Bistro na zámku. V Rychnově ho otevřela bývalá vládní letuška, peče tu sachr s pepřem

Bistro na zámku. V Rychnově ho otevřela bývalá vládní letuška, peče tu sachr s pepřem
Bistro Portuše v Rychnově nad Kněžnou, které před pár lety založila Pavlína Brandejsová, sází na známé chutě podávané v neotřelých kombinacích. Nejprve v centru města, teď i na nedalekém zámku láká například na vejce Benedikt s jarní cibulkou, uzeným pstruhem a toastovanou velikonoční vánočkou.
"Naší filozofií je sázet na ozkoušené recepty, udržitelnost a nulový odpad. Baví mě přemýšlet nad tím, abychom spotřebovali vše, co z produktů zbude. Snažíme se recyklovat i skleněné lahve od mléka, které používáme jako karafy s vodou," říká Brandejsová.
"Dalším specifikem je to, že cílíme na netradiční spojení chutí. Cukrařinu se vždy snažím obohatit, aby vzniklo něco, čemu já přezdívám perverzní chutě. Například sachr dort podáváme s pepřem, do likérových špiček zase přidáváme mořskou sůl," říká cukrářka.
Originální jsou také sbírky nádobí z porcelánu nebo lovecké trofeje z afrických zemí.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 8. 2022 6:50
Pavlína Brandejsová se živila jako vládní letuška. S politiky létala do Bruselu a na mezinárodní konference. Po čase ji ale práce přestala těšit. Odešla z oboru, vdala se a založila rodinu. "Pak mi ale zase chyběl kontakt s lidmi a gastronomií. Vzpomínala jsem, jaký to byl pocit, když v Brazílii ochutnáte zralé mango. Chtěla jsem mít vlastní podnik," říká majitelka bistra Portuše.

Nejprve vařila doma a zkoušela si různé recepty, pak se Pavlíny Brandejsové ujal pekař Josef Maršálek, který v té době pracoval v pražském podniku CakeShop. "Když viděl, jak jsem do gastronomie zapálená, dovolil mi, abych se mu dívala pod ruce. Dal mi úžasný základ, od něhož jsem se mohla odpíchnout a otevřít si svůj vlastní podnik," popisuje cukrářka.

Bistro Portuše v zimě funguje v centru Rychnova nad Kněžnou, v létě se stěhuje na nedaleký zámek. V prostorách barokní zahrady připravuje zajímavé menu. Kromě větrníků s arašídy a australského zákusku Pavlova jsou tu vyhlášené hlavně vejce Benedikt, které Pavlína připravuje na sladké vánočce. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy