Pomoc Afričanům: Velcí sloni se bojí malých včel

rg
9. 10. 2007 18:30
Britská studie prokazuje, že je zastraší samotný zvuk včel
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radim Klekner

Afrika - Afričtí vesničané mají problémy se slony, kteří drancují jejich pole s kukuřicí. Pomoc by jim nyní mohly přinést včely.

Výzkum Univerzity v Oxfordu zjistil, že sloni podrážděně reagují na zvuk bzučících včel. Činí tak na základě zkušeností s bolestivými včelími žihadly. Informoval o tom server BBC s odkazem na vědecký časopis Current Biology.

Testy probíhaly s autentickými nahrávkami včelích rojů a s bílým šumem. Na zvuk včel reagovalo 94 procent slonů úprkem do osmdesáti vteřin.

Prvním problémem pro zemědělce při zavádění elektronického strašáka je vysoká pořizovací cena aparatury. Druhou, ještě závažnější překážkou, je vysoká inteligence slonů. Dříve či později by jim pravděpodobně došlo, že zvuk není spojen s bolestí a systém by přestal být efektivní.

Zvažuje se tedy možnost zavedení obranných pásem vytvořených ze skutečných včelích úlů. Vedle zastrašení slonů by dalším přínosem byla výroba medu. Africké včely jsou však poměrně agresivní, a tak úvaha o jejich rozšíření není u všech vesničanů populární.

 

Právě se děje

Další zprávy