Populární seriál Koruna na Netflixu zvyšuje zájem lidí o moderní britskou historii

ČTK ČTK
15. 12. 2019 13:00
Populární seriál Koruna (The Crown), jehož třetí série měla v listopadu premiéru na streamovací televizi Netflix, výrazně zvýšil počet lidí, kteří se zajímají o moderní britskou historii. Deník The Times píše, že se ve dnech po zpřístupnění nových dílů několikanásobně zvýšil počet těch, kteří si na Wikipedii prohlíželi hesla věnovaná někdejšímu premiérovi Haroldu Wilsonovi či princezně Margaret.
Vanessa Kirby (na snímku vpravo) představuje v seriálu sestru královny Alžběty II. princeznu Margaret.
Vanessa Kirby (na snímku vpravo) představuje v seriálu sestru královny Alžběty II. princeznu Margaret. | Foto: Alex Bailey, Netflix

Ministerský předseda Wilson ztvárněný hercem Jasonem Watkinsem má v nových dílech seriálu, který rekapituluje události z let 1964 až 1977, velký prostor. Od poloviny listopadu bylo jeho heslo na Wikipedii zobrazeno více než 1,8milionkrát, až do premiéry přitom stránku navštívilo maximálně tři tisíce lidí denně.

Heslo o princezně Margaret si 18. listopadu vyhledalo 280 tisíc uživatelů internetu, zatímco v předcházejících týdnech to bylo nanejvýš 20 tisíc lidí denně.

Wikipedii překvapil i zájem lidí o informace o neštěstí ve waleském Aberfanu, kde v roce 1966 při sesuvu haldy důlního odpadu zemřelo 144 lidí, z toho 116 dětí z místní školy. Ačkoli v Británii si tuto tragickou událost stále připomínají, z obecné paměti už téměř vymizela, uvedl The Times. Kvůli seriálu si však heslo dosud vyhledalo přes 2,1 milionu lidí.

Analytici internetové encyklopedie trend potvrzují. Diváci filmů a seriálů si podle nich často vyhledávají dodatečné informace o zobrazovaných reálných postavách či událostech na internetu. Značně zvýšený provoz totiž zaznamenali i u hesel, která se týkají dalších významných postav Koruny, ve třetí sérii třeba někdejšího indického místokrále Lorda Mountbattena či sovětského špiona uvnitř britské MI5 Anthonyho Blunta.

Seriál Koruna měl premiéru v roce 2016 a mladou královnu Alžbětu ve dvou prvních sériích ztvárnila Claire Foyová, která za svůj výkon získala cenu Emmy. Vladařku ve starším věku hraje Olivia Colmanová. Čtvrtá série by měla přijít příští rok a děj by se měl posunout až do éry premiérky Margaret Thatcherové, kterou si zahraje Gillian Andersonová.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy