusům bez rozdílu, tedy i těm, kdo proti jeho vládě protestovali. Putinovo vystoupení už televize odvysílala, poselství prezidenta Dmitrije Medveděva bude odvysíláno až pozdě večer.

Putin popřál vše dobré "všem občanům bez ohledu na jejich politické přesvědčení, včetně těch, kteří sympatizují s levicovými silami, i s těmi, kteří stojí napravo, jsou dole, nahoře nebo kdekoli se jim to líbí".

Agentura Reuters poznamenala, že měl tento Putinův výrok zřejmý sexuální podtext a že premiér často používá hrubý slovník v situacích, kdy chce zesměšnit své kritiky.

13:45 - Plzeňané letos opět oslaví příchod nového roku na centrálním náměstí Republiky. Hudební program začne ve 22:00, o půlnoci bude přípitek a ohňostroj, poté diskotéka.

12:30 - Celkem šestnáctkrát dnes šestičlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přetne datovou hranici mezi končícím rokem 2011 a rokem novým. Slavit však prý budou kosmonauti příchod roku 2012 pouze třikrát. Ruská agentura Interfax informovala, že "přípitek" vesmírné poutníky čeká, až postupně bude půlnoc v ruském kontrolním středisku u Moskvy a v hlavním sídle americké vesmírné agentury NASA v Houstonu a také až nastane podle greenwichského času, (hodina po půlnoci SEČ).

12:15 - Obyvatelé Zlína mohou přivítat rok 2012 půlnočním ohňostrojem na lyžařském svahu nedaleko centra města.

Dokonce dva silvestrovské ohňostroje nabídnou obyvatelům i návštěvníkům města organizátoři vánočních trhů v Olomouci. První, který je určený především dětem, se uskuteční v centru města v 18:00, druhý pro dospělé o půlnoci.

12:00 - Nový rok právě přivítali na Novém Zélandě. Oslavy zde popisují média jako tlumené. Kvůli prudkému dešti a bouřce musely být v poslední den roku zrušeny ohňostroje v hlavním městě Wellingtonu, městě Palmerston North a oblíbené oblasti pláží Mount Maunganui.

Větší štěstí měli v Aucklandu, kde se tisíce lidí shromáždily v ulicích, aby sledovaly ohňostroj nad mrakodrapem Sky Tower (na videu).

11:45 - Zábavu si užívali byznysmeni v pátek v New Yorku na tamní burze. Poslední den obchodování roku 2011 si ozvláštnili žertovnými brýlemi či kloboučky.

Makléř Peter Tuchman ze společnosti Quattro M. Securities se na poslední den obchodování roku 2011 na newyorské burze vyzdobil efektními brýlemi.
Makléř Peter Tuchman ze společnosti Quattro M. Securities se na poslední den obchodování roku 2011 na newyorské burze vyzdobil efektními brýlemi. | Foto: Reuters

11:30 - Do světa už prosákly úryvky z projevu, který na Nový rok pronese německá kancléřka Angela Merkelová. Nejmocnější žena Evropy očekává, že to bude velmi těžký rok a z hlediska eurozóny možná ještě složitější než ten, který právě končí. "Společná měna může uspět jen tehdy, pokud budeme v Evropě více spolupracovat, než doposud," říká v projevu šéfka německé vlády. Dodává, že "cesta je ještě dlouhá a plná překážek, ale na jejím konce bude Evropa silnější."

Více o novoročním projevu Angely Merkelové čtěte zde.

11:00 - Letopočet 2012 už píší v níže zmiňovaných státech Samoa a Tokelau. Novoroční oslavy tu začaly díky změně časového pásma o den dříve.

Jak píše agentura AP, Samoané začali oslavy pod deštěm ohňostrojů o půlnoci, která připadla na 11:00 SEČ. Když padla půlnoc, propukl na ulicích nadšený jásot, jak obyvatelé i turisté oslavovali poprvé skutečnost, že tato malá země uprostřed Tichého oceánu oslavuje na planetě příchod Nového roku jako první - namísto úplně poslední, jak to bylo před změnou času.

"Všichni jsou tu šťastní," řekl agentuře AP Mao Visita, který slavil příchod Nového roku v oblíbeném hotelu Aggie Grey v hlavním městě Apia. "Párty pokračuje se spoustou hudby."

10:40 - V Hillbrow, jedné z problematických čtvrtí jihoafrického Johannesburgu, oslaví příchod nového roku tradičně kuriózně. Místní obyvatelé tu vyhazují z oken nábytek a elektroniku, napsala agentura AFP. Policie je v pohotovosti, aby zabránila případným zraněním. Nasazeny budou helikoptéry, pořádková policie a zvláštní jednotky jihoafrické policie budou při setmění vyslány do čtvrti známé mimo jiné pravidelnými násilnostmi.

Každoročně je v noci na Nový rok zraněno padajícími předměty několik lidí. "Vyhazujeme staré věci, protože už máme nové," vysvětlil zvyk čtyřiadvacetiletý Dickens Patwell, opravář počítačů, a zavzpomínal, jak před několika lety shodil z balkonu postel. "Lidé se zbavují mnoha věcí, elektrických přístrojů, mikrovlnek, trub, televizorů," popisuje James Thomas pocházející ze Zimbabwe.

10:20 - Starosta obce Kisela Voda na předměstí makedonské metropole Skopje rozhněval místní aktivisty za práva zvířat, když oznámil, že na dnešní veřejné silvestrovské oslavy nechá upéct stovku prasat a tři voly. Informoval o tom server BalkanInsight.

Aktivisté nařkli starostu Marjana Gjorceva z barbarství a krutosti vůči zvířatům. Úřady s tímto hodnocením nesouhlasí a tvrdí, že Gjorcev chtěl jen dodržet tradiční oslavy.

10:00 - Japonsko - Japonci, kteří prožili náročný rok s katastrofickým zemětřesením a ničivou přívalovou vlnou cunami, vzhlížejí k novému roku s nadějemi. Očekává se, že Japonci dnešní den věnují návštěvám chrámů, svatyň a dalších posvátných míst, kde pronesou první modlitby k nadcházejícímu roku. Chrámové zvony v této asijské zemi nový rok uvítají 108 údery, které mají očistit svět od všeho špatného a které mají lidem přinést štěstí.

9:50 - Zábavný silvestrovský program zakončený půlnočním ohňostrojem dnes uspořádají také ve Vsetíně, ohňostrojem přivítají nový rok také ve Svitavách. V Hradci Králové se ohňostroj odehraje na Nový rok vpodvečer.

9:30 - Austrálie - Davy lidí už čekají v Sydney, aby měly co nejlepší výhled na tradiční ohňostroj nad přístavem. Letos nese show název Time to dream (Čas snít), což je po roce, kdy Austrálii sužovaly gigantické záplavy, víc než symbolické.

"Celý program jsme chystali 15 měsíců, pracovaly na něm tisíce lidí. Mohu říci, že je to vůbec největší událost v Austrálii, která je zcela zdarma,"řekl agentuře Reuters Clover Moore, primátor Sydney.

"Nákupní seznam" pro show byl obrovský. Použito bude sedm tun pyrotechniky, 11 tisíc vzdušných petard, 25 tisíc komet a 100 tisíc jednotlivých pyrotechnických efektů.

9:15 - Česká filharmonie připravuje v Rudolfinu tradiční silvestrovská setkání s nevážným repertoárem. Dopoledne i odpoledne zaznějí například z díla Antonína Dvořáka koncertní předehra Karneval, Humoreska nebo Romance pro housle a orchestr. V této posluchačsky vděčné skladbě se jako sólistka představí lotyšská houslistka Baiba Skrideová. Mladé interpretce budou sólové vstupy patřit i v Sarasateho Cikánských melodiích a koncertní fantazii Carmen. Koncert uzavře slavný Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji.
 

9:00 - Jako první se letos na nový rok připravují obyvatelé státu Samoa a ostrovů Tokelau, kteří změnou časového pásma přešli ze čtvrtka rovnou do soboty.

Samoané oslavili změnu časového pásma, kterou se zařadili do stejné oblasti jako jejich hlavní obchodní partneři Austrálie a Nový Zéland, smrští ohňostrojů. Veselí poté plynule přešlo k oslavám posledního dne. V zemi se koná řada akcí, policie ale doposud nezaznamenala žádné problémy.

Muž si nechal oholit tvář, z vousů mu zbyl jen nápis "2012". Snímek pochází ze západoindického města Ahmedabád.
Muž si nechal oholit tvář, z vousů mu zbyl jen nápis "2012". Snímek pochází ze západoindického města Ahmedabád. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy