Práce z domova je trend. Kromě výhod má i úskalí

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
5. 5. 2013 10:00
Homeworking umožňuje kloubit práci s rodinou. Ale pozor na izolaci a sebekázeň
Homeworking je spásou hlavně pro matky na mateřské či rodičovské dovolené.
Homeworking je spásou hlavně pro matky na mateřské či rodičovské dovolené. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Homeworking, neboli práce z domova, patří v Česku k trendům poslední doby. V západní či severní Evropě pak je hojně rozšířen už řadu let.

Je stále populárnější mezi firmami i zaměstnanci zejména proto, že přináší možnost skloubit rodinný a pracovní život.

I tento progresivní přístup má ale svá úskalí a rizika. Pokud je dostatečně neošetříte, může přinést komunikační izolaci, nebezpečí pro citlivá firemní data nebo problémy s vedením týmu.

Právníci rovněž upozorňují na vágní legislativu, která ukládá zaměstnavateli stejné povinnosti pro zajištění bezpečnosti práce i v případě homeworkingu. Jenže toto riziko nemusí být až tak veliké, vzhledem k tomu, že nejběžnějším typem činnosti z domova je práce na počítači.

Pozor na komunikační izolaci

Práce z domu je skvělou možností pro firmu i zaměstnance. Je třeba pak ale bedlivě sledovat a analyzovat probíhající komunikační procesy, protože to, co si povíte ve společné kanceláři, žádný komunikátor nenahradí.

Manažer i zaměstnanec si mohou myslet, že například Skype osobní kontakt zastoupí, ale praxe říká, že je dobré tuto cestu stálé komunikace přes počítač nebo mobilní přístroj kombinovat s osobními schůzkami nebo poradami. Obě strany se také musí naučit, jak řešit konkrétní modelové situace, zda přes telefon, email nebo okamžitou domluvou osobní schůzky.

Fotoseriál: Mladí, vzdělaní a bez šance na dobrou práci:

"Tahle nevýhoda je jasná. Kontakt s lidmi a možnost prohodit s nimi alespoň pár vět mi určitě chybí. Elektronická komunikace to nenahradí. A navíc je z ní člověk tak přeprogramovaný, že když mi pak někdo něco při osobním kontaktu vypráví, vyskakují mi v hlavě různé smajlíky ze Skypu, co si během dne při pracovní konverzaci posíláme," líčí své zkušenosti ze sedmi let homeworkingu účetní Aneta.

Na práci z domova ale jinak nedá dopustit. Především jí umožňuje kloubit pracovní úvazek s péčí o dvě malé děti. "Má to ale i další výhody. Třeba úspora času. Když vezme manžel cestou do práce děti do školky, můžu vstávat pát minut před tím, než mi začíná pracovní doba," říká.

Chce to schopnost sebeřízení

Homeworking oproti klasické práci v kanceláři klade vyšší nároky také na zvládání některých "měkkých dovedností", k nimž patří zejména selfmanagement (sebeřízení), schopnost zorganizovat si čas a komunikační dovednosti.

Díky firemním systémům na internetu se dá mnohá práce provozovat odkudkoliv.
Díky firemním systémům na internetu se dá mnohá práce provozovat odkudkoliv. | Foto: www.sxc.hu

V domácím prostředí může být složitější najít sílu k udržení vytyčeného časového plánu. Nejčastějším důvodem je nejasné vymezení pracovního prostoru a časového režimu práce/volno. Nejdůležitější tedy je si efektivně vymezit čas a prostor na práci a vše pak pečlivě dodržovat.

"Myslím, že tohle je trochu pověra, že doma se člověk málo na práci soustředí a nic neudělá. Odpadají totiž společné cigarety před sídlem firmy, hovory v kuchyňce při vaření kávy, hovory s kolegy z kanceláře. Člověk navíc neslyší desítky telefonních hovorů kolem sebe. Doma je jen on a jeho práce, takže udělat se dá naopak víc," oponuje programátor Marek, spravující z domova web jedné středně velké české firmy.

Homeworking zaměstnanců klade vyšší nároky i na jejich manažery. Ty musí uplantit jiné praktiky na vedení lidí, jejich motivaci, kontrolu i na komunikaci s nimi. Zjednodušeně řečeno, od manažera to chce důvěru, od zaměstnance zodpovědnost.

"Nevím, ale když srovnám, jak jsem k práci přistupovala v kanceláři a jak doma, přijde mi, že zodpovědnější jsem právě doma," říká Aneta, která tři roky vedla účetnictví firmy z jejího sídla a nyní již sedm let dělá tutéž práci z domova.

"Z práce jsem si občas poklábosila po telefonu s kamarádkou, vyřídila soukromé emaily, občas dopsala seminárku do školy. Jenže doma mám nad sebou takový ten neviditelný bič - pracuji z domova, budou mě o to víc kontrolovat, jestli se náhodou neflákám. Bojím se proto polevit a k ničemu raději neodbíhám," líčí své pocity.

Firemní data v nebezpečí

Mnoho firem není na homeworking a vzdálený přístup k citlivým datům technologicky připraveno.

Aby se totiž mohl zaměstnanec pracující z domova dostat k firemní poště či do interních systémů, musí být přístupné odkudkoliv. Jenže to vyžaduje tyto přístupy profesionálně zabezpečit.

S tím mohou mít mnohé firmy problém. O proto třeba některé na homeworking nepřistoupí.

Práce s výhledem, která ale mladé neláká:

Efektivně fungující homeworking může kvůli zabezpečení externího přístupu k datům přinést zvýšené náklady. Zaměstnance je rovněž často nutné vybavit firemním notebookem či mobilním telefonem.

"Notebook a mobil ale mnohdy bývá součástí výbavy všech zaměstnanců, nejen těch, co pracují z domova. A připojení mám domovní a platím si ho sám, stejně jako za balenou vodu, kávu, čaj, papíry, propisky a nebo třeba novou kancelářskou židli. Takže tady zase za mě zaměstnavatel ušetří," říká programátro Marek a s úsměvem dodává: "A svítím, topím a protáčím vodu také za svoje."

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hledáte volná pracovní místa?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy