reklama
 
 

Pomsta rodičů? Děti dostávají čím dál divnější jména

17. 3. 2013 13:50
Inspirace z Moskvy: Ohnislav, Buddha a Kašpar Znejmilejších

Moskva - S hodně podivnými jmény vstupují někteří novorozenci v Moskvě do života. Dokonce až tak, že správa moskevských matrik pro ně už před lety zřídila zvláštní svodku, z níž citovala agentura Interfax.

Loňské záznamy tak obohatili chlapečci, jejichž jména by v překladu zněla Anděl, Buddha, Pán, Mír a Princ. Fantazie nechybí ani rodičům holčiček, jejichž povahu zřejmě mají předurčit jména Radostina, Sofia-Sluníčko a Alena-Kvíteček.

Vysoké příčky na žebříčku prazvláštních jmen si zajistili i novorozenci Christamrirados, Archip-Ural a Kasper Nenagljadnyj (Kašpar Znejmilejších).

Kuriozity z moskevských matrik se zaznamenávají od konce 90. let.

V patrnosti se tak vedou jazykové perly jako mládenci Ametyst, Ivan-Kolovrat, Hrabě, Dar, Holub (jako křestní jméno), Kníže, Kosmos, Vítr a Ohnislav, či dívky Višně, Indie, Rusko, Princezna i Štěstí. Své jmenovce dostaly i měsíce březen a duben. Některá jména asi inspirovala ozvěna či rodičovská zkušenost s věčně nedoslýchavými potomky: Nikolaj-Nikolaj a Polina-Polina.

Neobvyklá jména mají v Rusku tradici a matrikářky před tvrdohlavostí rodičů často kapitulují, po chabé argumentaci, jak se asi potomek s divným jménem bude po čase cítit.

Světlo světa tak před časem uzřeli například mládenci Tagil (podle města na Uralu) a Prochlad, což se dá přeložit i jako Slast, a holčička Rossija, čili Rusko.

Ostatně po bolševické revoluci z roku 1917 se na počest jejího vůdce dávala dívkám jména jako Niněl, čili Lenin pozpátku.

Ještě v roce 2007, den po parlamentních volbách jedna rodina na Dálném východě pojmenovala svou dcerku Vyborina, od ruského slova "vybory" znamenajícího volby.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké vybrat jméno pro dítě?

autor: ČTK | 17. 3. 2013 13:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama