Smartphony pomůžou léčit rakovinu. Zapojit se může každý

jaz
14. 1. 2015 17:50
Mobilní aplikace umožní vědcům zrychlit výpočty, do projektu se má zapojit přes 150 tisíc lidí.
Foto: Thinkstock

Stanford – Profesor ze Stanfordu Vijay Pande vyvinul ve spolupráci se společností Sony mobilní aplikaci, která využívá smartphony v době, kdy jsou neaktivní. Cílem projektu s názvem [email protected] je přispět k výzkumu léku rakoviny nebo Alzheimerovy nemoci.

Mobilní telefony mají dnes srovnatelný výkon se staršími modely počítačů. Vědci ze Stanfordské univerzity se rozhodli je využít k výpočtům a simulacím, které mají napomoci pochopit mutaci proteinů a nalézt lék na vážná onemocnění.

Dojde-li totiž k mutaci proteinu, může být narušena jeho funkce a může fungovat způsobem, který je škodlivý pro celý organismus. Tyto procesy se pak snaží vědci nasimulovat.

Uživatel smartphonu si jen stáhne mobilní aplikaci, a když jde spát, zapojí telefon do nabíječky. Vědci jsou díky tomu schopní až zdvojnásobit výkon stávající sítě, kterou využívají na výpočty. "Existuje řada lidí s opravdu silnými telefony, a pokud je využijeme efektivně, bude to začátek něčeho opravdu velkého," řekl Pande pro Stanford News.

Nový projekt počítá až se 150 tisíci uživateli, kteří zpřístupní své mobilní telefony. Když ráno vstanou a aktivují svůj smartphone, aplikace se automaticky vypne a přesměruje svou pozornost na telefon, který ještě není v provozu, takže to majitel mobilního zařízení ani nepostřehne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy