Prach zasype auta, zdravotníci před ním varují

Pavel Baroch
16. 4. 2010 11:30
Drobné částice jsou ve velké výšce a uvolňují se jen pomalu
Foto: Reuters

Praha - Obří mrak prachu, který po erupci islandské sopky putuje nad Evropou a nyní dorazil i do Česka, by podle Českého hydrometeorologického ústavu neměl zhoršit kvalitu ovzduší, natož ohrozit zdraví lidí. Neměl by poškodit ani třeba automobily.

"Nebude to z tohoto pohledu žádný problém," řekl Aktuálně.cz meteorolog Josef Keder. "Lidé s bronchitidou či astmatem se nemusí obávat."

Opatrnější postoj zaujali zdtravotnící.

V případě, že by se prach začal snášet na zem, vydal Státní zdravotní ústav varování, podle něhož by dnes odpoledne měli být ostražití zejména starší a nemocní lidé a děti. Zdravotníci doporučují, aby raději zůstali doma a omezili větrání.

Podobné varování adresovala všem Evropanům větová zdravotnická organizace.

Je to vysoko

Josef Keder z hydrometeorologického ústavu vysvětlil, že prachový mrak je velmi vysoko a částice z něho budou vypadávat do nižších vrstev atmosféry jen zvolna. Ty menší, které mohou pronikat až hluboko do dýchacího ústrojí, budou navíc sedimentovat.

"Pokud z mraku bude něco padat, budou to spíše větší částice," poznamenal Keder. Na některých místech by se to mohlo ukázat podobně, jako když vítr například zavál do Česka nažloutlý písek ze Sahary, který pak byl dobře vidět třeba na kapotách aut.

Na zvýšených koncentracích prachu v ovzduší by se to ovšem podle meteorologa Kedera nemělo projevit.

Před třemi lety pokryl Česko prach z Ukrajiny

V souvislosti s prachem z islandské sopky připomněl Josef Keder událost z března 2007, kdy se především na Moravě a ve Slezsku objevil prachový mrak z Ukrajiny.

Pro čistotu ovzduší to byla mnohem významnější událost, protože prach z ukrajinských polí přivál vítr v přízemních vrstvách atmosféry - na rozdíl od islandského prachu, který je hodně vysoko.

"Nejvíce ukrajinského prachu bylo na Ostravsku, hodinové koncentrace tehdy dosáhly až osm set mikrogramů na metr krychlový," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu. Čtyřiadvacetihodinový limit pro prach je přitom 50 mikrogramů.

Ukrajinský prach také putoval přes půlku Evropy, dostal se až do Německa. "Stalo se to během jediného dne," dodala Ostatnická.

Prach nevadí ani automobilům. Vzduch do jejich motorů je totiž přiváděn přes filtr, který by měl nečistoty spolehlivě zachytit. Ostatně všechny nové typy automobilů se před uvedením na trh testují při jízdě v prašném prostředí. "Zažívají jízdu v mnohem drsnějším prostředím než je vzduch se sopečným popílkem," sdělil mluvčí Škoda-auto Evžen Krauskopf. "Například v poušti, přičemž pouštní písek je výrazně tvrdší než zmiňovaný popílek," dodal Krauskopf.

Jak ukrajinský prach během jediného dne poznamenal české ovzduší

Foto: ČHMÚ

 

Právě se děje

Další zprávy