Pomůcka na hubnutí zamezuje otevírání úst. Je to středověké mučidlo, zní od kritiků

Magazín Magazín
1. 7. 2021 16:00
S kontroverzním nástrojem, který má pomoci při hubnutí, přišli vědci z Nového Zélandu. Pomůcka zabraňuje otevření úst na více než dva milimetry a znemožňuje tak řádný příjem potravy. Kritici novinku přirovnávají ke středověkému mučidlu.
Vědci z Univerzity v Otagu na Novém Zélandu vyvinuli kontroverzní pomůcku pro redukci hmotnosti.
Vědci z Univerzity v Otagu na Novém Zélandu vyvinuli kontroverzní pomůcku pro redukci hmotnosti. | Foto: University of Otago

Nástroj obsahuje magnetické součástky a znemožňuje tak otevřít ústa. Odborníci z Univerzity Otago zabývající se medicínou na vývoji pracovali spolu s vědci z britského Leedsu a tvrdí, že svou prací bojují proti obezitě. Součástky by měli do úst umísťovat zubaři. 

"Výzkumníci z Otaga a ze Spojeného království vyvinuli vůbec první zařízení pro redukci hmotnosti, které pomůže bojovat s globální epidemií obezity," napsala novozélandská univerzita na svém Twitteru. Vysvětlila, že magnety umístěné uvnitř dutiny ústní zabraňují pacientovi, aby požíval cokoliv kromě tekuté stravy. 

Vědecký tým novinku vyzkoušel na sedmi obézních Novozélanďankách, které jsou jinak zcela zdravé. Ty měly zařízení instalované v ústech po dobu dvou týdnů. Ústa mohly otevřít pouze na dva milimetry a byla jim předepsaná nízkokalorická tekutá dieta. Výsledky pokusu publikoval odborný časopis British Dental Journal s tím, že ženy zhubly v průměru o 6,3 kilogramů.

Účastnice si však stěžovaly na nepohodlí a na to, že jim pomůcka ztěžovala mluvení. Jedna z žen se rozhodla porušovat předepsaný jídelníček a konzumovala například rozpuštěnou čokoládu, informoval britský deník The Guardian

Právě nedodržování diety byl podle Paula Bruntona, jenž se na vývoji podílel, jeden z nejsilnějších faktorů, které zpomalovaly úbytek hmotnosti. Tým si však vysloužil kritiku na sociálních sítích, kde lidé pomůcku opakovaně přirovnávali ke středověkému mučidlu. Připomínali, že tekutou dietu může člověk zvolit kdykoliv i bez magnetických spon. 

Univerzita v reakci na vzniklou kontroverzi doplnila, že pomůcka není zamýšlena k dlouhodobému užívání, ale měla by spíš pomoci lidem, kteří potřebují shodit například kvůli operaci. 

Mohlo by vás zajímat: Tancem u tyče zhubla přes 50 kilo

Tancem u tyče zhubla přes 50 kg. Na začátku se ani nedokázala zvednout ze země | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy