Ze stařičkého železářství je krásná vinotéka. Památkáři tleskají, Praha 1 má výhrady

Ze stařičkého železářství je krásná vinotéka. Památkáři tleskají, Praha 1 má výhrady
Teď je v místech stůl a židle, které lákají k posezení nad skleničkou francouzského vína.
Podél jedné z dřevěných stěn býval dříve dlouhý pult, kde se zákazníkům připravovalo zboží.
"Už v letech, kdy jsem studovala na nedaleké právnické fakultě, to bylo něco výjimečného. Jako mladí jsme se sem chodívali dívat, paní Růžena Koulová byla navíc takovou studnicí historek a příběhů z okolí. Znala tady všechny," popisuje rodačka z Plzně.
Stejně jako před 80 lety i dnes se zboží doplňuje do regálů z posuvných žebříků.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno před 18 hodinami
Do roku 1937 sahá historie nově opraveného obchůdku nedaleko pražského Staroměstského náměstí. Skoro 80 let v něm bylo železářství Koula a syn, které má ještě vybavení z první republiky. "Místní sem chodívali na kus řeči," říká Diana Sixtová, která odkoupila živnost a otevřela v místě vinotéku Merlot d'Or. Památkáři proměnu chválí, podle Prahy 1 ale Sixtová porušila podmínky pronájmu.

Bývalé železářství v Dušní ulici se pyšní dřevěnými vestavbami po celé délce stěn. Jsou v nich poličky a zásuvky, kam rodina Koulova dříve ukládala různé velikosti hřebíků, šroubků a matek. Dochovaly se i původní pojízdné žebříky nebo stropní světla zavěšená na železné konstrukci. "Už v letech, kdy jsem studovala na nedaleké právnické fakultě, to bylo něco výjimečného. Jako mladí jsme se sem chodívali dívat, paní Růžena Koulová byla navíc takovou studnicí historek a příběhů z okolí. Znala tady všechny," popisuje šéfka vinotéky Merlot d'Or Diana Sixtová.

Foto: Magdaléna Medková

Železářství osiřelo po smrti majitelky v roce 2012 a od té doby vybavení chátralo. Vinotéka Merlot d'Or se k němu dostala po sedmi letech, kdy kvůli rozšíření hotelu musela opustit prostory v nedaleké Celnici. "Chtěla jsem místo s atmosféru staré Prahy a tehdy jsem se náhodou dostala k firmě, jež od dědičky paní Koulové odkoupila provozování živnosti včetně vybavení interiéru a nájemní smlouvy. Tu firmu jsme koupili a mobiliář, který byl za ta léta už poměrně omšelý a zanesený výdobytky socialismu, jsme na své náklady začali pečlivě rekonstruovat," vypráví Sixtová. 

Proměnu železářství na francouzskou vinotéku před dvěma lety ocenili památkáři. V prestižní soutěži Patrimonium pro Futuro získal interiér první cenu v kategorii Památková konverze. Vinotéku si vesměs chválí i místní, radnice Prahy 1, která nebytové prostory vlastní, má ale výhrady. "Doteď nám městská část nedala souhlas k tomu, abychom tu prodávali víno, přestože máme nájemní smlouvu. Už s nimi vyjednávám čtyři roky. To, co tu vzniklo, je tedy navzdory přání městské části a to nás mrzí," popisuje majitelka.

Provoz vinotéky komplikuje stará smlouva

Mobiliář je sice v majetku vinotéky, nebytový prostor ale vlastní městská část. Smlouva z roku 2016 říká, že má krámek sloužit původnímu účelu, a od toho se odvíjí i výše nájmu. "Faktem je, že výše nájemného byla stanovena pro daný prostor v rámci občanské vybavenosti zajišťující zámečnictví. Tedy velmi vyhledávanou a potřebnou službu se servisem nejen pro ty z nás, kteří v lokalitě bydlíme. Prodej luxusního vína a následně i obědů bylo v roce 2019 a 2020 zcela něco jiného než účel uvedený v nájemní smlouvě," vysvětluje místostarosta Prahy 1 David Bodeček (Piráti) s tím, že radnice je pro, aby Sixtová v prostorech zůstala, když se vyrovnají smluvní podmínky.

"V Praze 1 jsou dlouhodobě nešvary. Prodávají se společnosti a s nimi i nájemní smlouvy uzavřené za výhodné nájemné, a co je horší, dochází i k přepronájmům prostor. Nájemce má například smlouvu, kdy platí 300 tisíc korun měsíčně za velký prostor na velmi dobré adrese a polovinu z něj se rozhodne pronajímat jiné firmě za více než milion korun. Jsem toho názoru, že povinnost dodržet podmínky by měla platit pro všechny nájemce, tedy i pro uživatele nádherných obecních prostor v Dušní ulici," vysvětluje Boček.

Podívejte se na interiér z první republiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy