Zvrácená zábava? Fotky u kavárny, kde terorista drží rukojmí

jaz
15. 12. 2014 12:40
Sydney je v šoku z obsazení tamní kavárny teroristou, který zadržuje rukojmí a vyhrožuje bombovým útokem. Někteří přihlížející si z místa pořizují selfie a dávají je na Twitter.
Foto: Twitter

Sydney – Ozbrojený muž v pondělí ráno obsadil kavárnu Lindt na Martin Place a zadržuje kolem 15 lidí, které nutí střídavě stát u výlohy a držet černou vlajku s arabským nápisem. Policie vyklidila bezprostřední okolí, budovu Opery i americké velvyslanectví.

Kolem zátaras se ale srocují kolemjdoucí a turisté, kteří neustále plní svými příspěvky sociální sítě. Některé necitlivé fotografie vyvolaly vlnu kritiky. "Ne každý tuhle situaci bere vážně. Jedni truchlí a jiní mají čas si pořizovat selfie," reaguje jeden z komentujících fotografie usmívajících se lidí, kteří se snaží zachytit sebe i kavárnu, kde se rukojmí strachují o život.

"Miluji selfie, ale je tohle ještě v pořádku?“ ptá se další komentující. Někteří lidé nevyndali k focení jen své mobilní telefony, ale i příslušenství právě k pořizování selfie.

Neznámý pachatel požaduje setkání s australským premiérem Tony Abbottem a vlajku Islámského státu. Terorista hlásící se s největší pravděpodobností k islámskému hnutí umístil v kavárně dvě bomby a podle serveru The Independent mohou být nálože i na jiných místech ve městě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy