Polské město vyhrálo od ministerstva hasičský vůz, nemá ale požárníky

ČTK ČTK
16. 7. 2020 9:49
Polské město Podkowa Leśna, které je součástí varšavské aglomerace, patřilo v Mazovském vojvodství mezi obce s nejvyšší účastí voličů v nedělním druhém kole prezidentských voleb, a tak za odměnu dostane od ministerstva vnitra peníze na nový hasičský vůz. "To je pro nás hezké překvapení. Ale u nás hasiče nemáme a nikdy jsme je neměli," řekl starosta Artur Tusiński.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ministerstvo vnitra chtělo akcí nazvanou Bitva o vozy podpořit účast voličů v obcích do 20 tisíc obyvatel. Slíbilo, že vítězné městečko v každém z 16 vojvodství - polském ekvivalentu českých krajů - obdrží 800 tisíc zlotých (asi 4,8 milionu Kč) na nákup nového hasičského vozu.

Na počátku července pak ministr Mariusz Kamiński předal poukazy na nákup vozů 16 obcím, které nejvyšší účastí v prvním kole voleb na konci června vyhrály úvodní kolo Bitvy o vozy.

V Mazovském vojvodství v prvém i druhém kole nejvyšší účast vykázala obec Michalowice. Ale podle pravidel hry jedna obec nemohla vyhrát dva vozy, a tak jeden dostane druhá obec v pořadí. A to je Podkowa Leśna, kde 12. července hlasovalo 81,72 procenta voličů z přibližně čtyř tisícovek obyvatel.

Háček je jen v tom, že v obci jednotka dobrovolných hasičů nepůsobí. Podkowa Leśna tím pádem musí najít jinou hasičskou jednotku, které vůz přenechá, jinak výhra propadne. "Chtěl jsem se zeptat na názor občanů, ale bohužel chybí čas. Výhru nejspíše předáme jednotce, která u nás nejčastěji zasahuje, tedy hasičům z obce Milanówek," vysvětlil starosta.

Tamním hasičům by se podle jejich náčelníka nový vůz hodil, aby vystřídal stávající, který slouží už 13 let. "Chystali jsme se ho vyměnit, protože 13 let je moc. S hasičským vozem se nejezdí jako v běžné dopravě, nezpomaluje se před dírami v asfaltu. A máme z dobrovolných hasičů nejvíce zásahů v celém vojvodství, více než 300 ročně," řekl Slawomir Wieleciński.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy