Dospívající, kteří příliš často sledují dění na sociálních sítích, bývají podle vědců citlivější vůči odměnám a trestům a více touží po společenském uznání. "Pokud se teenageři v jednom kuse dívají na své profily a kontrolují, jestli nemají nová upozornění, jejich mozek se začíná měnit a stává se čím dál závislejší na zpětné vazbě ze strany okolí," upozornila psycholožka a neurovědkyně Eva Telzerová ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill.
V novém výzkumu společně se svými kolegy sledovala 169 studentů po dobu tří let. Všem bylo na začátku mezi 12 a 13 lety a každý rok docházeli na magnetickou rezonanci. Vyšetření testovala reakce jejich mozku na pozitivní a negativní zpětnou vazbu vyjádřenou například pomocí mimiky. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.
Výsledky ukázaly, že studenti, kteří v dotaznících uváděli, že sociální sítě kontrolují častěji, měli oproti méně pravidelným uživatelům rozvinutou větší citlivost v některých nervových centrech mozku. Šlo především o amygdalu, která zodpovídá za zpracování emočních prožitků. Vývojové změny započaté v době dospívání se podle autorů mohou dále prohlubovat také v dospělosti.