Hmyzí hamburgery a rozemletí červi. Švýcarský řetězec začne prodávat hmyz lidem

Magazín Magazín
16. 8. 2017 9:34
Cvrčci, kobylky a mouční červi již nejsou pouze potravou zvířat. Švýcarský řetězec supermarketů Coop začne příští týden prodávat hmyzí pochoutky pro lidi. Všechny tři povolené druhy musí být chovány pod přísným dozorem po dobu čtyř hmyzích generací.
Hamburger s červy.
Hamburger s červy. | Foto: Shutterstock

Švýcarský řetězec supermarketů Coop přišel s velmi neobvyklou novinkou. Od příštího týdne začne prodávat kobylky, cvrčky a moučné červy ke konzumaci. Obchod plánuje nabízet především hmyzí hamburgery a na proteiny bohaté koule z rozemletých moučných červů, napsal britský deník The Guardian.

Za prodejem neobvyklé potravy stojí švýcarská organizace Essento. A pochoutky budou k dostání v Ženevě, Bernu a Curychu.

Švýcarsko je tak vůbec první evropskou zemí, která prodej hmyzu jako lidské potravy povoluje. Umožnilo to květnové zmírnění zákona o bezpečnost potravin.

Zatím si ale nebude možno koupit jen tak ledajaké červíky. Zodpovědný úřad prozatím povolil tři druhy hmyzu: cvrčky, kobylky a moučné červy.

Tyto druhy také musí být chovány pod přísným dozorem po dobu čtyř hmyzích generací, než je úřady uznají za vhodné pro lidskou konzumaci. Což znamená, že lokální výroba bude trvat několik měsíců.

Novou potravinu je však možno dovážet pouze za přísných podmínek. Hmyz musí být chován v souladu se švýcarskými požadavky a pouze v organizacích, které podléhají kontrolám státního úřadu pro bezpečnost potravin.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy