Práce z domova je trend. Kromě výhod má i úskalí

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
5. 5. 2013 10:00
Homeworking umožňuje kloubit práci s rodinou. Ale pozor na izolaci a sebekázeň
Homeworking je spásou hlavně pro matky na mateřské či rodičovské dovolené.
Homeworking je spásou hlavně pro matky na mateřské či rodičovské dovolené. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Homeworking, neboli práce z domova, patří v Česku k trendům poslední doby. V západní či severní Evropě pak je hojně rozšířen už řadu let.

Je stále populárnější mezi firmami i zaměstnanci zejména proto, že přináší možnost skloubit rodinný a pracovní život.

I tento progresivní přístup má ale svá úskalí a rizika. Pokud je dostatečně neošetříte, může přinést komunikační izolaci, nebezpečí pro citlivá firemní data nebo problémy s vedením týmu.

Právníci rovněž upozorňují na vágní legislativu, která ukládá zaměstnavateli stejné povinnosti pro zajištění bezpečnosti práce i v případě homeworkingu. Jenže toto riziko nemusí být až tak veliké, vzhledem k tomu, že nejběžnějším typem činnosti z domova je práce na počítači.

Pozor na komunikační izolaci

Práce z domu je skvělou možností pro firmu i zaměstnance. Je třeba pak ale bedlivě sledovat a analyzovat probíhající komunikační procesy, protože to, co si povíte ve společné kanceláři, žádný komunikátor nenahradí.

Manažer i zaměstnanec si mohou myslet, že například Skype osobní kontakt zastoupí, ale praxe říká, že je dobré tuto cestu stálé komunikace přes počítač nebo mobilní přístroj kombinovat s osobními schůzkami nebo poradami. Obě strany se také musí naučit, jak řešit konkrétní modelové situace, zda přes telefon, email nebo okamžitou domluvou osobní schůzky.

Fotoseriál: Mladí, vzdělaní a bez šance na dobrou práci:

"Tahle nevýhoda je jasná. Kontakt s lidmi a možnost prohodit s nimi alespoň pár vět mi určitě chybí. Elektronická komunikace to nenahradí. A navíc je z ní člověk tak přeprogramovaný, že když mi pak někdo něco při osobním kontaktu vypráví, vyskakují mi v hlavě různé smajlíky ze Skypu, co si během dne při pracovní konverzaci posíláme," líčí své zkušenosti ze sedmi let homeworkingu účetní Aneta.

Na práci z domova ale jinak nedá dopustit. Především jí umožňuje kloubit pracovní úvazek s péčí o dvě malé děti. "Má to ale i další výhody. Třeba úspora času. Když vezme manžel cestou do práce děti do školky, můžu vstávat pát minut před tím, než mi začíná pracovní doba," říká.

Chce to schopnost sebeřízení

Homeworking oproti klasické práci v kanceláři klade vyšší nároky také na zvládání některých "měkkých dovedností", k nimž patří zejména selfmanagement (sebeřízení), schopnost zorganizovat si čas a komunikační dovednosti.

Díky firemním systémům na internetu se dá mnohá práce provozovat odkudkoliv.
Díky firemním systémům na internetu se dá mnohá práce provozovat odkudkoliv. | Foto: www.sxc.hu

V domácím prostředí může být složitější najít sílu k udržení vytyčeného časového plánu. Nejčastějším důvodem je nejasné vymezení pracovního prostoru a časového režimu práce/volno. Nejdůležitější tedy je si efektivně vymezit čas a prostor na práci a vše pak pečlivě dodržovat.

"Myslím, že tohle je trochu pověra, že doma se člověk málo na práci soustředí a nic neudělá. Odpadají totiž společné cigarety před sídlem firmy, hovory v kuchyňce při vaření kávy, hovory s kolegy z kanceláře. Člověk navíc neslyší desítky telefonních hovorů kolem sebe. Doma je jen on a jeho práce, takže udělat se dá naopak víc," oponuje programátor Marek, spravující z domova web jedné středně velké české firmy.

Homeworking zaměstnanců klade vyšší nároky i na jejich manažery. Ty musí uplantit jiné praktiky na vedení lidí, jejich motivaci, kontrolu i na komunikaci s nimi. Zjednodušeně řečeno, od manažera to chce důvěru, od zaměstnance zodpovědnost.

"Nevím, ale když srovnám, jak jsem k práci přistupovala v kanceláři a jak doma, přijde mi, že zodpovědnější jsem právě doma," říká Aneta, která tři roky vedla účetnictví firmy z jejího sídla a nyní již sedm let dělá tutéž práci z domova.

"Z práce jsem si občas poklábosila po telefonu s kamarádkou, vyřídila soukromé emaily, občas dopsala seminárku do školy. Jenže doma mám nad sebou takový ten neviditelný bič - pracuji z domova, budou mě o to víc kontrolovat, jestli se náhodou neflákám. Bojím se proto polevit a k ničemu raději neodbíhám," líčí své pocity.

Firemní data v nebezpečí

Mnoho firem není na homeworking a vzdálený přístup k citlivým datům technologicky připraveno.

Aby se totiž mohl zaměstnanec pracující z domova dostat k firemní poště či do interních systémů, musí být přístupné odkudkoliv. Jenže to vyžaduje tyto přístupy profesionálně zabezpečit.

S tím mohou mít mnohé firmy problém. O proto třeba některé na homeworking nepřistoupí.

Práce s výhledem, která ale mladé neláká:

Efektivně fungující homeworking může kvůli zabezpečení externího přístupu k datům přinést zvýšené náklady. Zaměstnance je rovněž často nutné vybavit firemním notebookem či mobilním telefonem.

"Notebook a mobil ale mnohdy bývá součástí výbavy všech zaměstnanců, nejen těch, co pracují z domova. A připojení mám domovní a platím si ho sám, stejně jako za balenou vodu, kávu, čaj, papíry, propisky a nebo třeba novou kancelářskou židli. Takže tady zase za mě zaměstnavatel ušetří," říká programátro Marek a s úsměvem dodává: "A svítím, topím a protáčím vodu také za svoje."

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hledáte volná pracovní místa?

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy