Potvrzeno: Island vybije šestkrát víc velryb než loni

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
23. 2. 2009 21:05
Kvótu schválila nová vláda
Foto: Greenpeace

Reykjavík - Islandští velrybáři mají žně. Do konce letošního roku smějí ulovit 250 velryb. Tedy šestkrát víc než dřív.

Zabití 150 plejtváků myšok a 100 plejtváků malých posvětila nová islandská vláda. Až dosud přitom současné koaliční strany, sociální demokraté a levicoví zelení, lov kytovců pro komerční účely odmítaly.

Loni se velrybáři museli spokojit s kořistí čítající 40 plejtváků malých. V lednu - těsně předtím, než na Islandu kvůli světové finanční krizi krachla vláda - ale dnes už bývalý ministr pro rybolov Einar Gudfinnsson kvóty zvýšil.

Čtěte více: Island udeří na velryby. Výrazně zvýšil jejich lov

Od nového kabinetu se pak čekalo, že kontroverzní rozhodnutí zruší. To se ale nestalo.

Nevratné rozhodnutí

Ještě koncem ledna nová premiérka slibovala, že pod jejím vedením Island vybíjení velryb zakáže, nebo alespoň omezí na minimum.

Nová islandská premiérka Jóhanna Sigurdaróttirová slibovala, že zvýšené kvóty na lov velryb změní. Její vláda je ale odsouhlasila.
Nová islandská premiérka Jóhanna Sigurdaróttirová slibovala, že zvýšené kvóty na lov velryb změní. Její vláda je ale odsouhlasila. | Foto: Reuters

Sociální demokraté Jóhanny Sigurdaróttirové argumentovali kromě ochrany přírody například tím, že Island kvůli velrybám ztrácí mezinárodní renomé, a do země tak přijíždí mnohem méně turistů než dřív.

Zvýšenou kvótu přesto schválil islandský parlament Althing. A následně stvrdil i kabinet.

"Podle našich právníků je rozhodnutí předchozí vlády minimálně pro tento rok závazné," vysvětlil Gudfinnssonův nástupce v ministerském křesle, Steingrimur Sigfusson.

"Proto jsme došli k závěru, že se kvóty pro velryby letos měnit nebudou," citovala ho agentura AFP.

O povolenkách na další roky, které velrybářům předchozí vláda garantovala, se podle ministra pro rybolov bude jednat později.

Souvislosti: Proč velryby páchají sebevraždu?

Svět protestuje. Marně

Reakce na rozhodnutí Reykjavíku na sebe nenechaly dlouho čekat.

"Tento krok je v rozporu se signály, které nová islandská vláda vysílala v minulých dnech, a úplně ignoruje hlasité mezinárodní protesty," uvedl Nicolas Entrup ze Společnosti na ochranu velryb a delfínů (WDCS) s tím, že evropské země by neměly "šlapat po sjednaných mezinárodních dohodách".

"Nové kvóty pro lov velryb jsou absurdní," tvrdí i expert na kytovce Andreas Dinkelmeyer z Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW).

"Sklady jsou plné velrybího masa, dokonce i v Japonsku, na jediném trhu, který pro islandský export přichází v úvahu," řekl agentuře DPA.

Ozvaly se také některé vlády, konkrétně Američané, Němci, Britové, Francouzi, Nizozemci, Finové a Švédové. Do Reykjavíku poslaly dopis, aby Sigurdaróttirová verdikt předchozího kabinetu zrušila. Jak vidět, marně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy