Potvrzeno: Island vybije šestkrát víc velryb než loni

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
23. 2. 2009 21:05
Kvótu schválila nová vláda
Foto: Greenpeace

Reykjavík - Islandští velrybáři mají žně. Do konce letošního roku smějí ulovit 250 velryb. Tedy šestkrát víc než dřív.

Zabití 150 plejtváků myšok a 100 plejtváků malých posvětila nová islandská vláda. Až dosud přitom současné koaliční strany, sociální demokraté a levicoví zelení, lov kytovců pro komerční účely odmítaly.

Loni se velrybáři museli spokojit s kořistí čítající 40 plejtváků malých. V lednu - těsně předtím, než na Islandu kvůli světové finanční krizi krachla vláda - ale dnes už bývalý ministr pro rybolov Einar Gudfinnsson kvóty zvýšil.

Čtěte více: Island udeří na velryby. Výrazně zvýšil jejich lov

Od nového kabinetu se pak čekalo, že kontroverzní rozhodnutí zruší. To se ale nestalo.

Nevratné rozhodnutí

Ještě koncem ledna nová premiérka slibovala, že pod jejím vedením Island vybíjení velryb zakáže, nebo alespoň omezí na minimum.

Nová islandská premiérka Jóhanna Sigurdaróttirová slibovala, že zvýšené kvóty na lov velryb změní. Její vláda je ale odsouhlasila.
Nová islandská premiérka Jóhanna Sigurdaróttirová slibovala, že zvýšené kvóty na lov velryb změní. Její vláda je ale odsouhlasila. | Foto: Reuters

Sociální demokraté Jóhanny Sigurdaróttirové argumentovali kromě ochrany přírody například tím, že Island kvůli velrybám ztrácí mezinárodní renomé, a do země tak přijíždí mnohem méně turistů než dřív.

Zvýšenou kvótu přesto schválil islandský parlament Althing. A následně stvrdil i kabinet.

"Podle našich právníků je rozhodnutí předchozí vlády minimálně pro tento rok závazné," vysvětlil Gudfinnssonův nástupce v ministerském křesle, Steingrimur Sigfusson.

"Proto jsme došli k závěru, že se kvóty pro velryby letos měnit nebudou," citovala ho agentura AFP.

O povolenkách na další roky, které velrybářům předchozí vláda garantovala, se podle ministra pro rybolov bude jednat později.

Souvislosti: Proč velryby páchají sebevraždu?

Svět protestuje. Marně

Reakce na rozhodnutí Reykjavíku na sebe nenechaly dlouho čekat.

"Tento krok je v rozporu se signály, které nová islandská vláda vysílala v minulých dnech, a úplně ignoruje hlasité mezinárodní protesty," uvedl Nicolas Entrup ze Společnosti na ochranu velryb a delfínů (WDCS) s tím, že evropské země by neměly "šlapat po sjednaných mezinárodních dohodách".

"Nové kvóty pro lov velryb jsou absurdní," tvrdí i expert na kytovce Andreas Dinkelmeyer z Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW).

"Sklady jsou plné velrybího masa, dokonce i v Japonsku, na jediném trhu, který pro islandský export přichází v úvahu," řekl agentuře DPA.

Ozvaly se také některé vlády, konkrétně Američané, Němci, Britové, Francouzi, Nizozemci, Finové a Švédové. Do Reykjavíku poslaly dopis, aby Sigurdaróttirová verdikt předchozího kabinetu zrušila. Jak vidět, marně.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy