Vinen! Cosbymu hrozí za znásilnění až 10 let vězení, americký komik se odvolá

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2018 22:22
Andrea Constandová se původně s Cosbym v roce 2006 dohodla na mimosoudním vyrovnání, po deseti letech byl ale případ znovu otevřen.
Bill Cosby
Bill Cosby | Foto: Reuters

Norristown (USA) - Soudní porota ve čtvrtek shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámení a znásilnění Andrey Constandové v roce 2004.

O svém rozhodnutí rokovala 12členná porota po dva dny. Osmdesátiletému Cosbymu hrozí až deset let vězení za každý ze tří bodů obžaloby. Podle agentury AP ale Cosby dostane patrně nižší trest.

Cosby si vyslechl rozhodnutí poroty se vztyčenou hlavou, ale vybuchl, když prokurátor žádal, aby bývalou televizní hvězdu ihned poslali do vězení, protože má letadlo a mohla by uprchnout. "Žádné letadlo nemám, blbe," vykřikl Cosby. "Mám ho plné zuby," dodal.

Soudce rozhodl, že Cosby může zůstat do vynesení rozsudku na svobodě a stanovil kauci jeden milion dolarů (21 milionů Kč). Datum vynesení rozsudku nebylo určeno. Právní zástupce bývalé televizní hvězdy uvedl, že "boj neskončil" a Cosby se odvolá.

"Spravedlnost byla naplněna," komentovala rozhodnutí zástupkyně některých ze žalujících žen. "Jsme šťastné, že ženy byly konečně vyslyšeny," dodala.

Proces u soudu v pensylvánském městě Norristown začal 9. dubna. Pro Cosbyho je to již podruhé, co soud řeší případ týkající se Constandové. Loni v červnu se ale porota nedokázala na otázce viny Cosbyho shodnout, proces se proto nyní opakoval.

Constandová se původně s Cosbym v roce 2006 dohodla na mimosoudním vyrovnání, po deseti letech byl ale případ znovu otevřen. Cosby vztah s Constandovou přiznal, podle něho ale tato žena se sexuálním stykem souhlasila.

Případ Constandové není jediným, který se proti Cosbymu objevil. Postupně se přihlásilo zhruba 50 žen, které tvrdí, že je Cosby v průběhu uplynulých desetiletí sexuálně napadl či znásilnil. Řada případů je již promlčena. Cosby navíc trvá na tom, že ženy se sexem souhlasily.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy