Pravidelný poslech Mozarta pomáhá lidem s epileptickými záchvaty, potvrdili vědci

Magazín Magazín
Aktualizováno 18. 6. 2020 21:27
Vážná hudba nemusí být jen balzám pro duši, ale stejně tak může prospívat i fyzickému zdraví. Kanadští vědci totiž zjistili, že pravidelný poslech Mozartovy sonáty D-dur pro dva klavíry může u lidí trpících epilepsií významně snížit četnost záchvatů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Studie, která vyšla v mezinárodním odborném časopise Epilepsia Open a o které píše i popularizační web Science Daily, zkoumala účinky Mozartovy sonáty pro dva klavíry známé pod označením K. 448. Výzkumníci z pracoviště Krembil Brain Institute v Torontu do ní zapojili 13 pacientů s epilepsií a sledovali je po dobu jednoho roku.

Po prvních třech měsících bez Mozarta začali polovině výzkumného vzorku každý den pouštět původní verzi zmíněné sonáty, zatímco druhá polovina místo toho poslouchala upravenou podobu stejné skladby, která neměla žádný rytmus. Po dalších třech měsících se skupiny vyměnily a vědci opět další tři měsíce pozorovali, co se s nimi bude dít.

Všichni pacienti si vedli deníky, do kterých si zapisovali, jak často trpí epileptickými záchvaty. Léky, které na svou nemoc užívali, zůstaly během celého výzkumu stejné.

Hudba jako alternativní možnost léčby

"Naše výsledky ukázaly, že dospělí pacienti, kteří poslouchali původní verzi Mozartovy sonáty, mívali epileptické záchvaty méně často. Hudba tak může být pro epileptiky alternativní možností léčby," upozornila hlavní autorka výzkumu Marjan Rafieeová.

Blahodárnými účinky Mozartových skladeb na epileptiky se podle ní lékaři zabývají už více než 15 let. V roce 2018 například vyšla studie, ve které lékaři z dětské nemocnice v Londýně došli k podobným výsledkům u dětí a dospívajících ve věku mezi dvěma a 18 lety. I ti poslouchali Mozartovu sonátu K. 448.

"Stále jsme ale nevěděli, jestli se četnost záchvatů snižuje jen při poslechu Mozarta, nebo i díky jiným zvukovým podnětům. Proto jsme pacientům zkoušeli přehrávat právě i pokaženou verzi původní skladby," vysvětlila Rafieeová.

Epilepsie je jedním z nejvážnějších neurologických onemocnění, kterým po celém světě trpí kolem 50 milionů lidí. V některých případech se záchvaty daří snížit pomocí léků, v jiných však léky nefungují a jednou z možností je provést chirurgický zákrok.

"Některým pacientům operace pomůže, ale není to tak vždy. Proto se snažíme hledat jakékoli jiné možnosti, jak nemoc dostat pod kontrolu a zlepšit u pacientů kvalitu jejich života," přiblížil další z autorů studie Taufik Valiante, proč se vědci experimentům s vážnou hudbou věnují.

Zdraví se odvíjí od stravy, říká biolog:

Dítě narozené přirozeným porodem, má nižší riziko vzniku alergií, atopické dermatitidy nebo astmatu, prokazuje to řada studií, říká molekulární biolog | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy