Posedlost sociálními sítěmi u teenagerů může narušit vývoj jejich mozku, varují vědci

Magazín Magazín
10. 1. 2023 17:01
Pokud si rodiče začnou všímat, že jejich náctileté děti každých pár minut sahají po chytrých telefonech, aby zkontrolovali své internetové profily, měli by se držet na pozoru. Obsesivní používání sociálních sítí totiž podle závěrů nové vědecké studie může ovlivnit vývoj jejich mozkových funkcí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Dospívající, kteří příliš často sledují dění na sociálních sítích, bývají podle vědců citlivější vůči odměnám a trestům a více touží po společenském uznání. "Pokud se teenageři v jednom kuse dívají na své profily a kontrolují, jestli nemají nová upozornění, jejich mozek se začíná měnit a stává se čím dál závislejší na zpětné vazbě ze strany okolí," upozornila psycholožka a neurovědkyně Eva Telzerová ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill.

V novém výzkumu společně se svými kolegy sledovala 169 studentů po dobu tří let. Všem bylo na začátku mezi 12 a 13 lety a každý rok docházeli na magnetickou rezonanci. Vyšetření testovala reakce jejich mozku na pozitivní a negativní zpětnou vazbu vyjádřenou například pomocí mimiky. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

Výsledky ukázaly, že studenti, kteří v dotaznících uváděli, že sociální sítě kontrolují častěji, měli oproti méně pravidelným uživatelům rozvinutou větší citlivost v některých nervových centrech mozku. Šlo především o amygdalu, která zodpovídá za zpracování emočních prožitků. Vývojové změny započaté v době dospívání se podle autorů mohou dále prohlubovat také v dospělosti.

Video: Z mobilů je náš partner, děti mají deprese, hrozí kolaps společnosti, říká lékař (3. 7. 2019)

IQ dětí klesá, jsou horší v testech a mají úzkosti, může za to používání obrazovky a moderních technologií, říká neurolog Martin Jan Stránský. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy