Vraťte nám naše klenoty, žádají potomci posledního italského krále Umberta II.

ČTK ČTK
26. 1. 2022 15:02
Potomci posledního italského krále Umberta II., který v roce 1946 zemi vládl pouhý měsíc před tím, než se stala republikou, chtějí získat zpět své klenoty. Šperky a cennosti v hodnotě desítek milionů eur jsou v držení centrální banky, kam je královská rodina uschovala před svým odchodem do exilu. O jejich vrácení nyní rodina posledního monarchy formálně požádala vůbec poprvé, píše deník Guardian.
Poslední italský král Umberto II. na snímku z roku 1944, kdy byl ještě princem. Králem se stal 9. května 1946, ale vládl jen do 12. června téhož roku.
Poslední italský král Umberto II. na snímku z roku 1944, kdy byl ještě princem. Králem se stal 9. května 1946, ale vládl jen do 12. června téhož roku. | Foto: Wikimedia Commons, ze sbírek britských Imperial War Museums

Náhrdelníky, brože, tiáry a další šperky jsou osazeny více než 6000 brilianty a 2000 perlami. Po staletí je nosily královny, princezny a další příslušnice vládnoucího savojského rodu. V trezoru centrální banky leží už téměř osmdesát let. Skončily tam, když Italové v červnu 1946 v referendu rozhodli o zrušení monarchie. Mužští příslušníci rodu pak byli z Itálie vyhoštěni kvůli podpoře fašistického diktátora Benita Mussoliniho, zpět se směli vrátit až v roce 2002.

Synovi Umberta II. Victoru Emanuelovi je 84 let, jeho synovi Emanuelovi Filibertovi 49 let a oba chtějí jednat se zástupci italské vlády i centrální banky o vrácení rodinných klenotů. První setkání vyjednavačů obou stran se podle právního zástupce potomků krále Sergia Orlandiho konalo v úterý. Pokud se nenajde řešení sporu, chce se rodina obrátit na soud, uvedl list Corriere della Sera.

Odhady hodnoty šperků, o které šlechtici žádají, se velice různí. Podle deníku The Guardian se v minulosti uvádělo, že jejich cena se může pohybovat mezi 18 a 300 miliony eur, což v přepočtu činí asi 442 milionů až 7,4 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy