Obrazem: Pražský kavárník Ondřej Kobza se stal pánem na hradu Pirkenštejn

Obrazem: Pražský kavárník Ondřej Kobza se stal pánem na hradu Pirkenštejn
Byl vystavěn ve 14. století pány z Lipé. Jeho nejvýznamnějším majitelem byl Hynek Ptáček z Pirkštejna, jedna z nejvýraznějších politických osobností ve své době a také vychovatel budoucího českého krále Jiřího z Poděbrad.
Významnější přestavby se dočkal v 18. století, kdy se stal majetkem církve a stala se z něj fara. (na snímku současný nájemce, pražský kavárník Ondřej Kobza).
"Být tady mohu být především díky faráři Radimu Cigánkovi, který spravuje celou sázavskou farnost. Opravdu dobře se s ním spolupracuje a je velmi vstřícný," vysvětluje Ondřej Kobza zákulisí pronájmu.
Hrad Pirkenštejn si pronajal na deset let za deset tisíc měsíčně. Za rok do hradu také musí investovat 150 tisíc. Doufá, že většinu potřebných financí se mu podaří získat z fondů.
Foto: Matej Slávik
Petra Jansová Matej Slávik, Petra Jansová
14. 9. 2015 13:45
Pražský kavárník Ondřej Kobza se stal pánem na hradu Pirkenštejn ve Středočeském kraji
 

Právě se děje

před 18 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy