Bistro na zámku. V Rychnově ho otevřela bývalá vládní letuška, peče tu sachr s pepřem

Bistro na zámku. V Rychnově ho otevřela bývalá vládní letuška, peče tu sachr s pepřem
Bistro Portuše v Rychnově nad Kněžnou, které před pár lety založila Pavlína Brandejsová, sází na známé chutě podávané v neotřelých kombinacích. Nejprve v centru města, teď i na nedalekém zámku láká například na vejce Benedikt s jarní cibulkou, uzeným pstruhem a toastovanou velikonoční vánočkou.
"Naší filozofií je sázet na ozkoušené recepty, udržitelnost a nulový odpad. Baví mě přemýšlet nad tím, abychom spotřebovali vše, co z produktů zbude. Snažíme se recyklovat i skleněné lahve od mléka, které používáme jako karafy s vodou," říká Brandejsová.
"Dalším specifikem je to, že cílíme na netradiční spojení chutí. Cukrařinu se vždy snažím obohatit, aby vzniklo něco, čemu já přezdívám perverzní chutě. Například sachr dort podáváme s pepřem, do likérových špiček zase přidáváme mořskou sůl," říká cukrářka.
Originální jsou také sbírky nádobí z porcelánu nebo lovecké trofeje z afrických zemí.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 8. 2022 6:50
Pavlína Brandejsová se živila jako vládní letuška. S politiky létala do Bruselu a na mezinárodní konference. Po čase ji ale práce přestala těšit. Odešla z oboru, vdala se a založila rodinu. "Pak mi ale zase chyběl kontakt s lidmi a gastronomií. Vzpomínala jsem, jaký to byl pocit, když v Brazílii ochutnáte zralé mango. Chtěla jsem mít vlastní podnik," říká majitelka bistra Portuše.

Nejprve vařila doma a zkoušela si různé recepty, pak se Pavlíny Brandejsové ujal pekař Josef Maršálek, který v té době pracoval v pražském podniku CakeShop. "Když viděl, jak jsem do gastronomie zapálená, dovolil mi, abych se mu dívala pod ruce. Dal mi úžasný základ, od něhož jsem se mohla odpíchnout a otevřít si svůj vlastní podnik," popisuje cukrářka.

Bistro Portuše v zimě funguje v centru Rychnova nad Kněžnou, v létě se stěhuje na nedaleký zámek. V prostorách barokní zahrady připravuje zajímavé menu. Kromě větrníků s arašídy a australského zákusku Pavlova jsou tu vyhlášené hlavně vejce Benedikt, které Pavlína připravuje na sladké vánočce. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Muž, který svědčil proti Rittigovi, dostane odškodnění 697 tisíc korun

Vladimír Sitta mladší, který upozornil na podezření kolem papírny Neograph a výroby jízdenek pro pražský dopravní podnik, dostane od státu dalších 697 tisíc korun odškodného za své trestní stíhání - tentokrát jako náhradu ušlého zisku za zákaz znalecké činnosti. Pravomocně to dnes potvrdil odvolací senát. Někdejší obchodní ředitel Neographu čelil obžalobě za tunelování firmy. Podle něj šlo o pomstu lobbisty Iva Rittiga obviněného právě v souvislosti s takzvanou jízdenkovou kauzou.

Sitta v žalobě žádal zhruba 1,3 milionu korun, nakonec však souhlasil s nižší částkou, kterou vypočítal Obvodní soud pro Prahu 2. Proti byl ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Odvolal se a zpochybnil výši příjmů, o něž Sitta přišel. Úřad argumentoval tím, že muž ztrátu dokládal pouze záznamy ve znaleckém deníku, nikoliv daňovými doklady.

Pražský městský soud však nyní odvolání zamítl a dal za pravdu Sittovi. "Důkaz v podobě znaleckého deníku je zcela dostačující. Ztotožňujeme se s výpočtem provedeným soudem prvního stupně. Žalobce (Sitta) dostál svému důkaznímu břemeni," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Naděžda Zachystalová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy