Prase se štětcem v rypáku maluje abstraktní obrazy. Jeden se prodal za půl milionu

Magazín Magazín
17. 1. 2022 17:55
Umělcem dnes může být každý, třeba i prase. Dokazuje to příběh vepříka Pigcassa, kterého panička zachránila před jatky. Brzy zjistila, že ho to táhne k malířskému plátnu. Se štětcem v rypáku už pět let tvoří moderní abstraktní obrazy, z nichž jeden se koncem loňského roku prodal v přepočtu za téměř půl milionu korun.
Joanne Lefsonová před pěti lety zachránila vepříka Pigcassa před jatky a brzy zjistila, že ho to táhne k malířskému plátnu.
Joanne Lefsonová před pěti lety zachránila vepříka Pigcassa před jatky a brzy zjistila, že ho to táhne k malířskému plátnu. | Foto: Pigcasso

Když Joanne Lefsonová zachránila jednoměsíční prasátko před jatky a přivezla si ho do zvířecího útulku v Jihoafrické republice, brzy si všimla, že je vepř něčím výjimečný. Nosila mu totiž do boudy nejrůznější hračky a jedinými předměty, které nesnědl nebo nezničil, byly staré malířské štětce.

To Lefsonovou přivedlo k nápadu sehnat pro prase také barvy a zjistit, jestli v něm nedřímá umělecké nadání. Netrvalo dlouho a vepř namaloval svůj první obraz, a to tak, že si vzal štětec do rypáku a začal s ním kroužit po plátně. Za posledních pět let vytvořil přes čtyři stovky děl. Píše o tom zábavní web Bored Panda.

Dnes má prasátko s výtvarným talentem početnou základnu příznivců, na Instagramu ho například sleduje přes 50 tisíc lidí. Holduje především modernímu abstraktnímu stylu, a tak není divu, že si díky divokým barevným kompozicím, které probouzejí lidskou představivost, vysloužilo přezdívku Pigcasso.

Jeho plátna se také velmi dobře prodávají. Na konci loňského roku za jedno z nich, obraz s názvem Wild and Free (Divoký a svobodný), kupec z Německa zaplatil v přepočtu skoro půl milionu korun. Pigcasso si díky tomu připsal rekord nejdražšího uměleckého díla vytvořeného zvířetem. Překonal dosavadního držitele, kterým byl šimpanz Congo, jehož malba se v roce 2005 prodala za bezmála 350 tisíc korun.

Pigcasso a jeho panička ovšem veškeré výtěžky z prodeje obrazů darují na dobročinné účely. Věnují je konkrétně na provoz jihoafrického zvířecího útulku, který se stal i útočištěm prasátka. Lefsonová chce totiž projektem upozornit na nevyhovující podmínky, v nichž musí žít průmyslově chovaná hospodářská zvířata, i na nepříznivé dopady velkochovů na životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat: Prase umí šikanovat celou rodinu, byt po jeho řádění nepoznáte, ale změnilo mi život, říká Vaštová

K praseti neuvěřitelně přilnete, nejde to popsat, je to úplně jiné, než chovat psa nebo kočku. Prase vás miluje, ale nedává to najevo, říká prasomilka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy