Potkali se na dovolené, dnes spolu vaří tuniskou kuchyni podle rodinných receptů

Abdel se stará zejména o vaření a výběr surovin, jeho žena Michaela o byznys a administrativu.
Vaření bylo vždycky jeho koníčkem, profesně se mu však začal věnovat až v Česku. Pracoval v italské restauraci, kde si vyzkoušel několik různých pozic.
Gastronomii chtěl ale dělat po svém, a tak spolu se ženou vymysleli koncept food trucku Nabu Sandwich.
Michaelu inspirovaly tuniské sendviče, které jí manžel připravoval, když se večer společně dívali na filmy. "Byly to ty nejlepší sendviče na světe," vzpomíná.
Vycházejí z receptů, které se dědí v Abdelově rodině. Jsou však lehce upravené pro českého strávníka. "Tuniská jídla bývají velmi pikantní. Vynecháváme pálivou pastu harissu, přidáváme ji ale na vyžádání," říká Michaela.
Foto: Matej Slávik
Clara Zanga Clara Zanga
31. 7. 2022 18:36
Měl to být jen letní flirt z dovolené v Tunisku, kam Michaela před deseti lety odjela se svou maminkou. Abdel se za ní však po dvou letech vztahu na dálku přistěhoval a dnes spolu v Praze vaří tuniský street food. Vychází hlavně z receptů Abdelovy rodiny. Největší radost prý mají, když se lidé k jejich stánku vracejí.

S provozem tuniského food trucku Nabu Sandwich začali v nejisté době, na jaře 2020. Abdel v Praze vařil v italské restauraci, ale chtěl se začít věnovat gastronomii po svém. Michaela zase po dvanácti letech v korporátu na manažerské pozici toužila po změně. Každý proto zužitkoval to, co umí nejlépe. Michaela se stará o administrativu a organizaci, její muž se zase věnuje vaření.

"Byla to obrovská změna. Člověk na jednu stranu okusí svobodu, na druhou jede 24 hodin denně. Neexistují žádné víkendy, žádné volno. Je to cena za to, že si to člověk může dělat po svém. Pohání nás to, že se k nám lidé vracejí a roste naše fanouškovská základna," říká Michaela.

Plněné pita sendviče Abdel nejdříve připravoval doma. "Tunisané jsou zvyklí jíst pozdě v noci. Když jsme se s manželem dívali večer na film, dostal vždycky chuť na sendvič s tuňákem, vejcem a pálivou pastou harissa. Nikdy jsem neodolala a snědla mu alespoň půlku, byl to ten nejlepší sendvič na světe," vypráví Michaela, jak se vyvinul koncept food trucku.

Abdel začal zkoušet recepty, které částečně vycházejí z kuchyně, kterou se naučil od mámy a babičky. "Rodiče cestovali za prací a bývali pryč třeba čtyři nebo pět dní. Nás bylo celkem pět sourozenců, já jsem druhý nejstarší a jediný, který měl chuť nakupovat potraviny a vařit. Proto mi to nechali na starost. Staral jsem se o sourozence, vařil jsem, odmala jsem pobíhal a poskakoval v kuchyni, miloval jsem to," vypráví.

V sezoně od března do konce roku pár se stánkem objíždí pražské trhy na Vinohradech, v Karlíně nebo na Malé Straně. Po celé republice pak vaří na menších hudebních a food festivalech. "Na velké festivaly ale nejezdíme. Máme celkem omezenou kapacitu, všechno děláme čerstvé a na minutku, tím pádem nám to trochu déle trvá. Na velkých festivalech je nutné vydávat obrovské množství porcí za hodinu, což neodpovídá našemu konceptu," vysvětluje Michaela.

Výhledově by si přáli otevřít bistro a později možná i restauraci s tuniskou kuchyní, chtěli však začít v malém. "Výhoda je, že pak můžete mít otevřeno celý rok a nejste závislí na vládních opatřeních," říká Michaela. Navíc se v ní nezapře bývalá manažerka. "Řada našich kolegů cizinců by chtěla ukázat svou kuchyni, ale vůbec neví, kde začít, jak si vyřídit papíry, hygienu, jak oslovit organizátory akcí. Dokážu si představit, že bych do budoucna měla více podobných projektů, o které bych se mohla organizačně starat," nastiňuje své plány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polské Odře uhynuly tuny ryb, zřejmě kvůli znečištěné vodě. Na vině může být i toxická látka

V řece Odře hromadně hynou ryby, úřady zatím zkoumají vzorky vody a tvrdí, že stav řeky průběžně kontrolují, uvedla ve středu zpravodajská televize TVN 24. O úhynu začali rybáři hovořit již koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Ale zdroj znečištění stále není znám, upozornil list Gazeta Wyborcza. Lidé podle opozičního deníku bili na poplach už dávno, ale instituce mlčely, až řeku postihla ekologická katastrofa. Na sociálních sítích se objevily i snímky mrtvých bobrů v řece.

Zástupkyně hlavního inspektora ochrany životního prostředí Magda Gosková před novináři uvedla, že problém se týká pěti vojvodství, ale ve vodě se aktuálně nenachází dříve objevená toxická sloučenina mesitylen, používaná podle televize při výrobě benzínů s vysokým oktanovým číslem. Šéf povodí Przemysław Daca přičetl stav Odry tomu, že do řeky byla nejspíše vypuštěna nějaká látka zvenčí, která způsobila i vysoké okysličení vody, zcela netypické v období vysokých teplot podnebí.

Z Odry bylo podle Dacy vyloveno okolo pěti tun uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že další ryby nehynou, má za to, že látka, která úhyn zavinila, se už v řece rozpustila. Řeka na tom podle něj není tak zle, jak by se mohlo zdát, nejde o úplnou zkázu Odry. "Spoléháme na to, že příslušné služby a orgány co nejdříve vypátrají a potrestají zločince, který nám Odru znečistil," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud opět zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po výbuchu ve Vrběticích

Obvodní soud pro Prahu 2 opět zamítl žalobu firmy Imex Group za výroky bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) po explozích muničních skladů Imexu ve Vrběticích na Zlínsku. Uvedla to Česká televize s odvoláním na vyjádření mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcely Pröllerové. Babiš v prosinci 2014 v pořadu ČT Otázky Václava Moravce tvrdil, že Imex je kontroverzní. že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že vyvážel zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil. Společnost se za to u soudu domáhala odškodnění 15 milionů korun od státu.

"Dle informace od soudkyně byla žaloba v této věci zamítnuta," oznámila mluvčí Pröllerová. Další podrobnosti ale zatím nechtěla sdělit, protože ještě nebyl přepsán protokol ze zvukového záznamu.

Zbrojařská firma Imex Group žalovala za Babišovy výroky ministerstva obrany a vnitra. Podle podniku ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil. V roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle jejich tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Věc se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Nynější opětovné zamítnutí žaloby zatím není pravomocné.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Věc se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Nynější opětovné zamítnutí žaloby zatím není pravomocné. Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Ostravská firma Imex Group je měla pronajaté. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dříve uhašené požáry u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely, na vině mohou být žháři

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se ve středu teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů. "Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Zdroj: ČTK
Další zprávy