Prachobotnice pocházela z Antarktidy, zjistili vědci

Martin Novák Martin Novák
11. 11. 2008 9:00
Projekt Census Marine Life přináší nové poznatky
Foto: Reuters

Oslo - Na dva tisíce vědců z 82 zemí je už několik let zapojeno do projektu Census Marine Life, který by šlo označit za zevrubnou inventuru života v oceánech.

Akce má po deseti letech skončit v roce 2010 a už nyní přinesla celu řadu nových zjištění a objevy nových mořských živočichů.

V nejnovější zprávě - čtvrté od roku 2000 - Census Marine Life zveřejňuje další "sadu" nových poznatků.

Nečekaně bohatý život

K novinkám patří například zjištění, že chobotnice měly společné předky v Antarktidě, odkud se začaly šířit do světových vod zhruba před třiceti miliony let.

"Začaly se šířit v době, kdy se Antarktida ochlazovala a oceán se přikryl vrstvou ledu. Společný předek všech dnešních chobotnic se v pozměněné podobě dodnes vyskytuje v Jižním oceánu, obklopujícím Antarktidu," uvádí se v dokumentu, který bude oficiálně zveřejněn tento týden v novém vydání odborného časopisu Cladistics.

Předchůdce všech chobotnic je podle genetických testů považován rovněž za předka řady některých hlubokomořských živočichů.

Pozorování také odhalilo velký počet mořských sasanek, červů i garnátů na úpatí aktivní podmořské sopky v Atlantiku v hloubce přes čtyři kilometry pod hladinou.

Nečekaně bohatý život byl identifikován v extrémních hlubinách. Například v Celebeském moři u jižních Filipín.

"Živočichové, které objevujeme, nepatří k těm, které byste asi chtěli mít na talíři," řekl agentuře Reuters Ron D´Or, jeden z hlavních organizátorů Census Marine Life.

O dno Severního ledového oceánu (na snímku) svádějí boj severské velmoci. První krok, který svou expedicí udělalo Rusko, hodnotí vědci kladně. Na řadě jsou další státy...
O dno Severního ledového oceánu (na snímku) svádějí boj severské velmoci. První krok, který svou expedicí udělalo Rusko, hodnotí vědci kladně. Na řadě jsou další státy... | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Oceán pod mikroskopem

Díky satelitním záběrům se také podařilo odhalit místo, kde se na dlouhých "plavbách" v Tichém oceánu zastavují a shromažďují bílí žraloci. Leží mezi Kalifornií a Havají.

Vědci v rámci projektu zatím objevili 110 do té doby neznámých živočišných druhů. Prozkoumávají podrobně i všech 230 tisíc už známých.

"Obrazně řečeno dáváme oceány pod mikroskop. Mikroby počínaje a velrybami konče," uvedl Ron D´Or.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy