Portugalský klenot Madeira mluví "řečí květin"

Betty Růžičková
11. 8. 2011 16:00
Madeira - plovoucí zahrada uprostřed Atlantiku a poslední zastávka dávných mořeplavců před nekonečnou cestou do Ameriky
Madeira
Madeira | Foto: Isifa/Thinkstock

Portugalská Madeira je ostrovem květin, skvělého vína a téměř nedotčené přírody. Každoročně láká mnoho turistů opustit pevninu a vyrazit si sem strávit letní dovolenou.

A ani v tomto roce tomu jistě nebude jinak. Ostrov se navíc již téměř úplně vzpamatoval z ničivých záplav, které ho postihly v únoru loňského roku.

A na co vás může Madeira, kromě jiného, nalákat? Třeba na řadu, většinou kamenitých pláží, omývaných krásným mořem. U břehů jsou tu často vybudovány sladkovodní bazény anebo jsou přímo do moře zasazeny bazény a jezírka, propojující moderní architekturu a divokost oceánu. Nebo máte raději písečné pláže? V tom případě se vydejte na nedaleký ostrov Porto Santo. Místní zlatý písek a průzračná voda vás dozajista okouzlí.

Porto Santo
Porto Santo | Foto: Isifa/Thinkstock

Vůči nádherné a zachovalé přírodě ostrova by však bylo až nespravedlivé, kdybyste chtěli celou dovolenou raději strávit na pláži. Někdy se Madeiře přezdívá "plovoucí zahrada" v Atlantiku - a ne jen tak pro nic za nic! Každé jaro se tu pořádá Festival květin, během kterého staví děti z květin Zeď naděje, symbolizující naději na lepší a mírumilovnější svět. Oslavy jsou doplněny průvodem, barevnými kostýmy a tancem.

Na Madeiře se také pořádá jeden z pravděpodobně nejlepších evropských karnevalů. Samozřejmostí jsou barevné kostýmy a jeho účastníci tu tancují povětšinou v rytmu samby. Karneval je rozdělen do dvou dnů, z nichž jeden je velmi organizovaný a dalo by se říci, že "slušnější". Druhý den si však už každý účastník vybírá svůj převlek sám - mnohé kostýmy tak nakonec odhalují vice, než zakrývají.

Porto Moniz
Porto Moniz | Foto: Isifa/Thinkstock

Ti, kteří rádi tráví čas venku a ideálně někde po výletech, by si neměli nechat ujít sopky, národní parky či četné zahrady. Na ostrově je na sedm chráněných území, pokrytých lesy, pouštěmi, ostrůvky, jezírky i horami. Za pozornost pak jistě stojí vulkanické jeskyně Sao Vincente Caves nebo Levadas - místo, kde se nachází komplex viaduktů.

Ponto de Sao Lourenco
Ponto de Sao Lourenco | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlavní město Madeiry, Funchal, se může pochlubit historickými budovami, muzei nebo přístavem. Odpočiňte si tu od nekonečné zeleně (ačkoliv je příjemná, tak změna nikdy neuškodí). Po Lisabonu je Funchal druhým nejfrekventovanějším portugalským přístavem. Části města spojuje lanovka, vozící jak turisty, tak místní. Milovníky golfu jistě potěší třeba hřiště Santo de Serra, které je řazeno mezi TOP 100 hřišť Evropy. Hřiště navrhl Robert Trent Jones senior, který mimo jiné vytvořil hřiště Pebble Beach.

Funchal
Funchal | Foto: Isifa/Thinkstock

A pokud by přeci jen někdo v téhle kráse neodolal ani nutkání nakupovat, můžete ve Funchal navštívit třeba butik, který tu otevřel Cristiano Ronaldo, slavný fotbalista Realu Madrid a rodilý Madeiřan, se svou sestrou. Kromě toho také nezapomeňte ochutnat místní kuchyni, jejíž hlavní součástí jsou - zcela očekávaně - převážně plody moře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy