Postavil raketu pro NASA. Student z Prahy si splnil sen

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 5. 2013 14:00
Šestnáctiletý student Rudolf Gessner absolvoval stáž ve Vesmírném a raketovém středisku
Vývin rakety se vším všudy, včetně typických oblečků vývojářů z NASA. (Rudolf Gessner čtvrtý zleva.)
Vývin rakety se vším všudy, včetně typických oblečků vývojářů z NASA. (Rudolf Gessner čtvrtý zleva.) | Foto: Honeywell

Praha - Sestrojil jsem raketu v NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku), může si říct šestnáctiletý pražský student Rudolf Gessner, absolvent stáže Honeywell Leadership Challenge Academy 2013.

Nutno dodat, že vývoj rakety probíhal pouze cvičně v rámci týdenní stáže pro studenty a stejnou možnost dostalo dalších 226 studentů z 30 zemí a 26 států USA, kteří dostali stipendium.

Studijní stáž v Space & Rocket Center jim dala možnost proniknout hlouběji do oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky. Konala se letos v březnu ve městě Huntsville, kde největší vesmírné muzeum na světě sídlí. Nedaleko se nachází Marshallovo vesmírné středisko, které vyvíjí raketoplány či vesmírné stanice.

Z České republiky se projektu zúčastnilo devět studentů.

"O kosmonautice jsem znal jen pár encyklopedií a film Armagedon," říká s nadsázkou. "Před odletem jsem byl trošku nervózní a obával se všech těch 'nerdů', se kterými si nebudu mít co říct," dodává. Všechno ale nakonec bylo jinak.

Poslední cesta raketoplánu Endeavour:

Aktuálně.cz: Jak jste se na stáž ve Space & Rocket Center v USA dostal?

Stáž pořádá společnost Honeywell pro děti zaměstnanců, které studují střední školu. Přihlásil mě tedy můj otec a já jsem poslal kopii svého vysvědčení a motivační práci. Poté jsem dostal zprávu, že jsem byl ve výběrovém řízení vybrán.

A.cz: Jak velká byla konkurence?

Myslím, že zájem o stáž byl opravdu velký, ale možnost se zúčastnit má pouze přibližně 200 studentů z celého světa.

Znal jsem jen encyklopedie a Armagedon

A.cz: Jaké byly vaše předchozí zkušenosti a znalosti z oblasti kosmonautiky?

Více či méně takové, jaké má průměrný šestnáctiletý kluk. Pár encyklopedií a film Armagedon. Před odletem jsem byl trošku nervózní a obával se všech těch "nerdů", se kterými si nebudu mít co říct. ("Nerd" je anglický výraz označení pro "šíleného vědce", člověka úzce zaměřeného na jednu vědní oblast, žijícího ve svém mikrosvětě, pozn. red.). Nakonec se zde sešli ti nejlepší a opravdu prima lidi. Měl jsem možnost poznat spoustu nových přátel z celého světa. Ať už z Číny, Francie, Kanady, Brazílie, nebo USA.

A.cz: Jednou z náplní stáže bylo sestavování rakety. Jak práce na raketě probíhala, spolupracovali jste v nějakých týmech?

Na začátku stáže byly vytvořeny týmy po patnácti studentech. Veškeré aktivity jsme realizovali s tímto týmem. Každý tým měl vlastního vedoucího, který mu pomáhal při plnění úkolů a dalších aktivitách během stáže. Při stavbě rakety byl náš patnáctičlenný tým rozdělen na dvě skupiny.

Před maketou raketoplánu. Měl jsem strach z
Před maketou raketoplánu. Měl jsem strach z | Foto: Honeywell

Naše raketa vzlétla

A.cz: Naučit se během týdenní stáže konstruovat raketu, to si moc nedovedu představit.

Dostali jsme dvě rakety a stručný manuál, podle kterého jsme měli postupovat. Pokud jsme si nevěděli rady, zeptali jsme se vedoucího a ten nám poskytl stručnou nápovědu. Na stejném principu probíhaly ostatní aktivity. Stáž trvala jeden týden, ale i za takto krátkou dobu jsem měl možnost zúčastnit se úžasných projektů a vyzkoušet si plno zajímavých věcí.

A.cz: Vlastnoručně vyrobenou raketu jste měli možnost otestovat. Jak toto testování vypadalo?

Ve Space & Rocket Center byla připravena "odpalovací rampa" pro naše sestavené modely raket. Buď raketa vzlétla, nebo nevzlétla. Ta naše vzlétla (smích).

Pilotoval model Air Force One

A.cz: Stáž vám rovněž umožnila splnit si sen milionů kluků po celém světě - vyzkoušet si výcvik, který podstupují samotní astronauti. Jaké z toho máte zážitky?

Byl to obrovský zážitek. Letecký simulátor, kde jsem měl možnost pilotovat Air Force One, návštěva modelu vesmírné stanice ISS, skvělé.

Studenti okusili také výcvik astronautů.
Studenti okusili také výcvik astronautů. | Foto: Honeywell

A.cz:  Jak probíhaly další úkoly stáže - konstrukce mostů a extrakce DNA?

Při konstrukci mostů jsme navštívili místní univerzitu. Byli jsme pozváni do počítačové místnosti, kde byl na každém počítači nainstalován simulátor stavby mostů. Podobné simulátory můžete znát třeba z Appstore, avšak tento byl mnohem propracovanější. Kdo měl na konci hodiny nejlepší most, byl mu udělen diplom.

Při extrakci DNA jsme byli pro změnu pozváni do výzkumného Biotechnologického institutu. Tady jsme si mohli vybrat, zda budeme extrahovat DNA z kiwi, nebo z ryby.

Fascinující snímky z oběžné dráhy. Tak vypadá naše planeta z vesmíru:

Žen je v NASA hodně

A.cz: Překvapila mě  poměrně vysoká účast dívek na stáži. Kolik procent jich asi bylo?

Dívek bylo na stáži asi 40 %. A koneckonců i leader našeho týmu byla velmi sympatická dáma z Chicaga.

Marťanské vozítko Curiosity zkoumá rudou planetu:

A.cz: Jaké "dveře" vám absolvování stáže otevírá?

Nemyslím si, že by mi účast na stáži "otevírala dveře do světa", každopádně oči mi určitě otevřela.

A.cz: Vybírá si NASA na stážích studenty, které by později zaměstnala ve svém středisku? Dostalo se vám nějaké takovéto nabídky?

Tato stáž nám dala především možnost proniknout hlouběji do oblasti vědy a techniky a vyzkoušet si mnoho aktivit v praxi. I když se nám takovéto nabídky nedostalo, jsem velice rád, že jsem ve Space & Rocket Center mohl být, a nikdy na tuto zkušenost nezapomenu.

A.cz: Jaký zvuk mají ve světě americké vědy čeští studenti a čeští vědci?

Česko si s Čečenskem nikdo nespletl, avšak o českých vědcích a studentech jsme se blíže bavit nestihli.

A.cz: Jaký byl váš nejsilnější zážitek z této Mekky kosmonautiky?

Zážitků byla ohromná spousta. Nejsilnější byl ale ten, když jsme přijížděli do Space & Rocket Center a já poprvé spatřil na vlastní oči kopie raketoplánů Endeavour a Saturn V. Kopie jsou samozřejmě v životní velikosti. Zážitek byl i polibek od Maddie z Minnesoty (smích). Ze všech osobností, s nimiž jsme měli besedy, na mě nejvíce zapůsobil pan Robert Lee Gibson, zvaný "Hoot",  astronaut veterán. Jeho životní příběh mě dostal. (Deset let se účastnil vesmírných misí, několikrát jako velitel, letěl s raketoplány Challenger, Columbia, Atlantis i Endeavour, přezdívka "Hoot" znamená "Hejkal" a značí hýkavý smích.)

 

Právě se děje

Další zprávy