Praha vzdá hold oscarovému režisérovi. Prostor před Intercontinentalem pojmenuje po Miloši Formanovi

ČTK ČTK
15. 5. 2018 13:09
Piazzetta před hotelem Intercontinental v Praze ponese jméno oscarového režiséra Miloše Formana, který zemřel letos 13. dubna. Autor filmů Amadeus nebo Přelet nad kukaččím hnízdem dostal již loni čestné občanství.
Miloš Forman.
Miloš Forman. | Foto: František Vlček

Pražský magistrát přejmenuje piazzettu před pražským hotelem Intercontinental na náměstí Miloše Formana. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Intercontinental
Intercontinental | Foto: ČTK

Prostor se nachází mezi ulicemi Pařížská, Bílkova, Elišky Krásnohorské a náměstím Curieových. Oscarový režisér Forman zemřel letos 13. dubna ve věku 86 let. Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr.

"Už před rokem jsme panu Formanovi udělili čestné občanství, ale bohužel si ho nemohl převzít, takže jsem ráda, že mu můžeme vzdát hold takto. Celý život dělal ve světě skvělé jméno nejen Praze, ale i České republice. Proto je namístě, že jeho jméno ponese významný prostor v centru města," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let. V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů.

Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na Měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).

Miloš Forman byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Jana Brejchová, s druhou ženou, herečkou Věrou Křesadlovou, měl syny Petra a Matěje. Třetí manželkou se v roce 1999 stala spisovatelka Martina Zbořilová, s níž měl dvojčata Andyho a Jima.

Lid versus Larry Flynt i Hoří, má panenko. Připomeňte si filmy, které režíroval Miloš Forman | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy