Prachobotnice pocházela z Antarktidy, zjistili vědci

Martin Novák Martin Novák
11. 11. 2008 9:00
Projekt Census Marine Life přináší nové poznatky
Foto: Reuters

Oslo - Na dva tisíce vědců z 82 zemí je už několik let zapojeno do projektu Census Marine Life, který by šlo označit za zevrubnou inventuru života v oceánech.

Akce má po deseti letech skončit v roce 2010 a už nyní přinesla celu řadu nových zjištění a objevy nových mořských živočichů.

V nejnovější zprávě - čtvrté od roku 2000 - Census Marine Life zveřejňuje další "sadu" nových poznatků.

Nečekaně bohatý život

K novinkám patří například zjištění, že chobotnice měly společné předky v Antarktidě, odkud se začaly šířit do světových vod zhruba před třiceti miliony let.

"Začaly se šířit v době, kdy se Antarktida ochlazovala a oceán se přikryl vrstvou ledu. Společný předek všech dnešních chobotnic se v pozměněné podobě dodnes vyskytuje v Jižním oceánu, obklopujícím Antarktidu," uvádí se v dokumentu, který bude oficiálně zveřejněn tento týden v novém vydání odborného časopisu Cladistics.

Předchůdce všech chobotnic je podle genetických testů považován rovněž za předka řady některých hlubokomořských živočichů.

Pozorování také odhalilo velký počet mořských sasanek, červů i garnátů na úpatí aktivní podmořské sopky v Atlantiku v hloubce přes čtyři kilometry pod hladinou.

Nečekaně bohatý život byl identifikován v extrémních hlubinách. Například v Celebeském moři u jižních Filipín.

"Živočichové, které objevujeme, nepatří k těm, které byste asi chtěli mít na talíři," řekl agentuře Reuters Ron D´Or, jeden z hlavních organizátorů Census Marine Life.

O dno Severního ledového oceánu (na snímku) svádějí boj severské velmoci. První krok, který svou expedicí udělalo Rusko, hodnotí vědci kladně. Na řadě jsou další státy...
O dno Severního ledového oceánu (na snímku) svádějí boj severské velmoci. První krok, který svou expedicí udělalo Rusko, hodnotí vědci kladně. Na řadě jsou další státy... | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Oceán pod mikroskopem

Díky satelitním záběrům se také podařilo odhalit místo, kde se na dlouhých "plavbách" v Tichém oceánu zastavují a shromažďují bílí žraloci. Leží mezi Kalifornií a Havají.

Vědci v rámci projektu zatím objevili 110 do té doby neznámých živočišných druhů. Prozkoumávají podrobně i všech 230 tisíc už známých.

"Obrazně řečeno dáváme oceány pod mikroskop. Mikroby počínaje a velrybami konče," uvedl Ron D´Or.

 

Právě se děje

Další zprávy