Prach zasype auta, zdravotníci před ním varují

Pavel Baroch
16. 4. 2010 11:30
Drobné částice jsou ve velké výšce a uvolňují se jen pomalu
Foto: Reuters

Praha - Obří mrak prachu, který po erupci islandské sopky putuje nad Evropou a nyní dorazil i do Česka, by podle Českého hydrometeorologického ústavu neměl zhoršit kvalitu ovzduší, natož ohrozit zdraví lidí. Neměl by poškodit ani třeba automobily.

"Nebude to z tohoto pohledu žádný problém," řekl Aktuálně.cz meteorolog Josef Keder. "Lidé s bronchitidou či astmatem se nemusí obávat."

Opatrnější postoj zaujali zdtravotnící.

V případě, že by se prach začal snášet na zem, vydal Státní zdravotní ústav varování, podle něhož by dnes odpoledne měli být ostražití zejména starší a nemocní lidé a děti. Zdravotníci doporučují, aby raději zůstali doma a omezili větrání.

Podobné varování adresovala všem Evropanům větová zdravotnická organizace.

Je to vysoko

Josef Keder z hydrometeorologického ústavu vysvětlil, že prachový mrak je velmi vysoko a částice z něho budou vypadávat do nižších vrstev atmosféry jen zvolna. Ty menší, které mohou pronikat až hluboko do dýchacího ústrojí, budou navíc sedimentovat.

"Pokud z mraku bude něco padat, budou to spíše větší částice," poznamenal Keder. Na některých místech by se to mohlo ukázat podobně, jako když vítr například zavál do Česka nažloutlý písek ze Sahary, který pak byl dobře vidět třeba na kapotách aut.

Na zvýšených koncentracích prachu v ovzduší by se to ovšem podle meteorologa Kedera nemělo projevit.

Před třemi lety pokryl Česko prach z Ukrajiny

V souvislosti s prachem z islandské sopky připomněl Josef Keder událost z března 2007, kdy se především na Moravě a ve Slezsku objevil prachový mrak z Ukrajiny.

Pro čistotu ovzduší to byla mnohem významnější událost, protože prach z ukrajinských polí přivál vítr v přízemních vrstvách atmosféry - na rozdíl od islandského prachu, který je hodně vysoko.

"Nejvíce ukrajinského prachu bylo na Ostravsku, hodinové koncentrace tehdy dosáhly až osm set mikrogramů na metr krychlový," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu. Čtyřiadvacetihodinový limit pro prach je přitom 50 mikrogramů.

Ukrajinský prach také putoval přes půlku Evropy, dostal se až do Německa. "Stalo se to během jediného dne," dodala Ostatnická.

Prach nevadí ani automobilům. Vzduch do jejich motorů je totiž přiváděn přes filtr, který by měl nečistoty spolehlivě zachytit. Ostatně všechny nové typy automobilů se před uvedením na trh testují při jízdě v prašném prostředí. "Zažívají jízdu v mnohem drsnějším prostředím než je vzduch se sopečným popílkem," sdělil mluvčí Škoda-auto Evžen Krauskopf. "Například v poušti, přičemž pouštní písek je výrazně tvrdší než zmiňovaný popílek," dodal Krauskopf.

Jak ukrajinský prach během jediného dne poznamenal české ovzduší

Foto: ČHMÚ

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy