Pražské Výstaviště se změní na svět fantasy a sci-fi. Přijedou i herci ze Hry o trůny

ČTK ČTK
3. 5. 2018 13:24
Výstaviště v pražských Holešovicích bude poslední zářijový víkend patřit komiksům, kresleným hrdinům, počítačovým hrám, kultovním seriálům i herní a filmové hudbě.
Conleth Hill (Hra o trůny)
Conleth Hill (Hra o trůny) | Foto: HBO

Program PragueConu novinářům představili pořadatelé, podle kterých to bude největší popkulturní akci tohoto typu ve střední Evropě.

PragueCon se uskuteční od 28. do 30. září. Vstupenky jsou v prodeji již nyní.

"Záběr akce je opravdu rozsáhlý. Nejsme klasický ComicCon, který se soustředí primárně na komiksový svět, ale my chceme ukázat veškeré subkultury, které se se světem fantasy a sci-fi pojí. Další velkou součástí akce je pak mezinárodní eSport turnaj ve hře Counter-Strike, který se bude v České republice v takovém rozsahu konat vůbec poprvé," uvedl režisér akce Roman Bratislav Janeček.

Každý den festivalu bude tematicky zaměřený. Pátek se bude točit kolem sci-fi a superhrdinů, základem programu bude film Strážci galaxie, sobota bude zaměřená na historii a středověk, kterou budou prezentovat seriály Vikingové a Soumrak templářů, ústředním tématem posledního dne bude kultovní seriál Hra o trůny.

Milovníci uvedených příběhů se mohou těšit na představitele seriálových postav. Zatím přijalo pozvání devět herců, mezi nimi jsou Dave Bautista a Michael Rooker ze Strážců galaxie, Clive Standen a Georgia Hirstová z Vikingů a ze seriálu Hry o trůny Conleth Hill a Natalie Dormerová. Pořadatelé budou postupně na webu události aktualizovat jména dalších herců, kteří na PragueCon přijedou.

Na festivalu nebudou chybět ani komiksy. Pořadatelé chystají panely se světovými i domácími tvůrci a ilustrátory. Hostem programu bude kreslíř, spisovatel a vydavatel Jim Lee, který je spojen s vydavatelstvím Marvel a DC Comics, konkrétně s postavami Batmana, Supermana nebo X-manů.

Součástí doprovodného programu budou hry larp či soutěže cosplay, které jsou založené na co nejvěrnějším napodobování postav ze světa fantasy a sci-fi. Pořadatelé slibují i bohatý hudební program v podání českých a světových uskupení. Zaznít by měl středověký metal, polský folk, rap nebo herní a filmová klasika v podání symfonického orchestru.

"PragueCon má samozřejmě také ohromný turistický potenciál, protože očekáváme, že přiláká až 70 tisíc návštěvníků a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Výstaviště je navíc místo, které se snažíme rozvíjet a PragueCon by do budoucna mohl být jedním ze symbolů těchto změn," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která nad akcí převzala záštitu.

Ochutnávku programu bude koncert v Obecním domě, který se uskuteční v pátek 8. června. Na něm v podání orchestru Bohemian Symphony Orchestra Prague pod vedením Martina Šandy zazní melodie z populárních her posledních deseti let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy