Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Práce s tablety šetří zdravotníkům čas. Mobilní IKIS má široké spektrum využití

AGEL
25. 11. 2022 17:45
Společnost AGEL patří v České republice mezi lídry v digitalizaci a elektronizaci zdravotnictví.
Mobilní IKIS slouží zdravotníkům i při dokumentaci dekubitů
Mobilní IKIS slouží zdravotníkům i při dokumentaci dekubitů | Foto: AGEL

Unikátní Integrovaný klinický informační systém (IKIS) využívají zdravotníci v jeho mobilní verzi k elektronické ošetřovatelské dokumentaci. Zástupci nemocnic skupiny AGEL představili práci s tablety také na prestižní mezinárodní konferenci EPUAP (Evropský poradní panel pro problematiku dekubitů), která se nedávno uskutečnila v Praze.

Digitalizace a elektronizace zdravotnické a ošetřovatelské dokumentace se stává již nedílnou součástí práce zdravotnického personálu ve zdravotnických zařízení skupiny AGEL  a například na lůžkových odděleních Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí  využívá personál tablety v rámci elektronické ošetřovatelské dokumentace od začátku roku 2022. Tablety mají nainstalovaný unikátní mobilní Integrovaný klinický informační systém (IKIS), vyvinutý specialisty ze společnosti Medical System , člena skupiny AGEL, a podle uživatelského přihlášení se lékaři či sestry dostávají do jednotlivých modulů.  "Modul Ošetřovatelská péče slouží na odběr anamnézy a zhodnocení pacienta, dále k vyhodnocení rizik u pacienta při přijetí k hospitalizaci, například riziko pádu, dekubitu, výživy a soběstačnosti," představuje na úvod jednotlivé procesy hlavní sestra Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí Mgr. Jana Pelikánová s tím, že v dalším modulu jsou třeba i výsledky fyzikálních funkcí při přijetí pacienta.  "Velká výhoda spočívá i v zapisování do modulu vizit u lůžka pacienta formou hlasového přepisu nebo textového přepisu," pokračuje hlavní sestra.

Foto: AGEL

Jaké jsou tedy hlavní výhody práce s tablety oproti papírové dokumentaci? "Je to především práce přímo u lůžka pacienta nebo na zákrokovém sálku, žádné zapisování naměřených výsledků na příruční papírky. Dále možnost přečíst si dřívější zápisy vizit a hlášení u lůžka," říká jednoznačně Mgr. Pelikánová a jedním dechem dodává. "Medicína se posouvá výrazně dopředu. Rozvoj telemedicíny i on-line poradenství je nastartován a v AGELu  tyto moderní procesy dále rozvíjíme. Největší přínos tabletů vidím v tom, že pomůže ušetřit čas a také odbouráme pomocné tiskopisy a zápisy na ně. Tablet u lůžka může zaznamenávat i bilance tekutin, počty či množství jídla, fotit dekubity a podobně."

Právě práci s dekubity i prostřednictvím mobilního IKISu představili zdravotníci AGELu na mezinárodní 22. výroční konferenci EPUAP. Odborníci z tuzemska i zahraničí zde prezentovali své zkušenosti, znalosti, nejnovější technologie, pomůcky, léčbu a doporučené postupy v péči o dekubity, s jejichž péči mají zdravotníci ze skupiny AGEL bohaté zkušenosti. Prezentaci v Praze měla například Nemocnice AGEL Prostějov , která od roku 2014 vytvořila komplexní management péče o dekubity, kde nezastupitelnou roli má fotodokumentace dekubitů prostřednictvím mobilního IKISu. Ta je součástí zdravotnické dokumentace pacienta a fotodokumentace je sdílená mezi odděleními i nemocnicemi. "Velice mě těší, že naši zdravotníci chtějí předávat své cenné zkušenosti, které se také díky prezentaci v anglickém jazyce dostanou ke kolegům i za hranicemi České republiky," těší Ing. Kristýnu Krausovou, MBA, ředitelku Odboru Ošetřovatelské a sociální péče společnosti AGEL.

Foto: AGEL
 

Právě se děje

Další zprávy