Pop-rockové rádio vyděsilo posluchače metalovým hitem. Hrálo ho celý den pořád dokola

Magazín Magazín
1. 7. 2022 17:04
Posluchači, kteří si poslední červnovou středu v ranních hodinách naladili kanadskou rozhlasovou stanici Kiss Radio, se nestačili divit. Z éteru rádia zaměřeného na nenáročný pop-rock se nečekaně ozval protestsong Killing in the Name od americké metalové kapely Rage Against the Machine.
Tom Morello (Rage Against the Machine)
Tom Morello (Rage Against the Machine) | Foto: Milan Říský / Shutterstock

Kdyby skladbu ve vysílání zahráli jednou, mohlo by to publikum zvyklé na hudbu o poznání jemnější považovat za náhodnou chybu. Na frekvencích 104,9 FM ovšem dalších 24 hodin nebylo slyšet nic jiného, metalová vypalovačka za tu dobu na kanadské stanici zazněla několiksetkrát.

Naštěstí ji pouštěla v cenzurované verzi, a slova "na**at, nebudu dělat, co po mně chcete", která se v originálu opakují, se tak k překvapenému obecenstvu nedostala. Píše o tom deník The Guardian.

Několik posluchačů se do rozhlasového studia snažilo dovolat a zjistit, co se s jejich oblíbenou stanicí děje. Neznámá osoba, která v té chvíli seděla u telefonní linky, jim ovšem věc odmítala jakkoli objasnit.

"Nejsem pověřený k tomu, abych vám sděloval jakékoli bližší informace. Mým jediným úkolem je dohlédnout na to, aby Rage Against the Machine znovu a znovu hráli. Co si o tom myslíte? Líbí se vám to?" ptal se záhadný muž volajících. Jakýmkoli přáním zahrát něco jiného nechtěl vyhovět.

K podivnému incidentu došlo den poté, co se někteří moderátoři ranní show dověděli, že je vedení rádia vyhodilo. "Pět let, které jsme na Kiss Radiu strávili, je u konce. Stanice se mění a my jsme bohužel byli informováni, že se na její nové kapitole už nebudeme podílet. Jsme vděční za vaši přízeň," napsali na Facebooku Kevin Lim a Sonia Sidhuová, kteří ranní relaci uváděli.

Poté co se stížnosti posluchačů rozšířily na Twitteru, stal se ze stanice virální hit a pouštěli si ji lidé nejen v Kanadě, ale i ve Spojených státech, v Evropě, na Novém Zélandu a v Austrálii. Druhý den se ovšem k jejich zklamání ukázalo, že nekonečné opakování hitu Killing in the Name nebylo žádnou záškodnickou akcí, ale osvědčeným marketingovým trikem.

Kiss Radio se rozhodlo změnit formát a namísto pop-rockových balad přejít pod novým názvem Sonic Radio na alternativnější hudební žánry. "Nenapadl nás žádný lepší způsob, jak posluchače upoutat, než jim celý den dokola hrát tuhle ikonickou hymnu. Což zabralo, nakonec jsme si získali pozornost celého světa," vysvětlil programový ředitel Christian Hall.

Mohlo by vás zajímat: Radio 1 měla být legrace, co nás uživí. Z řečových vad jsme si udělali image, vzpomíná Ondřej Štindl

Vývoj šel samospádem, byla tendence dávat přes den do studia lidi, co neohrozí posluchače na zdraví, vzpomíná spoluzakladatel stanice Ondřej Štindl. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy