Prachobotnice pocházela z Antarktidy, zjistili vědci

Martin Novák Martin Novák
11. 11. 2008 9:00
Projekt Census Marine Life přináší nové poznatky
Foto: Reuters

Oslo - Na dva tisíce vědců z 82 zemí je už několik let zapojeno do projektu Census Marine Life, který by šlo označit za zevrubnou inventuru života v oceánech.

Akce má po deseti letech skončit v roce 2010 a už nyní přinesla celu řadu nových zjištění a objevy nových mořských živočichů.

V nejnovější zprávě - čtvrté od roku 2000 - Census Marine Life zveřejňuje další "sadu" nových poznatků.

Nečekaně bohatý život

K novinkám patří například zjištění, že chobotnice měly společné předky v Antarktidě, odkud se začaly šířit do světových vod zhruba před třiceti miliony let.

"Začaly se šířit v době, kdy se Antarktida ochlazovala a oceán se přikryl vrstvou ledu. Společný předek všech dnešních chobotnic se v pozměněné podobě dodnes vyskytuje v Jižním oceánu, obklopujícím Antarktidu," uvádí se v dokumentu, který bude oficiálně zveřejněn tento týden v novém vydání odborného časopisu Cladistics.

Předchůdce všech chobotnic je podle genetických testů považován rovněž za předka řady některých hlubokomořských živočichů.

Pozorování také odhalilo velký počet mořských sasanek, červů i garnátů na úpatí aktivní podmořské sopky v Atlantiku v hloubce přes čtyři kilometry pod hladinou.

Nečekaně bohatý život byl identifikován v extrémních hlubinách. Například v Celebeském moři u jižních Filipín.

"Živočichové, které objevujeme, nepatří k těm, které byste asi chtěli mít na talíři," řekl agentuře Reuters Ron D´Or, jeden z hlavních organizátorů Census Marine Life.

O dno Severního ledového oceánu (na snímku) svádějí boj severské velmoci. První krok, který svou expedicí udělalo Rusko, hodnotí vědci kladně. Na řadě jsou další státy...
O dno Severního ledového oceánu (na snímku) svádějí boj severské velmoci. První krok, který svou expedicí udělalo Rusko, hodnotí vědci kladně. Na řadě jsou další státy... | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Oceán pod mikroskopem

Díky satelitním záběrům se také podařilo odhalit místo, kde se na dlouhých "plavbách" v Tichém oceánu zastavují a shromažďují bílí žraloci. Leží mezi Kalifornií a Havají.

Vědci v rámci projektu zatím objevili 110 do té doby neznámých živočišných druhů. Prozkoumávají podrobně i všech 230 tisíc už známých.

"Obrazně řečeno dáváme oceány pod mikroskop. Mikroby počínaje a velrybami konče," uvedl Ron D´Or.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy